Bakalářská práce Petry Trachtmanové obhájená v r. 2014 na Fakultě humanitních studií University Karlovy v Praze
Abstrakt
Vizuální kultura má v moderní době stěžejní roli ve vytváření postojů společnosti. V jejích zobrazeních se skrývají hluboko ukryté přesvědčení o významu zvířat a jeho utrpení. Obrazy prezentují zvíře jako triviální prostředek pro znázornění vlastních hodnot člověka, jeho potřeb a emocí a tak činí i v případě obrazů zvířat trpících. Jaké prostředky užívá vizuální popkultura k udržení tématu utrpení zvířat mimo myšlenkové pole člověka se snaží zdokumentovat tato bakalářská práce. Stejně tak hledá možnosti změn antropocentrických postojů společnosti právě prostřednictvím nových zobrazení. Nalézá vizuální strategie, jež snad mohou vytrhnout zvíře z postavení efemérního objektu, kulturně i existenciálně odlišného od nás a tak nehodného morálního ohledu. Tato snaha o nový pohled na zvíře je již dnes společná jak aktivistům organizací pro ochranu zvířat, postmoderním umělcům, tak i oboru human – animal studies.
1. Úvod
Tématem mé bakalářské práce je vizuální zobrazení zvířat, konkrétně zobrazení (a vystavení živých) zvířat, jež trpí následkem činnosti, kterou jim způsobil člověk.
Prvotní motivací k volbě tématu práce mi byl osobní zájem o problematiku životních podmínek hospodářských a laboratorních zvířat, užívaných hospodářským a farmaceutickým průmyslem jako zdroje. Zajímaly mě způsoby, jakými legitimujeme náš utilitaristický přístup k nim, následky, které to na ně má a možnost změny již tak neutěšených podmínek jejich života. Zajímaly mě prostředky a nástroje, kterými ti, jež se o tuto změnu pokoušejí, užívají. Zájem mě dovedl ke studiu Human animal studies – multidisciplinárního oboru, jehož představitelé zkoumají vztah člověka ke zvířeti a mnozí z nich chápou svou akademickou činnost jako možnost dodání relevantních argumentů aktivistům, usilujícím o změnu postavení zvířat. Ti mi byli teoretickou oporou v bakalářské práci.
Dnešní aktivita na poli politiky ochrany zvířat ve veřejném prostoru se odehrává především ve formě kampaní, ve kterých aktivisté využívají obrazy či záznamy životních podmínek zvířat a pomocí nich apelují na morální vnímání veřejnosti. Tyto obrazy spolu s dominantním popkulturním zobrazením či vystavením trpících zvířat jsou předmětem mého zkoumání. Jaký význam v sobě nesou – a nesly v historii – a jaké je jejich postavení ve veřejném vizuálním prostoru, v ikonosféře současné vizuální kultury obecně? Jak vypadá specifická forma vizuálního setkání s takovým zvířetem v současné veřejné či mediální sféře a z jakého důvodu společnost, která se obecně tak ráda zvířaty obklopuje a prohlašuje, že má zvířata ráda, není těmito vizuálními zobrazeními zasažena natolik, aby utrpení zabránila. Proč i přes znalost neutěšených životních podmínek zejména hospodářských a laboratorních zvířat, seriozní zájem vědců i aktivit sociálních hnutí, zůstává postavení zvířat stejné?
Důvodů je nepochybně mnoho, mě v práci zajímá, jakou roli v tom hraje způsob, jakým jsou trpící zvířata prezentována, jakou roli v tom má současná vizuální praxe.
V práci se pokusím ukázat, že v obrazovém stylu dominantního prezentování, v rétorice popkulturních obrazů (tj. ve způsobu, jak zobrazování podněcuje určité významy), existují vizuální bariéry, odrážející současná myšlenková přesvědčení, jež znesnadňují či znemožňují jejich etický dopad a napomáhají k udržení zvířat v jejich současném postavení.
V práci představím možnosti nových vizuálních podob trpících zvířat, jež se tomuto omezení snaží zabránit.
Pro dešifrování obrazů využiji metody vizuální sociologie. Ta vizuální obraz chápe jako vizuální fakt, tj. vizuální představu a vizuální projev sociálního života, zhmotněnou představu myšlení společnosti a vnímání světa, jež slouží jako prostředek komunikace myšlenkových obsahů. (Sztompka, 2007, 89)
Význam obrazů je vždy mnohovrstevný, otevřený, nekončící, ovlivněný společenskými normami a hodnotami, daný postojem a životní filosofií, zájmy, nadějemi, touhami a obavami účastníků vizuální komunikace, tj. autora obrazu a příjemce – diváka, jež se na něj dívá, a samotného obsahu obrazu. Mě bude jednak zajímat kolektivní tvůrce obrazů – kolektivní vědění, širší kulturní diskurz, mentalita doby, tak i divák a jeho možnosti pohledu a vnímání obrazu. Tato jeho tzv. „praxe dívání se“ (Sturken, Cartwright 2001, 1, 10) je determinována sociálním, kulturním a konkrétním fyzickým kontextem. Konečně mě bude zajímat vlastní podoba viděného zvířete a významy, které tato určitá podoba přináší – tělo zvířete je samo o sobě bohatým zdrojem kulturních významů a činitelem komunikačního procesu.
Pro práci využiji jako podklad již stávající rozbory ve vybraných teoretických pracích. Za prací uvádím nezbytnou obrazovou přílohu.
Pro práci jsem využila teoretické práce desítky autorů. Historií zobrazení zvířat mě provedla L.Kalof a M. Thompson, filosofickou problematikou utrpení zvířat E. Aaltola, sociologickým a etickým základem utrpení obecně I.Wilkinson a J.Mayerfeld, problematikou diváctví, pohledu – bezprostředního i umělecky a mediálně zprostředkovaného – na utrpení druhých S. Sontag a L. Chouliaraki. Při studiu současné vizuální kultury zvířat v umění a popkultuře jsem se opřela o S. Bakera a N. Thompsona. Současná vizuální kultura je, jak říká S. Baker, posedlá zvířaty (Animal Studies Group, 2006, 70), jejich obrazy je možné najít volně na internetu i ve veřejném prostoru samotném. Umělci jako je Sue Coe, Britta Jaschinski, Angela Singer, mi při konfrontaci se současným dominantním způsobem zobrazení pomohly uvidět a pochopit stávající možnosti pro změnu zobrazování.
Budu vycházet ze základních tezí S. Bakera (Baker, 2001, XVII) a J. Burta (Animal Studies Group, 2006, 138), kteří říkají, že způsoby, jakými zvířata vidíme a jakými je vizuálně prezentujeme, nejenže odráží naše přesvědčení o zvířatech, ale jsou i základem toho, jak se k nim následně chováme. Vizuální snímky spoluvytvářejí realitu, proto realitu můžeme pochopit právě prostřednictvím reprezentací.
Síla vizuálních reprezentací zvířat je dnes o to silnější, že západní společnost je výrazně vizuální, jejím charakteristickým rysem je dominance – vytváření a „konzumace“ obrazu. (Sontagová, 2002, 137) Spíše než s živým zvířetem se moderní západní člověk setkává s nepřeberným množstvím vizuálních reprezentací zvířat, které jsou rozporuplné stejně, jako jsou rozporuplné samotné vztahy člověka ke zvířatům.
Obrovská část lidského života je spojena s exploatací zvířat. Naše společnost je postavena na násilí vůči zvířatům, agrese vůči nim je „strukturálním rysem většiny lidsko – zvířecích vztahů v průmyslových zemích“. 1 (Animal Studies Group, 2006, 3) Obrazy trpících zvířat by tedy měly vzhledem k tomuto měřítku být součástí vizuální výbavy kulturních zobrazení zvířat. Je tomu tak?
Ještě před tím, než se na otázku pokusím odpovědět, je potřeba prozkoumat otázkou jinou, elementárnější: Co utrpení je a jsou ho zvířata schopna?. A jsme my, lidé, ho vůbec schopni poznat, uvidět?
2. Utrpení zvířat
Utrpení je stav, který byl dlouhou dobu přiznáván jen člověku, přestože na existenci bolesti zvířat pravidelně v historii upozorňovali jak filosofové, teologové, tak vědci. Dodnes je existence a relevance utrpení zvířat tématem vášnivých akademických i laických debat.
Náročnost rozřešení otázky po utrpení odráží samotná obtížnost vymezení zážitku utrpení a jeho sdělitelnosti (a to nejen zvířecího, ale i lidského). Sociologický úvod do problematiky utrpení přinesl Iain Wilkinson, jeho filosofickou podstatou se zabývala v historii zejména Hana Arendtová a otázku morální relevance utrpení samotných zvířat přinesla ve své nejnovější knize Animal Suffering: Philosophy and Cultury Elisa Aaltola.
Problém, jak zachytit podstatu utrpení, je zapříčiněný již jeho subjektivní povahou. Jako subjektivně prožívaný stav je vždy určitým způsobem objektivně nezachytitelný a také nepřenositelný, nesdělitelný, lidmi, jež trpí, nepopsatelný. Hrůza, která se s ním spojuje, nemá podle Wilkinsona adekvátní jazykovou oporu, jež by ji byla schopna vyjádřit. Wilkinson mluví o „nesdíletelnosti“ utrpení následkem „absence patřičného způsobu externalizace obsahů zkušenosti bolesti“ (Wilkinson, 2005, 16).
Když analyzuje utrpení obětí holokaustu Arendtová, přichází s kritikou analytického jazyka západní vědy, který není schopen přiměřeně utrpení zachytit a přetváří jej do instrumentálního pojmu. Jazyk neumí vysvětlit, co se děje při utrpení a neutralizuje děs tohoto prožitku. Expertní žargon a byrokratická mluva utrpení trivializuje, mění oběti na neškodná čísla, destrukční techniky na technické procedury a tím vede k jeho přehlížení (Arendtová, 1955). V případě zvířat užívá průmyslová hantýrka termíny např. „poražení zvířete“. Tato nepopsatelnost nechává druhé mimo možnost sdílet bolest trpícího a usnadňuje si ji nevšímat. V případě zvířat je tato naprostá neschopnost verbálního sdílení z důvodu neexistence společného jazyka důvodem k tomu, že není možno objektivně utrpení zvířat verifikovat.
Definice utrpení, kterou uvádí Wilkinson, zní: Utrpení je tělesné prožívání fyzického i mentálního strádání, zahrnující pocity bolesti, deprese, úzkosti, nudy, ovlivňující celou bytost natolik, že vytlačuje zájem o ostatní obvykle důležité potřeby jedince. Bolest se definuje jako nápadně nepříjemný, subjektivně pociťovaný a prožívaný fyzický pocit. (Wilkinson, 2005, 21- 22)
Otázku, zda jsou zvířata schopna cítit bolest a trpět, řešila západní věda dlouho pomocí pomocí pojmů vědomí sebe – tj. schopnosti mít „vědomí mysli“ (Aaltola, 2012,
11). Tato schopnost umožňuje konceptualizovat sebe a druhé jako prožívající bytosti pomocí výrokového jazyka. Absence výrokového jazyka, potažmo racionality, byla dlouho důvodem vyloučením zvířat ze sféry možného prožívání bolesti. Protože zvířata nemají schopnost vytvořit koncept sebe sama a své zkušenosti bolesti v termínech výrokového jazyka, pak, dle tohoto názoru, bolest subjektivně neprožívají. Tento skeptický argument, jenž má hluboké historické kořeny u René Descarta, odsuzuje zvířata do vlastníků mechanických, nevědomých tělesných citů, podobných tělesnému reflexu a jejich nářek při utrpení do zvuku nefungujícího stroje.
Dle tzv. „teorie prvního řádu“ (Aaltola, 2012, 17) jsou však vědomí sebe sama a výrokový jazyk potřeba jen k vyšším formám bolesti (např. k regulaci bolesti introspektivní analýzou pocitů). Základní schopnost pociťovat bolest nepotřebuje nic z toho, jen schopnost mysli být si vědoma pocitu bolesti, a to zvířata splňují. Zvířata cítí, mají schopnost vnímat, vlastní základní vědomí, v rámci něhož si jejich mozek vytváří neverbální vysvětlení toho, jak je jejich organismus ovlivněn okolím. To jim pomáhá vybírat následné vhodné chování. Tato schopnost zahrnuje i afektivní stav, zažívaný jako pozitivní či negativní (tj. i bolest). (Aaltola, 2012, 10 – 25)
Existence bolesti u zvířat se dnes již obecně přijímá. Naproti tomu utrpení zvířat je stále tématem polemik. Skeptický, tzv. mechanomorfní přístup (Aaltola, 2012, 252) s kořeny v racionalistickém dědictví moderní západní filosofie, v descartovském přesvědčení o zvířeti jako „chovajícím se těle“ (Aaltola, 2012, 56), odmítá utrpení zvířat právě proto, že ho není možné doložit nevyvratitelným objektivním empirickým výzkumem. Tento postoj si všímá jen vnějšího chování zvířat, odmítá relevanci výpovědí o vnitřních stavech zvířat včetně jejich utrpení a argumentům o fyziologických či behaviorálních signálech manifestujících utrpení není přístupný. Zvíře je pro představitele tohoto proudu biologickým mechanismem s omezenými kognitivními schopnostmi a otázka existence jeho mysli je pro ně bezpředmětná. Tento názorový proud je často propojen s antropocentrismem, s přesvědčením o nadřazenosti hodnoty člověka nad zvířetem. Toto přesvědčení má, jak později uvidíme, výrazný vliv na charakter vizuální kultury.
Na opačném pólu názorového spektra je fenomenologický empatický přístup, jehož zastánkyní je právě i Elisa Aaltola. Tento přístup vidí možnost, jak zachytit utrpení zvířete ne pomocí teorických konstruktů, objektivních výzkumů, ale prostřednictvím subjektivní zkušeností se zvířetem. Tento názorový proud vychází z fenomenologické filosofie Witgensteina, Merleau – Pontyho, Heideggera a Husserla, kteří vyzdvihují skutečnost, že člověk je především a primárně „bytostí ve světě“ (Husserl, 2001, 231), která poznává svět svými bezprostředními zkušenostmi. Na každodenní „zřejmé“ úrovni se potkáváme s druhými bytostmi, vnímáme je jako těla propojená s myslí, intuitivně se k nim vztahujeme jako k osobám, kterými jsme i my a prožíváme pocit sounáležitosti. Prožívaná každodenní realita nás dostatečně ujišťuje o existenci jejich kognitivních schopností, mysli. Vzájemným působením (intuicí, vytvářením předpokladů, domněnek), sledováním vědomí u druhých, vidíme i jejich utrpení a učíme se, co utrpení vůbec je.
Druzí jsou ti, kdo spoluvytvářejí naše pochopení toho, co je utrpení. Subjektivně prožíváme a chápeme utrpení své a tím, jak sledujeme ostatní a jejich utrpení, vidíme naši vzájemnou podobnost a vytváříme si obecný koncept utrpení. (Aaltola, 2012, 62-67)
Pochopení bolesti druhých se tedy rodí před analytickými důkazy, z každodenní interakce a vztahování se k druhým. K tomu nepotřebujeme jazyk. Těmito druhými tedy mohou být i zvířata. Pohledem na ně je rozpoznáváme jako neoddělitelnou mysl a tělo, jež vnímají, tudíž mohou i trpět.
V souvislosti s touto schopností mluví R. Malamud o tzv. biotické komunitě, které jsme jak my, tak zvířata, součástí. V rámci této komunity sdílíme určité primární somatické nastavení, fyzické spojení, tzv. symfýzu (corporal symphysis), (Malamud, 2011, 150), citlivost, která nás uschopňuje prožívat, sdílet živé mezidruhové spojení během bezprostředního tělesného setkání. Tato schopnost je i základem pochopení utrpení druhých nikoli–lidských bytostí, zvířat. Přímo se vcítit do utrpení druhého prostřednictvím zrakové zkušenosti a interakce s druhými je tedy bezpečnou možností jak uvidět, pochopit utrpení druhého. Tato zkušenost je intuitivní, neobjektivní, často antropomorfní možností, tuto její neobjektivnost je však možno korigovat pozdějšími zpřesněnými důkazy chování objektivní biologie. (Aaltola, 2012) Antropomorfismus má pro pochopení zvířete svou nezastupitelnou roli a vizuální kultura, o které budu mluvit v dalších kapitolách, jej hojně využívá.
Zvířata často manifestují bolest způsoby, které člověk špatně rozpozná. Symptomy bolesti jsou druhově specifické, pro každé zvíře jedinečné. Skutečnost, že jsme si se zvířaty podobní, nám však pomáhá. Sdílíme fyziologické a behaviorální faktory, které nám k rozpoznávání utrpení slouží jako orientační body (fyziologické rysy související s nervovou soustavou, kognitivní schopnosti, doprovázející bolest a utrpení, podobné základní emocionální stavy, intencionalitu).2 (Aaltola, 2012, 68)
Kognitivní etologové se neshodují na tom, která zvířata mají schopnost vnímat bolest a utrpení, shoda však panuje v tom, že mezi ně patří všichni obratlovci, tj. zvířata, o které se v případě této práce jedná. Fyzické a mentální známky utrpení jsou zjevné: hospodářská zvířata jsou zraněná, deformovaná ochromením, atrofací svalů, zatížením orgánů, osteroporózou kostí a kloubů, nemocná infekcemi, kožními problémy. Laboratorní zvířata mají mechanicky i chemicky poškozená těla, poškozený mozek. Zvířata jsou fyzicky vyčerpaná či letargická, manifestují klinické známky frustrace, deprese, apatie, jejich sociální chování nese známky abnormálních forem. (Malamud, 2011, 71 – 77).
Malamud mluví o primární tělesné citlivosti na utrpení druhého. Aaltola naproti tomu mluví o „empatické mezidruhové intersubjektivitě.“ (Aaltola, 20012, 179). Proto, aby mohlo dojít během setkání s trpícím druhým k pochopení utrpení, musí být člověk tzv. intersubjektivně otevřen, tj. mít předem přednačtenou (pre–relective) (Aaltola, 2012, 182) zmíněnou zkušenost druhého jako tělesné, jemu podobné bytosti, individuality s myslí, prožíváním, vlastním pohledem na realitu, úmysly a sociálními schopnostmi na nás působit. Díky tomuto předjazykovému prvotnímu vědomí se vztahujeme k sobě navzájem, jsme schopni „souznít“ s druhými při vizuálním kontaktu a při pohledu na fyzickou manifestaci jejich utrpení jsme schopni pochopit jejich zkušenost, přemostit propast mezi námi a dát možnost vzniknout intersubjektivní etice, probudit soucit3 a empatii4.
Intersubjektivita je schopností, vědomým otevřením, ochotou být takto nastaven, souznít. Pojato filosofickoetickými termíny M. Bubera (Buber, 2005), je intersubjektivita tím, k čemu dochází, když člověk překročí svůj vztah ke druhým v podobě Já-Ono, kde Ono je objekt, cosi v třetí osobě singuláru, nepodstatné předmětné Ono, co zakouším, poznávám, co mohu užít pro své účely. Já je k tomuto Ono v nadřazené pozici, ovládá jej. Když člověk tento životní postoj překročí a vstoupí do vztahu Já – Ty, kde Ty je partner v druhé osobě, který na mě hledí a jeho tvář mě zavazuje, kde Ty není možné přehlížet a ovládat, kde Ty je prožívající bytostí, jež mě oslovuje, zavazuje k zodpovědnosti a já odpovídám. Jen tehdy, když se zvíře změní pro nás v buberovské Ty, živý, přítomný protějšek, můžeme v našem setkání a vztahu zahlédnout jeho utrpení.
Aaltola dodává: Intersubjektivita je mezistavem, ve kterém dvě nezávislá, oddělená individua Já a Ty souzní a vytvářejí My, prapůvodní vzájemnost, „nový, propojený, nepopsatelný způsob bytí“. (Aaltola, 2012, 181) Tak se tento nový vztah podobá procesu tzv. „stávání se zvířetem“ (Fitzgerald, Kalof, 2007, 37 – 51), teoretickému konceptu Gillese Deleuzeho a Felixe Guattariho, při kterém člověk vědomě vplouvá do zvířecího světa. (O tomto procesu více v příštích kapitolách.) Slovy jiného filosofa, Francouze J. Derridy: fixní kategorie „člověk“ a „zvíře“ se v určitém „momentu šílenství“ mohou při pohledu na zvíře zrušit a člověk se může reálněji otevřít pochopení živočišnosti. (Derrida, 2004)
Bezprostřední vizuální setkání s fyzickou manifestací utrpení je tedy přímou linkou k tomu, aby člověk mohl uznat druhé jako bytosti, jež mají schopnost prožívat a trpět, tj. bytosti hodné morálního ohledu.
Jestliže se shodneme na tom, že utrpení je morálně problematický stav, že je „fenoménem stojícím proti všemu, co vnímáme jako normální a nutnou součást univerza“ (Wilkinson, 2005, 67), potom by pohled na utrpení měl vést k morálnímu dilematu ohledně toho, jak se ke zvířatům chováme a ke změně přístupu k nim. Proč k tomu nedochází? Existuje jistě mnoho jiných důvodů, mě zajímá to, jakou roli hraje samotná povaha našeho vizuálního setkání s trpícím zvířetem.
Jak bylo řečeno, intersubjektivní naladění je ochotou, připraveností být otevřený vůči druhému, nechat se jim ovlivnit, zahlédnout jeho potřeby. Budu zkoumat, jaké překážky v současných majoritních formách zobrazení a vystavení utrpení existují a jak tyto překážky, odrážející kulturní obranné mechanismy, znesnadňují či znemožnují možnost tohoto mezidruhového intersubjektivního naladění.
Nejprve však v krátkosti popíšu, jak vypadaly dějiny zobrazení a vystavení trpících zvířat. Historická zobrazení jsou totiž základem pro dnešní dominantní formy zobrazování a dodnes je v mnohém ovlivňují.
J. Burt tvrdí, že způsoby, jakými vystavujeme a zobrazujeme zvířata, stanovují hranice akceptovaného chování vůči nim. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 292) Uvidíme, jak se toto pravidlo uplatňovalo v historii.
3. Historie vystavování a zobrazování trpících zvířat
Člověk se zvířaty obklopoval od počátku dějin. Pohled na zvíře byl vždy žádaný, množství a variační šíře zobrazení zvířat v dějinách kultury a umění byla vždy obrovská. Stejně tak je tomu i v případech zobrazování a vystavování trpících zvířat.
Způsoby, jak se trpící zvířata prezentovala, se v dějinách měnily tak, jak se měnily kulturní a sociální podmínky, ve kterých zvířata spolu s lidmi žila. Zvířecí podoby vždy odrážely myšlení a emoce své doby, vztah člověka ke zvířeti a k sobě samému a schopnost a ochotu se utrpením zabývat.
Od počátku dějin lidé zvířata využívali k pochopení vlastní identity, definovali sebe právě tím, čím se odlišovali od zvířat. Člověk užíval zvíře k orientaci ve světě, k mapování a přemýšlení o světě (Kalof, Fitzgerald, 2007, 250). Zvíře bylo vždy cosi od člověka odlišného, bylo to druhé, co jej přesahuje, neustále mu uniká a vůči čemu je nutno se vymezit. Tato podoba esenciálně odlišného měla podobu původně totemického, později deického Zvířete. Tato uctívaná a i člověkem využívaná jinakost dala vzniknout prvnímu myšlenkovému existenciálnímu dualismu. Diverzitu zvířecí zvíře pak člověk začal užívat pro podporu vlastních konceptů sociální diferenciace. Postoj vůči zvířatům se stal projekcí vztahu k druhým lidem. Některá zvířata člověk užil pro zobrazení členů vlastní společnosti, s kterými se ztotožnil, jiná byla symbolem nepřátel. Kontrast mezi člověkem a zvířetem sloužil jako analogie pro vztah k těm, které společnost chápala jako outsidery. Vzniklá binární opozice se tak využila pro antropocentrické znázornění mocenského vztahu inkluze a exkluze.
Již v počátku vládlo západnímu myšlení přesvědčení, že člověk je ve světě tím, kdo má právo určovat podmínky života zvířat a rozhodovat o tom, jakým způsobem je chce vidět. Tento antropocentrismus vycházel z křesťanské víry v absolutní nadvládu člověka nad světem přírody5, která vyšla z aristotelského předkřesťanského konceptu scala naturae, přesvědčení o existenci hierarchického žebříčku bytostí, od minerálů, přes rostliny, zvířata až po ženu a nad ní muže na vrcholu. Každý článek tohoto řetězce byl esenciálně odlišný od druhého, měl sloužit vždy tomu nad ním a jejich smíšení bylo neospravedlnitelné. Tento žebříček se odrazil v mnoha dualistických zobrazeních zvířat, kde je zvíře ztvárněno ve vizuální dvojici s člověkem v roli objektu vůči nadřazenému subjektu svobodného člověka. (Thompson, 2005, 19).
Již od počátku zobrazování trpících zvířat (nejstarší nalezené zobrazení je z Mezopotamie kolem 3500 př. n. l.) je na obrazech zjevné antropocentrické přesvědčení o nadřazené identitě člověka a esenciálním rozdílu mezi ním a inferiorním zvířetem. V loveckých a bojových scénách Egypta, Kréty, Mykén, Sparty zvířata trpí a umírají rukou silného člověka, vítěze. Obrazy jsou symbolem vítězství civilizace, kultury nad krvelačním necivilizovaným nepřítelem, zrádnou divočinou. Tato dualita vystrašených a obětovaných zvířat, scény krvavých jatek, zvířata táhnoucí svá zraněná těla přes bitevní pole a stoicky klidného člověka na druhé straně, slouží pro vyjádření širších mocensko–sociálních vztahů. Jasně oddělené dvojice vyrovnaného a mocného lovce a zvířete ve smrtelné křeči symbolizují neprůchodnou hranici mezi oběma identitami a morálně méně hodnotnou identitu zvířete. (Kalof, 2007, 13-24) Zvířata v roli nepřítele je nutné porazit, jeho utrpení je žádané. Samotné zvíře, možnost, že by divák zahlédl morální problematičnost utrpení, se touto jeho rolí překrývá.
I římské populární živé obrazy – představení veřejně týraných a v arénách zabíjených zvířat (a jejich umělecká zobrazení) ztvárňovaly tuto nadřazenost kultury nad nepřátelskou agresivní přírodou. Veřejně zabíjená exotická zvířata měla ukázat nadvládu nad čímsi zvláštním, výjimečným a nebezpečným. Římský panovník tím nejen předváděl své bohatství, ale také symbolicky legitimizoval zabíjení méně mocných.
Vydělení zvířete do role nepřítele v sociálním konfliktu doby legitimizovalo krutost vůči němu. I architektura prostoru arény zajišťovala jak fyzický, tak emoční odstup od zvířete, znemožňující pocítit naplno soucit. (Kalof, 2007, 27 – 34) Stejné se dělo při veřejných produkcích experimentů na zvířatech. Brutalita, obecné přijímání násilí byla součástí římského systému, kterými se zajišťoval politický a morální řád.
Chladný, opresivní „režim pohledu“ byl součástí i vystavování uvězněných, týraných zvířat. Tyto populární „výlohy“, spojené s demonstrací moci, odrážely přesvědčení, že člověk je tu ten, který má právo se dívat na zvíře a ono tu má být pro jeho pohled přítomno. (Thompson, 2005, 14)
Středověk (500 – 1400) vzal aristotelovskou a židovsko – křesťanskou myšlenkovou tradici o nepřekročitelné propasti mezi člověkem a zvířetem v hierarchickém řádu světa za svou. Instrumentální přístup ke zvířeti jako méně dokonalé bytosti určené ke službě a konzumaci se udržel v živé tradici po celou jeho éru. Antropocentrismus se odrazil v nových znázorněních, kde trpící zvířata převzala roli v sociálních představeních, zrcadlících hlavní obavu věku – mor. Na atmosféru permanentního strachu a úzkosti společnost reagovala potřebou zbavit se svých vin a ujistit se o jistotě vlastní identity. Pro rituální očistu si za obětního beránka vybrala právě zvířata. Zvířata byla odsuzována během veřejných soudů za to, že porušila přirozený hierarchický řád světa a mučena při rituálních obřadech, aby se tak udržel politický řád a ukázala obrana vůči sociálním skupinám, jež v myšlení společnosti znamenaly hrozbu (heretici, zrádci, smilníci, ženy, židé). (Kalof, 2007, 30 – 49)
Viktimizace zvířat pokračovala při rituálních procesích. Masky zvířat, spojení člověka s živým zvířetem (např. jízda na oslu). (Kalof, 2007, 63) měly za cíl zesměšnit protivníka. Spojení odlišných identit člověka a zvířete (tzv. theriantropická vizuální symbolická forma, tj. forma vizuálně spojující člověka a zvíře) (Baker, 2001, 108 – 115), dávalo pocit jinakosti, které vládnoucí aristotelské přesvědčení o přirozeném řádu esenciálně rozdílných identit a nepropustnosti jejich hranic, chápalo jako deviaci. Takovéto masky sloužily k zesměšnění, k démonizaci sociálních skupin. Zvíře z nich vycházelo jako symbol čehosi, co znepokojuje, ohrožuje a „znečištuje“ člověka, strhává jej do podřadného postavení, dělá z něj jakousi polovičatou, polozvířecí, necelistvou bytost. Smích i odpor vůči nim odrážely nevraživost vůči překročení sociálních i biologických kategorií, podvědomou snahu udržet společenský řád a odpor proti tzv. „vmezeřené identitě“ (Baker, 2001, 144) zvířete, identitě čehosi mezi člověkem a zvířetem, co udržuje člověka v napětí a podněcuje odpor6. Zničení takového monstra bylo nutné a to, že zvíře samotné trpí, irelevantní. Zvíře, které bylo součástí společenského řádu, jež symbolicky narušilo, bylo třeba zničit.
Toto smíšení identit s sebou neslo i konotace tzv. polovičatosti naproti celistvosti každé identity, jež se z řádu nevyděluje. Tato klasifikace, kterou přijala středověká kultura, měla své kořeny také ve Starém zákoně. Kniha Leviticus popisuje, jak soudí antropoložka Mary Douglas, jak je celistvost spojena s představou svátosti. Svátost je jen tam, kde se jedinci udržují ve třídě, do které patří. Idea svátosti dostává vnější, fyzický výraz celistvosti těla jako „dokonalé nádoby“. Naopak směšování identit tuto celistvost, jistotu identity a morální počestnost nositele ohrožuje. (Douglas, 1969, 51-53) Zvíře, které ohrožuje tyto klasifikace, je popsáno jako nečisté. Obrazová forma tohoto znečistujícího nese právě tuto znepokojující vmezeřenou theriantropickou podobu.
V době renesance (1400 – 1600) vyostřily vztah ke zvířatům pokračující morové epidemie. Zaujetí umírajícími těly, esteticky vedené ilustrace umírajících zvířat jako potravin v přepychových scénách z kuchyní, ukazovaly prohlubující se objektivizaci a komodifikaci zvířete. Obrazy ulovených zvířat byly symboly aristokratické moci, štvanice měly podobu zábavných divadelních představení a i přes občasné soucitné hlasy zůstaly populární formou zábavy symbolizující převahu člověka nad zvířetem. (Kalof, 2007, 72 – 93)
Úzkost v době krize a zhroucení tradičního společenství v raném novověku 16. a 17. století nahrávaly radosti z utrpení zvířete při krvavých podívaných mučení zvířat. Společnost si jimi testovala hranice únosnosti sociálního chování.
V době osvícenství (1600–1800), kdy se zvířata stala oblíbeným předmětem etických debat a M. de Montaigne navrhoval, že zvíře je především individuální bytost hodná morálního ohledu (Animal Studies Group, 2006, 103 – 109), přišel René Descartes s teorií, jež ovlivnila pohled na zvíře daleko do budoucnosti. Zvířata jsou dle něj neracionální stroje, jejichž mysl a tedy i schopnost trpět jsou předmětem vážných pochyb. Takto nově pojatá fragmentovaná zvířata – těla bez duše, „automaty“, objektivizovaná novou experimentální vědou, se stala vhodnými nástroji pro výzkum a manipulaci aktivního racionálního člověka. (Aaltola, 2012, 74) To se dělo i při čím dál oblíbenějších veřejných pitvách. Descartovské oddělení člověka od zvířete v hierarchickém klasifikačním schématu přírody završilo historii zvířete jako něčeho absolutně odlišného od lidskosti. Projevy utrpení na obrazech i při představeních jen zdůraznily pro racionální oko vědce a senzachtivé oko diváka jejich jinakost, neschopnost se ovládnout a zvyšovaly tak pocit vlastní nadřazenosti člověka.
V době modernity (1800–2000) se však také uskutečnila zásadní změna postoje člověka k přírodě, která zahrnovala i nový přístup ke zvířecímu utrpení. Příroda, zdroj předchozích úzkostí a obav, se na konci 18. století stala objektem „nové citlivosti“ (Thomas, 1991) moderního člověka. Osvícenští filosofové, především v Anglii, znovu prosazovali význam emocí, soucitu vůči druhým bytostem a přiznávali zvířatům i kognitivní schopnosti a emoce, tedy i schopnost trpět. (Thomas, 1991)
Darwin svou novou teorií mezidruhové kontinuity, příbuzenství člověka a zvířete se společným předkem, zpochybnil striktní nepřekročitelné hranice, odlišující člověka od zvířete a přiblížil člověka blíže ke zvířeti. Člověk byl najednou jedním z mnoha zvířat, ne bohem na Zemi. (Thompson, 2005, 20). Zmíněné vmezeřené identity, ze kterých šel strach po celou historii, se tak staly realitou a člověk se s tím měl vyrovnat.
Nový neutilitární vztah ke zvířatům nechal vzniknout obrazům antropomorfizovaným trpících zvířat. V nich se poprvé zvíře symbolicky přiblížilo identitě člověka a získalo pozitivní symbolický význam. Zájem o zvířata se stal součástí nových sociálních hnutí (dělnických, feministických) marginalizovaných skupin. Ty užívaly obrazy týraných zvířat pro zobrazení vlastního utrpení. (Kalof, 2007, 128 – 145). Zvíře tak získalo tzv. theriomorfní charakter. (Baker, 2001, 108 – 111), bylo symbolickým znázorněním člověka ve formě zvířete, znázorněním marginalizované skupiny, jež se se zvířetem ztotožnila. Samotné zvíře však zůstalo jen vizuálním zástupcem člověka, ono samo jako konkrétní žijící a trpící individuum, zůstávalo nepovšimnuto.
Nový odmítavý přístup ke krutosti vůči zvířatům měl jeden zásadní dopad. Nevedl ke konci krutých praktik na zvířatech, ale k jejich odstranění z dosahu pohledu veřejnosti. V 17. století všudypřítomná týraná zvířata na ulicích, dobytčích trzích a jatkách, se během příštích století uklidila mimo pohled veřejnosti do izolovaných prostor jatek, průmyslových zón a vědeckých laboratoří. (Animal Studies Group, 2006, 3) Nový, „sentimentalizovaný“ (Franklin, 1999, 34) přístup ke zvířatům tak ovlivnil vizuální přístup k trpícím zvířatům a změnil režim vizuálního ztvárnění a prezentaci utrpení ve veřejném prostoru. Veřejný prostor se stal reprezentací moderní sensibility a neviditelnosti násilí.
Prvním předznamenáním tohoto trendu byly v 18. století obrazy pečlivě nazdobených tělesných partií mrtvých zvířat, zbavených krve a důkazu smrti. (Kalof,2007, 137). Od přelomu 19. a 20. století dokládají rozličná zobrazení to, jak se měnily hranice právě toho, co se ještě v souvislosti s krutostí akceptuje ve veřejném prostoru a co již moderní citlivá veřejnost odmítá vidět.7
Tak, jak se měnila pod náporem sociální kontroly viditelnost utrpení, tak se měnila i síla zobrazení a dopad na morálku. Od dob, kdy se krutost ztratila z dohledu veřejnosti, získalo zobrazování krutosti eticky výbušný náboj. Až od té doby se teze o tom, že zobrazování utrpení reflektuje meze jeho přijímání, začala problematizovat. Dřívější jednoduchá paralela mezi tím, co je vidět a tím, co je společensky akceptované, bylo narušeno. Utrpení, které bylo dříve ukázáno, přijímáno, ale překrýváno vizuální hrou s rozličnými sociálními významy (trpící zvířata v rolích divoké přírody, sociálního outsidera aj.), interpretováno v jiném myšlenkovém poli než bylo to etické, se stává netolerovatelným. Moderní společnost akcepuje utrpení, ale není ochotná se na něj dívat. Tento přístup trvá dodnes.
Všeobecná touha využívat zvířata pro vlastní potřeby se dnes mísí s odporem k pohledu na násilí. Společnost přijímá náš společný původ se zvířaty i jejich schopnost trpět, avšak současně jsme přesvědčeni o své nadřazenosti. Toto obojaké přesvědčení, citlivost i krutost vůči zvířatům, vědomí si etické problematičnosti se odráží v podobách mnoha současných zobrazení.
4. Formy současného vystavování a zobrazování utrpení zvířat
4.1 Politika zvířecího zobrazování – záznamy utrpení jako součást přesvědčovacích taktik politiky ochrany zvířat
V moderní době podléhá zobrazování utrpení sociální a etické kontrole. Vizuální řád se dnes spojil s řádem morálním. Jejich síla se stává faktorem, který kontroluje zacházení se zvířaty ve všech odvětvích, kde jsou zvířata k zahlédnutí na veřejnosti.8 Takzvaný „vhodný“ pohled na zvíře (Fitzgerald, Kalof, 2007, 292), se stal zásadním faktorem formujícím podobu zvířete a dodnes vyjednává pravidla pro to, co má a co už nemá být ve veřejném prostředí viděno a formuje vztah moderního člověka ke zvířeti. I díky němu pokračuje obojaký přístup k utrpení – pro moderní citlivou společnost je krutost vůči zvířatům morálně problematická, na druhou stranu ji však přijímá, neboť se s ní vizuálně nekonfrontuje.
Moderní citlivost dala dříve eticky neutrálním snímkům utrpení morální konotace. Vizuální obraz nese morální význam pro všechny členy komunikačního procesu, viděné utrpení je důvodem ke znepokojení, emočnímu zmatku a stimulem k etické reflexi. (Wilkinson, 2005). Dnes jsou tyto obrazy arénou emočně nabitého boje za povahu znázornění a konfrontují každého s otázkou, jaké je ještě přijatelné chování vůči zvířatům.
V poměru k obrovské šíři rozličných zobrazení, na kterých se zvířata dnes objevují, se obrazy trpících zvířat ve veřejném prostoru téměř nevyskytují. Přesto, že člověk denně usmrcuje nesmírné množství zvířat, zobrazení jejich zabíjení přetrvává téměř výhradně mimo prostor dominantní veřejné a mediální vizuální sféry.
Jednou z forem, ve které se utrpení objevuje, jsou filmové a fotografické záznamy, pořízené a zveřejněné aktivisty hnutí, usilující o změnu životních podmínek zvláště hospodářských a laboratorních zvířat. Od nárůstu zájmu o životní podmínky zvířat v sedmdesátých letech 20. století je kamera, nahrávající utrpení (na farmách, ve velkochovech, v laboratořích, kožešinových farmách, při lovu, v cirkuse, zoo, chovatelských stanicích) nejoblíbenější pomůckou aktivistů. Zveřejňování toho, co je „neviditelné“, užívají jako klíčový prostředek přesvědčování ve své ochranářské politice. Jejich podoba se zaměřuje na to, aby nesla silný etický náboj s „jednoduchou vizuální strukturu založenou na idejích dobra a zla.“ (Jasper, Paulsen, 1995, 505) Snaží se být jednoduchým apelem na to, aby člověk zvíře začlenil do svého morálního světa a převzal za jejich utrpení zodpovědnost.
4.1.1 Zábrany empatické intersubjektivity
Na jedné straně jsou aktivistické záznamy efektivní svou snahou zviditelnit tabuizované utrpení, na druhé straně však existují faktory, které brání ochotě diváků se jimi nechat ovlivnit, ochotě se vůči zvířatům intersubjektivně otevřít.
Základním problémem, se kterým se obraz utrpení utkává, je váha zvířecí bolesti v západní společnosti. Západní společnost nepřiznává bolesti zvířete stejnou váhu, jakou má bolest člověka. Lidská bolest je řádově odlišná od bolesti zvířat, ta zvířecí je nesrovnatelná s lidskou bolestí. Ve své práci The Body in Pain tvrdí Elaine Scarry, že civilizace je postavena na přehlížení zvířat a jejich bolesti. Odmítá se jí zabývat. “Možnost zaměnit lidskou oběť za zvířecí je charasteristická jen pro úsvit civilizace. Člověk plně civilizovaný chápe své tělo v tomto ohledu jako určitý privilegovaný prostor, který je naproti zvířecímu tělu nedotknutelný“. (Scarry, 1987, 32, 216) .
Druhým znesnadňujícím faktorem při pohledu na utrpení zvířete je skutečnost, že západní člověk vnímá trpícího jako inferiorní objekt. (The Animal Studies Group, 2006, 102)
Oběť násilí je v očích moderního člověka podřadná bytost. Člověk, stavící se tradičně v binární opozici vůči zvířeti do pozice duše a kultury vůči tělu a přírodě, může cítit vlastní nadřazenost při pohledu na tělo, k tomu ještě trpící. Čím více je na zvířeti na obraze rozpoznatelná ztráta sebekontroly nad vlastním tělem, tím více ztrácí zvíře v očích moderního člověka svou „přirozenou důstojnost“ a tím větší odstup vůči němu může člověk cítit.
Problémem je i samotná ambivalentní povaha utrpení. Na jedné straně je schopností – schopností vnímat, přijímat negativní stimuly ze svého okolí a reagovat na ně. Uznání, že je zvíře schopno trpět, mu v historii pomohlo zvířecí politiky? k jeho ochraně. (Malamud, 2011,140 – 161) Na druhé straně je ten, kdo trpí, obětí snášející bolest, je pasivním objektem. Zranitelnost, náchylnost k utrpení zvíře strhává do role, na kterou sebevědomý moderní člověk, který se především definuje jako aktivní subjekt, vládnoucí světu, pohlíží s despektem jako na slabost. (Aaltola, 2012, 130 – 132)
Ve své práci o teorii diváctví utrpení Spectatorship of Suffering mluví L.Chouliaraki o tom, jak divák a trpící oběť patří do rozdílných ideových říší. Trpící je kulturně i existenciálně jiný, s nímž člověk nesdílí společné hodnoty. Mezi námi leží nepřekonatelná asymetrie. Divák žije v „zóně bezpečí“, trpící jsou vně prostoru této zóny a jakoby k dispozici divákovu oku. Jsou součástí říše, kde je jaksi přirozené trpět.
Vynášením utrpení před zraky diváků zvíře objektivizujeme tím, jak je dáváme všanc pozorování diváků. Zvíře se stává rukojmím jejich chladného pohledu. Jak říká Elisa Aaltola, utrpení, jež je intimní věcí a smrt, jež je vždy osobní záležitostí, se odehrávají ve světle fotoaparátu a zvíře před ním nemůže utéct, je zajatcem, vystaveným pohledu člověka. A to, co se nikdy nemělo stát a co je osobní, se najednou stává veřejným a věčným. (Aaltola, 2011,6)
Pohled na trpící zvíře je nutně opresivní a často nepodněcuje empatii, ale naopak patologické reakce. Vizuální zobrazení utrpení může lehce sklouznout do estetické, hrůzu budící podívané, prostřednictvím níž se konkrétní trpící bytost mění v abstraktní estetickou ikonu mimo čas konkrétního fyzického kontextu. Chouliriaki mluví o tzv. sublimaci. Tou se z vědomí diváka vymazává trpící jako živá bytost hodna morálního ohledu a nastupuje voyerismus. (Chouliriaki, 2006) Teoretička fotografie Susan Sontag ve své studii o historii zobrazování utrpení přináší množství důkazů toho, že zobrazování a sledování utrpení je již od počátku vizuální kultury spojeno s určitou vášní a erotickým vzrušením (Např. malby Francisca Goyy). (Sontagová, 2011). Dějiny jsou plné důkazů toho, že lidé jsou utrpením přitahováni. I. Wilkinson zmiňuje, že člověk při pohledu na trpící bytost cítí „určitou – a nikoli nepatrnou – míru potěšení z bolesti druhých.“ (Wilkinson, 2005, 138) Malamud obecně srovnává zobrazování utrpení a zabíjení zvířat s pornografií: I v případě těch nejlepších úmyslů má pozorování krutosti rysy promiskuitního voyeurismu vedoucího k morálnímu zmatku a rozličným praktikám exploitace zvířat. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 220 – 221) .
Jiným problematickým faktorem je samotné zobrazené fyzické tělo. Tělo má sice sílu upoutat pozornost člověka, podle E. Scarry vytrhuje diváka z pocitu samozřejmosti, jež zažívá při setkání s jiným obrazem, zapadajícím do jeho kulturních předpokladů.
„Otevřené tělo je „ultimátním obrazem reality ,…. jakoby lidská mysl, konfrontovaná s otevřeným tělem neměla jinou možnost než vnímat jeho realitu, skutečnost.“ (Scarry, 1985, 126). Problematické je však to, že otevřené fyzické tělo se všemi jeho detaily na obraze je ve vizuální kultuře tradičně znakem podřízenosti. Laura Mulvey ve své práci Changes: Thoughts on myth, narrative and historical experience, ve které se zabývá širším kulturním přesvědčením ohledně vnímání identit, tvrdí: „Ve většině forem mocenských vztahů, kde jedna skupina vládne druhé, existuje obecný zobrazovaný vzor: utlačovaný je spojován s tělem (a přírodou) a dominantní s myslí (a kulturou)“. (Mulvey, 1987, 11) Také E. Scarry mluví o tom, že moc je pro širší kulturní přesvědčení „vždy založena na distanci od těla.“ (Scarry, 1985, 46). (Susan Sontag si všímá, že v propagačních válečných fotografiích je zveřejňování zraněných těl vlastních vojáků zakázáno, aby se tak udržel pocit nadřazenosti.) Fyzické detaily otevřeného těla zdůraznují jinakost a křehkost zvířete. Přílišné vizuální soustředění na zraněné tělo vede k myšlenkové demontáži, fragmentaci zvířete (Aaltola, 2011, 5), redukci bytosti na části těla, kusy masa.
Problematickou je i samotná brutalita snímků. Ta je schopna zviditelnit to, s čím se nechceme konfrontovat, na druhou stranu však explicitní důkazy týrání mohou děsit natolik, že se na ně pozorovatel nebude schopen dívat. Budou-li pro diváka tak hrůzné, že je nelze strávit, stanou se překážkou k tomu, je přijmout. Jak říká Steve Baker – „Skutečnost nemá privilegované obrazové postavení“. (Baker, 2001, 221).
Brutalita přináší množství emočních reakcí, jež zabraňují ochotě se jimi nechat ovlivnit. V důsledku šoku nastupují obranné psychologické mechanismy popření a vytěsnění zážitku mimo vědomí člověka (Wilkinson, 2005, 142), emoční vyčerpání a apatie (compassion fatigue). (Chouliaraki, 2006, 112), navyknutí na utrpení (habituation). (Sontagová, 2011, 82).
Záznamy utrpení, jež přinášejí aktivisté, ukazují vizuální obraz toho, co není ve veřejném vizuálním prostoru obecně přijímáno. V rámci dominantní ikonosféry hrají aktivistické záznamy svou subverzivní roli, jejich vliv na současnou dominantní vizuální kulturu je však stále marginální. Jak vypadají podoby vizuálního setkání utrpení v oficiální vizuální kultuře?
4.2 Popkulturní zobrazení utrpení zvířat
Oficiální vizuální kulturou rozumím populární kulturu. John Storey Cultural Theory and Popular Culture (Teorie kultury a Popkultura) definuje popkulturu jako komerční kulturu, sériově produkovanou za účelem masové spotřeby. Podle Gramsciho teorie kulturní hegemonie je směsí sil společností, působících v zájmu skupin ovládajících společnost a snažící se o udržení statu quo proti odporu podřízených skupin ve společnosti. Snaží se přesvědčit podřízené skupiny, aby přijaly za své hodnoty vládnoucí vrstvy obyvatel pomocí ideologie, tj. účelnou manipulací obrazů a informací tak, aby se jevila jako přirozená, a hegemonie. Pilířem hegemonie jsou masmédia a kulturní instituce. Důležitým atributem hegemonie pro nás je, že nemá totalitní charakter, naopak připouští změny. Tak i některé proudy popkultury pramení ze subverzivní subkultury. (Storey, 1998)
Baker ztotožňuje popkulturu s dominantní kulturou, která vyjadřuje běžné a typické postoje a přesvědčení většinové populace. V souvislosti s tématem práce je to kultura těch, jež se o podmínky zvířat nijak zvlášt nezajímají, avšak jejich stav významně udržují na stejném bodě.
Postoje, které dominantní kultura prezentuje, jsou produktem tzv. obecného smýšlení (common sense). C. Geertz ve své eseji „Zdravý rozum jako kulturní systém“ popisuje obecné smýšlení jako ve společnosti zakořeněný soubor myšlenek, koncepcí skutečnosti, populárních postojů ke světu, konformního přesvědčení a předpokladů masy lidí v určitém sociálním řádu, který je složen z předsudků, folkloru, klišé a stereotypů, jednoduchých náboženských představ i zbytků staré filosofie, nezávisející na realitě. (Geertz, 2000, 75 – 76). Toto smýšlení má tu svou výhodu, že je imunní vůči odlišným názorům a argumentům. Významy, které dává věcem, neodrážejí jednoduše realitu, samo se procesem naturalizace a internacionalizace neustálým opakováním vytváří až do uhlazené, uspořádané podoby, která je pro členy společnosti přirozená a všední. Tento nepsaný systém vědomí pak členové společnosti kultury využívají každodenně pro orientaci v běžném životě „tak nějak“, „přirozeně“, bez vědomé analýzy věcí, bez zájmu o původ významů. (Baker, 2001, 170 – 172) Obecné smýšlení má jakýsi monopol na realitu a jí udržuje ekonomickou a politickou hegemonii. Obsahuje však i elementy tzv. dobrého smyslu, který je zárodkem alternativního pohledu na svět. (Geertz, 2000, 75 –76).
Je i tím, co vytváří dominantní kulturní ikonografii zvířat. Jak tedy populární kultura rozumí zvířatům, které trpí na obrazech? Jak vypadá podoba obrazu utrpení v dominantní kultuře?
4.2.1 Zprostředkovaný obraz utrpení zvířat
Vizuální reprezentace zvířat obklopují moderního člověka na každém kroku. V dominantní ikonosféře jsou všudypřítomné a spektrum jejich podob je nepřeberné a plné rozporů, stejně jako jsou rozmanité a bytostně rozporuplné samotné vztahy člověka k různým zvířatům.
Většina těchto zobrazení je banálních. Zvíře má v popkultuře roli jakéhosi lehkého, bezproblémového vizuálního prostředku, který nijak neohrožuje konvenční přesvědčení společnosti o zvířeti. Popkultura zasazuje zvíře do jakési říše fantazie, která je tu pro potěchu člověka a nemá mnoho společného s reálným životem zvířat. Zvíře zobrazuje vlastní zájmy kultury, zpravidla podle její představy o přirozeném řádu ve světě, o autentické divoké přírodě (viz Přílohy obr. č. 1) či pro potěšení svých citů (viz Přílohy obr. č. 2). Zvířata se prakticky mohou vyskytnout v jakémkoliv kontextu. Jak říká S. Baker, popkultura vidí v očích zvířete jen samu sebe, zvířata mají pro ni roli zrcadel a samo zvíře zůstává v těchto zobrazeních „konceptuálně neviditelné“ (Baker, 2001, 8). Všechna tato banální zobrazení ukazují na postoje, které mají lidé ke zvířatům i druhým lidem. Obecné smýšlení soudí, že zájem o zvíře, láska k němu je obecně dětinská vlastnost. Zvíře je pro něj absolutně jiné, než člověk a ti, kteří by jej chápali vážně, kteří by se se zvířetem dokonce i identifikovali, se pro něj stávají stejně jinými, druhými.
Současná dominantní kultura vnímá tématiku zvířecího utrpení stále vlažně, zvířecí etika a politika jsou pro ni okrajovým tématem, kterým se zabývá jen selektivně a do veřejného prostoru vizuální ikonografie ji pouští jen zřídka. Baker mluví o samolibosti doby, o klišé a rychlých odpovědích na problém utrpení zvířat.
Vizuální setkání s utrpením zvířat je v popkulturní sféře stále čímsi téměř cizím. Obrazy, na kterých by zvířata trpěla, se v ní téměř neobjevují, a když, tak jsou zpracovány do podoby, jež vyhovuje obecnému smýšlení. Popkultura řídí, co je a co již není dovoleno ukazovat v souvislosti se zvířetem a určuje specifické „konfigurace viditelnosti či neviditelnosti“ (Animal Studies Group, 2006, 164) konkrétních podob zvířete. Preferované podoby podporuje, naopak jiné – jako je utrpení zvířat – zneviditelňuje.
V jakým popkulturních institucích je tedy možné utrpení zvířat vidět a v jakých podobách?
4.2.1.1. Masmédia – trivializace a objektivizace zvířat
V tisku i televizi se téma utrpení hospodářských či laboratorních zvířat prezentuje jen výjimečně. Tisk, jak míní Baker, zvíře diskriminuje. (Baker, 2001) Tzv. seriózní tisk nepublikuje téměř žádné snímky zvířat, v bulvárním tisku, kde jsou obrazy mučených zvířat častější, si za cíl berou zejména šokovat své čtenáře. Jak běžný seriozní tisk, tak i bulvár se však shodují na tom, že téma zvířat je spíše oddechovou vsuvkou od důležitých zpráv.
Zejména v tisku se ukazuje i rozporuplnost a stereotypní koncepce zvířat. Snímky trpících zvířat, které vzbuzují soucit jsou publikované hned vedle voyerustických snímků, zesměšňující zvířata.
Masmédia většinou přináší dva tématické okruhy zobrazení: zvířata jako oběti cizích kultur a zvířata jako oběti sadistických jednolivců. (Aaltola, 2011, 3)
Zvířata jako oběti cizí kultury
Fotografie trpících zvířat v cizích kulturách (detailní záběry japonských jatek delfínů, velryb, psů v Pekingu či na Ukrajině.) (viz Přílohy obr.č. 3) mají obecně v masmédiích za úkol ne zabývat se vlastním utrpením zvířete, ale stigmatizovat cizí kulturu a ujistit tu naši o vlastní nadřazené identitě, o tom, jak výjimečná a zvířata milující je naše kultura. Zvíře samotné je na snímcích zástupnou postavou pro něco „mnohem důležitějšího“ (Baker, 2001, 139 – 148), ujistění o vlastním citlivém a soucitném přístupu vůči zvířatům, obětem cizí, necivilizované kultury. Zvíře je v těchto stereotypních obrazech prostředkem této sociálně psychologické hry inkluze a exkluze. Vlastní život zvířete je irelevantní.
Zvíře se zapletá do interpretace konceptu národnosti. Čtenář může pociťovat nadřazenost a ospravedlnit své vlastní rasové předsudky. Samozřejmě se v tisku přijímá, že takové věci se v zemi původu nedějí. Je tu celkem jedno, o jaké zvíře jde. Vztah mezi zvířetem a tím, jaký mají význam v těchto příbězích národní identity, je čistě arbitrární.
Na fotografiích jsou zdůrazněna tělesná zranění, zvíře se tím fragmentuje a vzbuzuje zmíněný voyerismus. Mnohdy nesou zvířata znaky neotenie (znaky mláděte – vysoké a vypouklé čelo, široká mozkovna vůči obličeji, velké oči, kulaté tváře, krátké končetiny. (Baker, 2001, 181 – 184). Ty podvědomě budí u čtenářů a diváků pečovatelské sklony vůči zvířeti. Zvíře se pro tyto účely vybírá, aby mohlo těšit diváka tímto „vysokým faktorem roztomilosti“ (Caras, 2002).
Zvířata jako oběti sadistů
Jiný častý obraz v masmédiích je zvíře jako oběť sadismu několika jednotlivců (viz Přílohy obr.č. 4, 5). Soucit, jež tyto obrazy vyvolávají, se mohou v očích diváka mísit znovu s potěšením z vlastní přívětivosti vůči zvířatům. Ten, kdo způsobil zvířecí utrpení, je pro diváka, čtenáře vydělenec, jenž vybočil ze společenských norem. Tím, jak média ukazují a očerňují jeden druh zabíjení, legalizují jiný druh zabíjení a zbavují ho tak viny. Lokalizace zla do vybraných jedinců nebo skupin činí společnost bezúhonnou. Tím, jak se tisk soustřeďuje na ostatní národy či jedince jako příčiny zla, zbavuje vlastních vin své čtenáře a odsouvá problematiku institucionalizovaného utrpení do pozadí. Vytváří se iluze, že existuje neprostupná hranice, oddělující zlé lidi od nás dobrých. Pevné hranice nám umožnují, abychom zůstali indiferentní vůči utrpení zvířat a příčinám utrpení.
Od výše uvedených příkladů, jsou záběry z velkochovů, jatek či vědeckých laboratoří odlišné. Fotografie ukazují efektivní, průmyslově optimalizovaný, kontrolovaný chov, ve kterém vedou zvířata své zmechanizované životy. Mezi zvířaty a zaměstnanci na snímcích je i přes řídký tělesný kontakt signifikantní bariéra neosobního vztahu. Čistota prostoru zastiňuje hrůzu toho, co se zde děje. Zvířata jsou na snímcích jaksi neviděná. Snímky jsou tak příkladem mechanomorfního pochopení zvířat, které ignoruje emoce. Snímky zobrazují hejna, stáda mnoha vzdálených neosobních skupin zvířat, masy mnoha těl. Zobrazování kolektivu, numerických entit, číšel, pasivních objektů, anihiluje zvířata, zbavuje je možnosti uvidět jejich psychologické kvality a odsouvá je do role existencionálně jiných. Vzdálenost kamery od zvířat vytváří fyzickou bariéru, která má za následek udržení hierarchie prostředí a „zjinačení“ (othering) oběti utrpení (Chouliaraki, 2006, 81), zbezvýznamnění utrpení a emoční odstup diváka od trpícího. I jejich naprosto odlišné podmínky života od života diváka je mění na absolutně jiné. Diváci v bezpečné zóně tak neregistrují fakta v zóně velkochovů.
Snímky přihlížející jen k funkci zvířete, jeho smyslu a účelu v lidském světě, definuje zvíře právě jen tímto jeho vztahem k člověku a zbavuje ho konkrétní osobní identity, vlastní existence. Tato jeho funkce se zvířeti stává přirozeností. Takto objektivizované zvíře pak může být vnímáno jako přirozený předmět naší spotřeby. Zvíře jako symbol konzumu, produkt, zdroj překrývá možnost vidět jej jako živého neštastníka v konkrétní situaci, do kterého jej dostal proces industrializace.
4.2.1.2. Reklamní snímky
Disnifikace zvířete
K tomu, aby zůstalo utrpení zvířat nepovšimnuto, přispívají i reklamní zobrazení hospodářských zvířat. Zvíře je na nich tzv. disnifikované. Termín disnifikace vysvětluje S. Baker jako jakousi stupidizaci zobrazovaného objektu. Disnifikace je konstrukce vizuální reality zvířete rukou obecného smýšlení do podoby nevážného objektu. Zvíře má podle Bakera sklon k tomu, aby jeho vizuální podoba nabrala charakter této vizuální zkratky, která zvíře trivializuje, bagatelizuje a zbavuje ho smyslu. (Baker, 2001, 174 – 178) (viz Přílohy obr. č. 9). Disnifikovaný snímek zbeletrizovává utrpení a vede diváka k lhostejnosti. Eticky problematická skutečnost týrání či zabíjení zvířete se na ilustracích nebo animacích mění na bezproblémovou, uhlazenou, dokonalou vizuální zábavu, srozumitelnou každému divákovi, na konzumní rozporuplný obraz. Barthes ve své Rozkoši z textu definuje radost, kterou tato zábavná antropomorfní zvířata způsobují, jako tzv. plaisir, tzv. jednoduchá, bezproblémová radost, která je výsledkem „ignorantské masové komodifikace radosti v kapitalismu.“ (Barthes, 2008, 31).
Ikonografie ve výlohách masen (viz Přílohy obr. č. 10) je plná jednoduchých obrazových klišé. Na obrazech disnifikovaných zvířat se mísí komičnost i brutalita. Nadšené zvířecí oběti mají za úkol signifikovat normálnost, bezproblémovost. (Baker, 2001, 172 – 174). Zvíře je tzv. metonymickým9 symbolem člověka (řezníka).
Marginalizace takto již trivializovaného zvíře, zbaveného smyslu, je ještě podpořena vizuálním odlišením masa od zvířete. Maso nijak nepřipomíná původní zvíře, je stáhnuté z kůže, odkostěné či rozřezané na plátky.
Ikonografie na řeznictvích či samotná prezentace zabíjení živých zvířat, např. vánočních kaprů na veřejnosti, jsou typickou ukázkou toho, jak obecné smýšlení dovede zpracovat odporující si výjevy s naprosto odlišnými významy do koherentního zdánlivě přirozeného představení. Celá prezentace propojuje známky zdvořilosti, uctivosti a normálnosti prodávajících a brutalitu toho, co činí.
Laboratorní zvířata
Fotografie laboratorních zvířat popisuje sociolog A. Arluke. Soustřeďuje se na prezentaci zvířat, kterou předvádějí společnosti, které chovají a prodávají zvířata laboratořím. Fotografie prezentují zvíře jako „jednotný chemický materiál, spotřební zboží bez osobní identity“. Na snímcích jsou zvířata mimo laboratoř, bez výzkumných pracovníků, snímána z odměřené vzdálenosti jako neosobní, téměř neživé objekty výzkumu. (viz Přílohy obr.č. 7) (Arluke, 1994, 156). Namísto celého zvířete se užívají fotografie fragmentovaných části těl.10 I Baker hovoří o tom, jak se vědecké fotografie mrtvých laboratorních zvířat soustřeďují na estetické detaily snímku a otevřené tělo mrtvé bytosti přehlížejí (Baker, 2001,192).
Na druhé straně prezentují laboratoře fotografie zvířat jako laboratorních mazlíčků, citlivých bytostí, jak popisuje Arluke „týmových hráčů“. (Arluke, 1994 ). (viz Přílohy obr. č. 8), nám blízkých bytostí.
Zvířata jsou tak chycena do ambivalentní existence. Jsou na jedné straně bytostmi jako my, bytostmi vnímajícími bolest. Na druhé straně jsou objekty, jednotkami vědeckého výzkumu, fetišizovanými tělesnými částmi. Jsou „námi“ i „jimi“. Divák se může s nimi ztotožnit a zároveň si udržet rezervovaný odstup.
4.2.1.3. Naturalizace utrpení
Zvláštní druh zobrazení trpících zvířat přinášejí přírodovědné filmy. Ty sice neukazují utrpení, jež jim způsobil člověk, ale dále pomohou pochopit, jak obecné smýšlení moderní společnosti přemýšlí o jejich utrpení.
V těchto filmech se zvíře objevuje v mnoha scénách násilí. Násilí je součástí vyprávěcího a vizuálního stylu filmu, je něčím, co do přírodovědných filmů jaksi patří. Tento styl odráží tradiční přesvědčení, že v přírodě je násilí, bolest a utrpení čímsi přirozeným. (Aaltola, 2012, 116) Příroda je dle tohoto názoru plná utrpení a bolesti. Pro zvíře, jež do přírody patří, je utrpení něčím nevyhnutelným, přináležejícím bytostem, jako je ono. Člověk na druhé straně sám sebe situuje do říše kultury, radikálně odlišné „sféry bezpečí“ (Chouliaraki, 2006) a přírodní říši nadražené. Tak přírodovědné filmy reprodukují ideje hierarchie životů, oddělují nás a ty druhé bytosti, kteří žijí v zóně utrpení mimo nás, v říši mimo morální zákony.
Popkulturní představy spojují zvířata v přírodovědných filmech s říší sentimentu, s říší rajské divoké přírody (Baker, 2011, ), kterou jsme jako civilizace ztratili. Tento mýtus neposkvrněného ráje divočiny přináší o zvířeti romantizující představy. Tato fikce zvířete v přírodě mu dodává nadčasový estetický význam, který s podobou zvířete nejen manipuluje, ale neutralizuje možné námitky na problematičnost jejich utrpení. (viz Přílohy obr. č. 12). Ikonocita obrazu vede k tomu, že utrpení dostává povahu univerzálního spektáklu, abstrahuje od jedinečnosti zvířete a živoucí zážitek utrpení mění na umění. Divák dokumentů se tak dívá kvůli zážitku a nezabývá se rolí žijícího zvířete ve vytváření tohoto zážitku.
Přírodopisné filmy zvíře objektivizují. Zvíře je objektem zkoumavého diváckého pohledu, je pod úplnou vizuální kontrolou, v maximální dispozici divákovi. S použítím teleskopických čoček kamer se zviditelnuje v podobě, jež by normálně zůstala skrytá. Nasvícené scény předvádí podívanou pro nerušený pohled diváka, který je přesvědčen o svém právu zvíře, svůj marginální objekt zábavy, pozorovat. Pohled z pozice moci z něj dělá objekt diskriminovaný naším okem. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 219 – 234).
Zvíře je zde takové, jaká je současná vizuální popkultura chce mít, v žádoucí podobě. Samotné scény násilí jsou přizpůsobeny charakteru modernímu diváctví. Události, jež se ve skutečnosti odehrávají v dlouhém časovém pásmu, jsou nastříhány do rychlých a dramatických scén. Zvířata jsou do nich vmanipulována, aby se dostala do vzájemného konfliktu, ze kterého nemohou uniknout.
4.2.2. Vystavení živých zvířat
4.2.2.1 ZOO – Zvíře jako zážitek
Moderní zoo slouží oficiálně jako vzdělávací instituce. Podle etnografických výzkumů, které shrnul R. Malamud, nemá však většina návštěvníků zájem o vzdělávání. Návštěvníci přicházejí spíše, aby zde strávili volný čas nebo je přivádí vlastní nostalgická touha po dětství. Zoo slouží jako zábavný podnik s představením pro diváky, ve kterém zvířata hrají roli účinkujících. John Berger popisuje tuto roli zvířete jako „kooptaci“ zvířete do formy podívané pro člověka. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 259)
Pro Malamuda mají zvířata roli dekorativních předmětů, uměleckých obrazů v galerii, mezi jejichž rámy návštěvníci přecházejí a zastavují se podle svého vkusu. Francouzský filosof Michel Foucalt přirovnal architekturu zoo ke klasickému modelu vězení Jeremyho Benthama, tzv. panoptiku11 (Foucalt, 2000). Viditelnost zvířete je zde maximalizována, zvíře se bez možnosti úniku nabízí nerušenému pohledu návštěvníka. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 219 – 234). Koncept nároku na soukromí zvířete je zoo cizí. Pro mnohé živočišné druhy je však tento upřený pohled druhého signálem ohrožení a oprese. (Bostock, 1993).
Zvíře je objektem konzumace zábavy, neustálého dohledu, hodnocení a voyerirismu. Návštěvník chce držet zvíře v preferované podobě, odpovídající kulturní definici divokého zvířete. Zvířata takto ritualizovaně vystavená mají reprezentovat vytouženou kulturně vytvořenou realitu. Místo divokého tvora se však návštěvník setkává jen se slabou památkou na tuto divokost. Letargická zvířata v zoo pohledem pasivně přehlížejí okolí, neboť jim nikdo nemůže nabídnout nic, čím by zaujal jejich pozornost. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 251 – 262)
Utrpení zvířat v zoo nabývá jemných forem: známky mentálního utrpení zvířat a emočního napětí zvířat v důsledku vytržení z přirozeného prostředí, izolace, minimalizace vnějších stimulů, neexistence mezidruhové interakce. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 251 – 262) Tyto signály však návštěvník většinou nezaznamenává, fyzický i emoční odstup, způsobené rolí zvířete jako marginálního zdroje zábavy, mu v tom brání.
Moderní člověk je většinou samozřejmě přesvědčen o oprávnění své role vševědoucího pozorovatele (vědce, vlastníka, diváka obrazů či zoo) a vysvětluje si ji nutností vědeckých poznatků či prostou zálibou v pohledu na zvíře. Zvíře takto kooptované do světa člověka, zvíře v roli účinkujícího v představení, není v tomto pozorovacím procesu partnerem, nevrací nezávislý pohled člověku. Naopak tu má pro nás být v pozici, kterou jsme mu určili a pohledem nerušit, být bezproblémovým přihlížejícím svědkem našeho pozorování.
Domnívám se, že to, co bylo řečeno o zoo, je možno užít i k popisu zvířete v dalších popkulturních institucích (cirkusy, atrakce Podmořských světů, Delfíní show aj.), kde jsou zvířata vystavena v rolích účinkujících v zábavném představení.
5. Postmoderní změna pohledu na zvíře konceptuální zviditelnění zvířete
V minulé kapitole jsem ve stručnosti představila formy, kterými dominantní popkultura zobrazuje a vystavuje zvířata, jež trpí a jak popkultura toto utrpení a konečně i samotné zvíře přehlíží a zneviditelňuje.
Jak tomu čelit? Jak vzdorovat výjimečné moci popkultury popírat zvíře? Jak říká W. J. T. Mitchell: Je nutno se „znovu učit, jak se dívat na zvíře“. (Mitchell, 1994, 344) Je nutno se „vzepřít antropocentrické tradici, decentralizovat“ (lidský) subjekt, „postavit se samolibosti doby … přinesením kritické nejistoty a znepokojení“ do obrazu (Baker, 2001, 26). Rothfels o této postrukturalistické decentralizaci říká: Lidský subjekt není autonomním, stabilním, karteziánským subjektem. Tak definuje jen sám sebe v rámci strategie moci. Je nutno zpochybnit status člověka. „Jen když nemůžeme spoléhat na náš vlastní lidský status, můžeme začít zpochybňovat samozřejmost statusu zvířete“. (Rothfels, 2012,14)
Jaké formy zobrazení zvířat tedy mohou přivést utrpení zvířete do zorného pole diváka, aby došlo k intersubjektivnímu naladění?
V posledních několika desetiletích se objevují nové podoby zobrazení zvířete v rámci postmoderního proudu myšlení. Od 90tých let minulého století se jak ve vědě, umění i politice objevuje tzv. ekologická citlivost, která si bere za cíl zpochybnit postkarteziánský antropocentrický pohled na zvíře a destabilizovat stereotypy o lidské identitě a nadřazenosti. Otevírá se tak možnost zahlédnout kontinuitu a symbiózu mezi zvířecím a lidským životem.
V rámci této nové perspektivy se vyvíjí obor Human–animal studies a Critical human animal studies, nové koncepty pohledu na zvíře představuje filosofie J. Derridy, Delleuzeho a Guattariho. Nová perspektiva se odráží i v umění postmoderních umělců, pro které je zvíře jedním z nejužívanějších témat a objektů i aktivistů za ochranu zvířat. Ti všichni přinášejí nový pohled na zvířata, vymezující se proti tradičnímu přesvědčení.
Pro naše téma oznámil tuto novou situaci a zachytil ve své filosofické práci L’animal que donc je suis zejména francouzský filosof Jacques Derrida. Ten postavil svou kritiku dosavadního západního myšlení a západní filosofie právě na přinesení nové perspektivy pohledu na svět, ve kterém zásadní roli hraje zvíře. Filosofie se, stejně jako zmíněná popkultura, nezabývá zvířetem, obě jsou uzavřeny ve vlastní perspektivě, jež zvířata pro myšlení zneviditelňuje. (Derrida, 2004). Za základ svého postoje si Derrida bere Darwinovu evoluční teorii, zpochybňující antropocentrický systém, odlišující kategorii lidí a zvířat, která dává člověku iluzi práva homogenizovat nespočetné spektrum nikoli–lidských bytostí do jedné skupiny zvané „zvířata“ a odlišit ji jako skupinu podřízenou člověku. Myšlenka lidskosti, jejíž definice je v západní filosofii postavena na rozdílu mezi zvířetem a člověkem, je podle Derridy pochybná. Pluralita všech živých nelidských bytostí nemůže být shrnuta do jednoduchého termínu, které by stál v opozici k člověku. Lidé ani zvířata nevytvářejí bezpečně oddělené, nespojité formy života. (Derrida, 2004). Derrida si všímá „zvířete v sobě, zvířete ve mně….“. (Derrida, 2004, 74) Zvířata jsou bytosti s vlastním specifickým prožíváním, které se v mnoha ohledem podobají člověku. Dualistická propast mezi námi a jimi neexistuje. Zvíře má svou hodnotu a proto ani jejich utrpení není možné ignorovat.
To, co omezuje rozhled západního myšlení, je absence perspektivy světa očima zvířete. Právě moment setkání s pohledem vlastní kočky vede Derridu k tomu, že přehodnotí celý jeho dosavadní přístup ke zvířatům. Přichází na to, že před ní stojí nahý: „Zvíře se na nás dívá a my jsme před ním obnaženi. A zde možná nastává myšlení“. (Derrida, 2004, 279). Pohled kočky má tu sílu, že nás nutí ji přijmout jako živou bytost, „potvrdit ji“ (Baker, 2000, 185) jako partnera, jež si zaslouží náš etický ohled. Bezprostřední vizuální setkání Derrida nazývá momentem šílenství, nepopsatelným jazykem racionální vědy. Člověk si při něm uvědomí vzájemnou blízkost, intersubjektivně se otevře.
Ve světě vizuálních zobrazení moderní reality, kde ne každý má možnost tohoto intimního projasňujícího shledání, jsou vizuální obrazy těmi téměř jedinými, které mohou nabídnout tento přerod. Baker si uvědomuje sílu ohromného množství dominantních popkulturních prezentací zvířat, jež ovládají veřejný prostor. Říká, že ten, kdo bude schopen ovládnout tento prostor, může měnit pohled společnosti na zvíře. (Baker, 2001). Proto, aby mohly obrazy pomoci k novému pohlížení na zvíře, musí umět prezentovat zvíře právě v této radikálně odlišné pozici, jakou teoreticky nastínil Derrida. Jak to udělat?
Představit vlastní novou vizi světa, ve kterém by zvíře mělo příznivější postavení, usilují i někteří současní umělci a umělkyně. Ti (zejména Sue Coe, Britta Jaschinski, Angela Singer), prezentují ve svých dílech vizuální formy zvířat, které narušují zavedené přesvědčení o tom, co je zvíře a ukazují na naše problematické chování k nim svými díly tak, že vizuálně překračují bariéry, nastavené popkulturou.
Jak s těmito bariérami pracují nejen oni, ale i aktivisté, předvedu na jednotlivých vizuálních dílech. Budu se v několika případech opírat o teoretické analýzy strategií zobrazování zvířat E. Aaltoly a S. Bakera a návrhy, které představila L.Chouliaraki. Ještě předtím se však zastavím u filosofie, jež tu derridovskou posouvá ještě o krok dál. Touto filosofií je již zmíněná koncepce francouzského postmoderního filosofa Gillese Deleuzeho a psychoterapeuta Felixe Guattariho „stávání se zvířetem“, (becoming animal), kterou představili v souboru esejí Tisíc plošin.
Tento koncept, stěžejní pro současný obor human–animal studies, otřásá přesvědčením o ontologické realitě esenciálně odlišných kategorií živých bytostí, mezi nimiž je nepřekročitelná bariéra biologické distinkce. Realita je dle autorů naprosto opačná. Fixní, druhové, účelově vzniklé identity neexistují, existuje kontinuum, plasma života, „nikdy nekončící, proměňující se pulzující síly, pohybující se mezi rovinami přechodných podmínek a za určitých podmínek se aktualizující v tělech“, v nichž plave i člověk a zvíře a volně se přelévají do sebe. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 37 – 51). Mezi nimi nejsou hierarchické schody biologického systému, ale vzájemnost, spřízněnost, příbuznost. Člověk může vystoupit ze své iluze o bezpečné, „čisté“, zvířetem „nepošpiněné“ identitě a ponořit se do plurality „neznámé diverzity“ zvířecího světa, do tzv. stylu smečky (pack mode), plurality zvířeckosti, která je pro zvířata primárním stavem, nechat se nést existujícím proudem života v této pluralitě a uzřít v tomto proudu zvíře jinak, než jak je na to člověk v tradičním pohledu na zvíře zvyklý12. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 37 – 51)
Moment, kdy člověk překročí hranice a vpluje do plurality neznáma, je znovu momentem intersubjektivního otevření, během kterého může nastoupit etika. Tento koncept skutečnosti má tak i politický přesah, usiluje zbavit se „psychopolitických opresivních způsobů myšlení ve svírajících temínech člověk–zvíře, já–oni, vedoucích k totalitním způsobům života“ (Malamud, 2011, 156). Pro naše účely by tak měl být stěžejní. Soudím, že umělci, jejichž díla představím, toto vizuální stávání se zvířetem ukazují.
Jaké požadavky tedy musí obraz splňovat, aby naboural tradiční přesvědčení o zvířeti?
Primárním požadavkem je, aby obraz ukazoval zvíře jako autonomní osobnost (tj. zvíře vnímající, prožívající, tj. schopnou trpět). Jen tak ji tradiční přesvědčení přijme do společenství bytostí s právem na morální ohled. Autonomní osobnost, tj. konkrétní zvíře s „tváří“. Tento termín, jinak pro zvíře zpravidla neužívaný, odkazuje na pojem užitý filosofem Levinasem v jeho koncepci etického přístupu k druhému. „Tvář“ (Levinas, 1997, 75) druhého je tím, co odkazuje na existenci mysli za tělem. Tvář je tím, co mě při setkání s ní nutí k uznání nejen jeho svébytnosti, ale i křehkosti a smrtelnosti, tudíž volá i po odpovědnosti vůči němu. Jestliže tento postoj uplatníme u trpícího zvířete, musíme jeho zobrazenou bolest interpretovat nejen jako zkřivený obličej, ale i jako vnitřní stav cítící bytosti, která nás zve k ohledu na něj. Snaha vidět ve zvířeti tuto „tvář“ může být interpretována jako čirý antropomorfismus, ale i ten člověku může pomoci vcítit se do utrpení zvířete. Levinas sice tuto devizu zvířeti nepřiznává, Derrida však ano. Pro něj má zvíře tvář, tj. je subjektem, smrtelnou křehkou bytostí, jež morálně zavazuje toho, kdo se na ni dívá (Derrida, 2004).
Uměleckým vyjádřením tohoto požadavku jsou, soudím, fotografie Britty Jaschinski, (viz Přílohy obr. č. 13) na které si zvířata výrazem tváře udržují – i přesto, že strádají v bezútěsném prostředí zajetí – jistou důstojnost, ušlechtilost, kterou člověk interpretuje jako znaky toho, co nazývá osobností.
Zjevným pochopením tohoto požadavku jsou časté obrazy primátů na fotografiích aktivistických kampaní z laboratoří (viz Přílohy obr. č. 14). Vizuální kreativní hra na obrazech ochranářské organizace PETA, kde hlavy tuňáků překrývají tváře pandy, je dalším příkladem (viz Přílohy obr. č. 15). Tyto snímky ukazují možnost, jak využít popkulturou oblíbený znak neotenie tváře a obrátit jej proti ní. Velké oči pandy, tato již zmíněná podmínka roztomilosti zvířete, může v moderním sensitivním oku vyvolat patřičné pocity potřeby péče a soucitu. Zvíře s velkýma očima a dlouhými řasami (viz Přílohy obr. č. 16) jsou jakousi verzí nás samých, něčím mezi zvířetem a člověkem, téměř symbol lidského mláděte. Stejného efektu oči ryby nedosáhnou.
Téměř intimní setkání s „tváří“ není možné, jestliže není splněna jiná vizuální podmínka. Jestliže obraz trpících zvířat neukazuje jednotlivé zvíře, ale množství neurčitých bezejmenných těl. Vzdálenost (v římských arénách, velkochovech) fyzická bariéra klece, ohrady, příkopu redukuje jejich identitu a vede k emočnímu odstupu. Naopak, proces jejich vizuální „humanizace“ (Chouliaraki, 2006, 105), uskutečněný tím, že ukážeme trpící tvář, uslyšíme hlas, napomáhá tomu, abychom trpící přibrali do mentální „zóny nás“, ve které se s nimi můžeme ztotožnit. (Chouliaraki, 2006, 88 – 89) Umělkyně Sue Coe nabízí vizuální hru, jež zdůrazňuje tyto dva extrémy. Propojuje obraz tváře konkrétního bezmocného zvířete s nekonečnou řadou tisíců instrumentalizovaných objektivizovaných anonymních těl bez vlastního života, jež budou brzy rozložené v jatečním procesu do částí těl (viz Přílohy obr. č. 17).
Na jiném jejím obraze je v popředí kráva, jasná konkrétní tvář s neotenizovanými znaky očí a zřejmým etickým apelem, obklopena úhledně zabalenými spotřebními produkty masa bez identity, fragmentovanými těly, do kterých se později rozloží i její identita (viz Přílohy obr. č. 18). (Dodge, 2011)
Problémem tohoto požadavku tváře však je, že minimálně udržuje či spíše posiluje antropocentrismus. Zakládá totiž hodnotu zvířete na stupni jeho podobnosti s člověkem. Jen bytost člověku podobná, dostatečně humanoidní, je podle tohoto požadavku hodna morálního ohledu.
V analýzách popkulturních institucí jsem nastínila, jak je moderní člověk přesvědčen o právu stát v roli pozorovatele zvířete – účinkujícího v představení zoo či objektu výzkumu. Britta Jaschinski upozorňuje na etickou problematičnost nároku na pozorování zvířete. Ve svých fotografiích nachází empatičtější způsob pohledu na zvíře. Její fotografie zabírají zvířata z úctyhodné vzdálenosti, téměř jakoby si autorka byla vědoma toho, jak je nepatřičné snímat zvířata v neutěšených podmínkách zoo a využívat je pro své umění. Tak dokáže zachytit i jejich emoční strádání a osamělost (viz Přílohy obr. č. 19). Sama Jaschinski si toho všímá, podle svých slov touží, aby její snímky konvenčně „nezachycovaly“ zvíře. (Jaschinski, 2012) Paralela zachycení do kamery se zachycením do sítě, do klece, do zajetí je tu nasnadě. Dosahuje toho, že její fotografie nezpředmětnují utrpení, jako to dělá pohled diváka (televizních podívaných, živých představení) či vědeckého pracovníka, a udržují si respekt vůči jinakosti zajatých zvířat. Slovy Levinase, nad takto pojatou jinakostí pak „nemám žádnou moc. Uniká mé moci esenciální dimenzí, i když ho mám (sic) k dispozici (Levinas, 1969, 39). Taková jinakost nenese konotace inferiority ani nemanipuluje zvíře do podoby bytosti stejné jako je člověk, jako to dělá popkultura.
Touto svou poklonou zvířatům se Jaschinski přibližuje pochopení zvířat J. Bergera. Ten ve své již klasické meditativní eseji Proč se dívat na zvíře (Why to look at Animal) představuje zvíře, které je vznešeným jinakým tvorem, který nás „nikdy pohledem nestvrzuje“, dívá se na nás „přes propast“ neporozumění, vyhloubenou jak jazykovou bariérou, tak bariérou mezidruhovou. Tato bariéra zaručuje vzájemný odstup člověka a zvířete, jejich odlišnost a zejména respekt. Toto jeho mýtické důstojné zvíře je nezaměnitelné za člověka, je si však s člověkem rovné. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 251 – 262)
Narušit samozřejmý nárok na mocensky vedený jednosměrný pohled pozorovatele/diváka usiluje ve svých instalacích i Angela Singer. Stahuje mrtvá zvířata z kůže (viz Přílohy obr. č. 20), jejich trofeje pokrývá „krví“ a do očních důlků jim umísťuje skleněné bulvy tak, aby nepřirozeně vystouply a zíraly na diváka. Oči zvířete zasahují emoční silou, přesměrují dosud jasný směr pohledu diváka na objekt instalace opačným směrem, přeorientovávají odkud kam původní mocenský pohled vede. Divák náhle není pozorovatelem, ale pozorovaným, na něhož se poutá obviňující zrak „trpícího“ mrtvého zvířete. Tím se otevírá možnost soucítit s mrtvým, násilím zničeným (tzv. botched – viz dále) tělem. V jiné své instalaci (viz Přílohy obr. č. 13) naopak uřezává Singer trofejím hlavy, aby poukázala na nejen to, co děláme zvířatům, ale i zdůraznila, že se zvířata na diváka nemohou dívat. (Animal Studies Group, 2006, 80-81).
Stejné přesměrovávání pohledu se děje i s Derridovou kočkou. Ta, která je normálně v roli domácího mazlíčka, je náhle dívající se individualitou, jejíž pohled srovnává hierarchický žebříček mezi člověkem a zvířetem do roviny a dělá z obou stejně jedinečné entity s vlastními životními perspektivami (jakkoliv je ta zvířecí v roli domácího mazlíčka reálně omezená).
Zátěž, jež přináší zvířecí pohled pro vědeckého pozorovatele, popisuje ve svém etnografickém výzkumu z laboratoře i Lynda Birke. Laboratorní vědci v její studii přiznávají, že raději dávají krysy do neprůhledných akvárií, neboť nesnesou pohled zvířete skrz čiré sklo. Ten je jejich slovy obviňuje z toho, co dělají (Animal Studies Group, 2006, 84) a dostává je do problematického etického vztahu ke zvířeti.
Pohled je schopností, jež vlastní jen živé aktivní bytosti. Pohled opravňuje zvíře vstoupit do privilegovaného světa západního člověka, který definuje sebe jako aktivní subjekt, tvořící a vlastnící svět. Samotné utrpení má, jak bylo řečeno, rozpolcenou povahu. Na jedné straně je schopnost trpět schopností bytosti aktivně přijímat podněty z vnějšího okolí, na druhé straně je trpící pasivní zranitelná oběť, pro moderního člověka jemu podřízená a slabá. (Aaltola, 2012, 130 – 132). V hierarchii moci zůstávají nemocná těla trpících v „zóně těch druhých“ (Chouliaraki, 2006), těch, co k naší nadřazené kultuře nepatří. Pohled na křehkou strádající bytost se však může také stát Derridovým emotivním „narušujícím setkáním“ (Derrida, 2004), které napomáhá uvidět srovnatelnost vlastní křehkosti s křehkostí zvířete. Aaltola navrhuje obrazy, na kterém by se zraněné zvířete samostatně a záměrně snažilo o únik z tíživých podmínek, aby ukázalo, že je bytostí, která se do situace, kdy je pasivním objektem, dostala nešťastným osudem. (Aaltola, 2011)
Aktivita je myšlenkově spojena s tvořením a tvoření je základním atributem kultury. Kultura je sféra, kterou člověk považuje tradičně za oblast jemu vlastní. Přesto, že zvířata mají svou kulturu – používají nástroje, mají kognitivní pravidla, protojazyk, protomorálku, estetické preference (Chapouthier, 2013) – člověk je tradičně umísťuje do přírody, podřízené říši kultury, kde je utrpení samozřejmé. Příroda – ze které se svou kulturou a morálkou člověk vyděluje – je naplněná utrpením. L. Chouliaraki, která se zabývá utrpením lidí z třetího světa, naráží na stejný problém. Lidé v tzv. rozvojových zemích mají podle moderního západního přesvědčení jednoduše smůlu, že patří do „říše zla“, ve které je bolest jaksi součástí jejich životů, vlastně si svým přináležením k necivilizovanosti „za něj mohou sama“. (Chouliaraki, 2006, 35). Tradiční zařazování zvířete do této „říše utrpení“ brání tomu, aby byl divák zasažen hrůzou z toho, co před sebou na obrazech vidí.
Aby mohl pochopit naléhavost a urgentnost utrpení zvířete, musí být zvíře odebráno z mýtu přírody, musí se stát dle Bakera pohyblivým kulturním znakem. (Baker, 2001, 214), kulturní bytostí, tj. bytostí s vlastními intencemi, tužbami, zájmy, schopností komunikace. Záslužnou práci na tomto poli začíná konat i popkultura, resp. její „dobrý smysl“, který je zárodkem alternativního pohledu na svět. Specifické popkulturní příběhy, animované i kreslené, zobrazují zvířata, která mluví a řeší problémy, jež se týkají jejich vlastních problémů a našeho problematického vztahu k nim (viz Přílohy obr. č. 22.) Nejsou symbolickými zástupci člověka, naopak se vysmívají a parodují stereotypní přesvědčení člověka. Jejich antropomorfizované podoby, schopnost mluvit lidským hlasem za sebe, za své zájmy, umožňuje čtenáři se s nimi ztotožnit. (Baker,
2001, 154 – 158). Taková mluvící zvířata napadají přehlíživý postoj moderního člověka vůči zvířatům. Zvíře je v nich klíčem k narušení sebeidentifikace dominantní kultury. Tato zvířata otáčí směr pohledu mocného člověka zpátky na něj. Zvíře v těchto příbězích není objektivizovaný druhý. Těmi, kdo se mění v druhé, jsou lidé, kteří tak ztrácejí pocit vlastní nadřazené identity.
Méně humornou, o to expresivnější ukázkou narušení tradiční mocenské kategorizace, jsou obrazy Sue Coe, (viz Přílohy obr. č. 23, 24) ve které zvířata loví, zabíjejí a vaří lidi, či jen hrozí ustrašeným lidem. (Dodge, 2011)
Taková zvířata definuje Baker jako „dodatky ve vizuálním textu, způsobující ikonografický nepořádek“ (Baker, 2001, 139) v příběhu, napětí a rozpaky, neboť ohrožují neškodnost příběhu vmezeřenou vizuální identitou, propojující člověka a zvíře. Tím vzbuzují odpor, nesou konotace nenormálnosti a směšnosti. Vyvolávají úzkost a strach z odhalení možné podobnosti člověka se zvířaty. Možnost, že by člověk musel přiznat, že je zvíře, by ho v jeho očích měnilo v animalistickou necivilizovanou bytost. Strach z vlastní živočišnosti vede člověka k potřebě uchovat bezpečnou lidskou identitu oddělenou od zvířete, zobrazovat zvíře a člověka jen jako jasně oddělené identity, mezi nimiž je jasná vizuální struktura dominance člověka nad zvířetem. Moderní obrazy, ve kterých zvířata tuto strukturu sebevědomě narušují, mají tak pro postmoderního aktivistu kouzlo. Jak říká spisovatelka Ursula Le Guin, nestabilita antropomorfizované zvířecí identity ohrožuje pocit vlastní důležitosti a přináší „subverzivní radost“. (Le Guin, 1990, 10)
Tím, jak jsem se dotkla problematiky smíšení identit, se mohu vrátit ke zmíněné filosofické teorii Deleuzeho a Guattariho „stávání se zvířetem“.
Autoři teorie odmítají lidské kulturní konstrukce zvířete a přinášejí naopak představu propustnosti hranic mezi člověkem a zvířetem a nový spřízněný vztah se zvířetem, založený na uznání vlastní živočišnosti a odmítnutí pocitu nadřazenosti (Deleuze, Guattari, 2010)
Uměleckým ztvárněním takového propojení jsou sochy Patriciy Piccinini. Její tvorové provokují tradiční přesvědčení o nepropojitelnosti identit, mají sebevědomou „tvář“, která ale nevyvolává strach či zesměšnění, ale spíše empatii (viz Přílohy obr. č. 25).
„Zvířata jsou refrakčními bytostmi, pomocí nichž zanecháváme tradiční kategorie pochopení druhého a otevíráme radikální prostor soucitu“. (Thompson, 2005, 105) Postava rozbíjí pocit nadřazenosti, který člověk může mít, když je jeho tělo, které definuje jako uzavřené, oddělené, neproniknutelné, bezpečně odděleno od těla zvířecího. Obraz smíšení se vzpírá těmto sebedefinujícím limitům člověka, ignoruje zdánlivě neproniknutelný povrch těla člověka.
Vizuální hru s prolnutím identit předvádí i živě na svém vlastním těle umělkyně Jacquile Traide. Ta vytvořila instalaci, během které demonstrativně trpí procesy, jimiž ve skutečnosti prochází zvíře (viz Přílohy obr. č. 26). Traide se „stává zvířetem“, vizuálně se sbližuje s jeho identitou, zaklesává se do ní, propojuje se s ním v jeho utrpení. Dobrovolně přebírá jeho situaci jako protest proti pevnosti fixních identit. Její aktivita nově nastavuje vztah člověka a zvířete, deobjektivizuje zvíře a rozvrací opozici člověk – hospodářské či laboratorní zvíře.
Steve Baker věří, že toto dobrovolné přebírání zvířecí formy, ve kterém vzniká theriantropický obraz člověka (vizuální forma, spojující zvířecí a lidskou podobu), funguje jako prostředek, který umí narušit antropocentrismus lidského přesvědčení o zvířeti. Díky tomu, že je na obraze člověk, ne zvíře, může se divák snáze ztotožnit s trpícím. Absurdita toho, že vidí člověka, s kterým se zachází jako se zvířetem, divákovi dovolí otevřít se nezobrazenému zvířecímu utrpení. (Baker, 2001, 224 – 226)
Vizuálně zproblematizovat fixní druhové kategorie lze i tím, že se zamlží identita subjektu na obraze. Zvířata na snímcích Jaschinski, v tmavém koutě zoo, mají rozostřenou, nejasnou, „nehotovou“ identitu, (Animal Studies Group, 2006, 75) což brání divákovi v jejich konvenčnímu zařazení do vědeckých i kulturních klasifikací, jednoduchému osmyslnění zvířete na základě přesvědčení zdravého rozumu, který „ přesně ví, jak věci jsou“. Otevřený význam tvora někde mezi člověkem a zvířetem zbavuje zvíře tradičních definic a přiblížuje ho člověku, aby ho uznal za partnera, hodného empatie, protože v zachyceném smutku bytosti může zahlédnout i vlastní křehkost (viz Přílohy obr. č. 27).
Opice Jaschinski (viz Přílohy obr. č. 28), subverzivně hrozící člověku, v pozici radikálně jiné, než ji tradiční vizuální kultura ukazuje, je bytostí zjevně schopné emocí, bytosti schopné trpět a tedy hodné respektu.
Fotografie Kathy High (viz Přílohy obr. č. 29), které zachycují laboratorní myši, jimž vědci vpravili do těl lidskou DNA, která jim způsobila oslabení autoimunitního systému, jsou nedobrovolným ztělesněním „stávání se“, genetickým propojením s lidstvím. Jejich snímky evokují strach z tohoto jejich fyzického překročení vlastní identity a splynutí s člověkem. Vizuální kontakt s jejich strachem tak napomáhá intuitivně pochopit, proniknout do zkušenosti bolesti zvířete. (Thompson, 2005, 60 – 67) Trpící zvířata nabírají v postmoderním umění specifickou, tzv. „botched“ (poraněnou, zlámanou, zhroucenou) podobu (Dodge, 2011). Zvířata bez končetin, slepice bez zobáků, jsou reakcí na snahu popkultury prezentovat realitu jako úhlednou, čistou, bezproblémovou věc. Prezentovaná zvířata jsou narušená, na jejich vzhledu je cosi výrazně nepříjemného, co nenechává diváka, aby se od děl odvrátil. Tyto bytosti jsou stále zvířaty, avšak něco zásadního jim chybí, s jejich identitou je cosi v nepořádku, co diváka nutí je jednak zkoumat a uvědomit si etickou problematičnost zobrazeného.
Jakýsi zborcený vzhled, vycpaná zvírata, hybridní formy, matoucí identita, to vše zviditelňuje zvíře. Derrida těmto formám říká „tázavé entity“ (Derrida, 2004), které v popkulturní ikonografii nejsou schopny „zapadnout“ (lack of fit) (Baker, 2000, 156 – 160)
„Konkrétní zraněné otevřené tělo, jaksi negující život, probouzí jednak intenzivní pocit reality, nutí tradičního diváka zůstat v přítomnosti krutosti a neodhlížet od něj“. (Scarry, 1985, 126)
6. Síla vizuální reprezentace utrpení
Na závěr zde vyvstává obecná otázka: Jaký mají postmoderní obrazy utrpení politický potenciál? Mohou rozrušit diváka natolik, aby reagoval ve prospěch zvířete? Mohou vytvořit pocit blízkosti k trpícímu, tím, že diváka konfrontují s utrpením, mohou vést k „morálnímu vnímání“?13 Jak silně může vůbec vizuální prezentace měnit naše myšlení?
Dnešní popkulturní zobrazení odrážejí hluboko ukryté, pevně ukotvené a neuvědomované kulturní definice zvířete, jež vytvářejí dominantní postoje společnosti k utrpení zvířat. Historicky vytvořené postoje (neochota se vizuálně setkat s utrpením, postdescartovské přesvědčení o jinakosti zvířete a lidské nadřazenosti, strach ze smíšení s inferiorní identitou zvířete) řídí vizuální jazyk dominantní kultury a pokrývá potahem přirozenosti, samozřejmosti a univerzálnosti její vizuální formy. Vizuální „říše stereotypů“ (Barthes, 2008), ve které je zvíře zajato, se každodenně utvrzuje a upevňuje ve svém přesvědčení. Standardizovaná stereotypní ikonografie utrpení má monopol na realitu. A jak dodává S. Baker, ten, kdo má moc nad zobrazením zvířete, určuje, jak se kultura bude ke zvířatům chovat. (Baker, 2001) Změna tedy může nastat jen uvnitř prostoru populární kultury.
Postmoderní formy zobrazení chtějí na pocitové, zkušenostní úrovni vést k morálnímu pochopení utrpení zvířat. Dokážou to? Na to jsou různorodé názory.
Obecně řečeno, vizuální obrazy utrpení mohou ve společnosti, jež je vůči otázce utrpení zvířat obecně vlažná, uspět tam, kde by racionální argumenty o hodnotě zvířat neuspěly. K. Jenni věří, že „uvidět znamená uvěřit“ (Jenni, 2005, 11). Sugestivita obrazů má výjimečnou sílu zviditelňovat realitu. Dle Chouliaraki jsou schopny obrazy navodit tzv. morální představivost.14 (Chouliaraki, 2006) Wilkinson věří, že vizuální obraz má schopnost položit na břímě diváka morální zodpovědnost. Psychický zmatek, který utrpení přináší, může potenciálně vést k sociální a kulturní změně. „Utrpení vždy bude mít moc otřást naší základní pragmatickou orientací vůči realitě.“ (Wilkinson, 2005, 48)
Chouliaraki mluví o tom, že vizuální obraz participuje na „politice paměti“ (Chouliaraki, 2006, 76), která vybírá, koho utrpení je hodno zapamatování. Fotografie jsou schopny vytříbit naše povědomí o problému a umožnit si problém zapamatovat. Filosofka E. Aaltola věří, že v případě, že zůstaneme při interakci s obrazem otevření, vidíme-li, že zvíře na něm je subjekt, který trpí a s utrpením se vyrovnává, může dojít ke zrušení antropocentrického dualismu a novému pochopení zvířete. Bezprostřední zkušeností se zvířetem, intuitivně, mimo jazyk, si vytváříme vztah vzájemnosti, pomáhající nám pochopit vnitřně a bolestně jejich utrpení. (Aaltola, 2012) V těchto okamžicích se ztrácí úzká perspektiva člověka a otevírá se pole k novému rozšíření morálky i na zvířata. To zní optimisticky.
Obraz utrpení má potenciál dostat fenomén utrpení do politiky, neboť soucit je dnes ve veřejné sféře aktivní silou. (Wilkinson, 2005, 48). Zatím však není dostatek etnografické evidence toho, jak jednotlivci přijímají, interpretují a odpovídají na tyto obrazy v konkrétních sociálních prostředích a kulturním uspořádání. To by již mělo být úkolem mé diplomové práce. Zatím vedlo zveřejnění záznamů utrpení ke změně zákonů. Obraz si však vždy udržuje svůj otevřený význam a to nejen díky svému autoru, ale především divákovi. Je otázka, jak ho bude ochoten dál číst.
7. Závěr
Ve své bakalářské práci jsem se zabývala vizuálním setkáním se zvířaty, jež trpí následkem činností, které jim způsobuje člověk. Zajímal mě kulturní význam těchto setkání, jak ve formě zprostředkovaných obrazů, tak i živých zvířat, a to jak v historii, tak především v současnosti. Ukázala jsem některá hluboko zakořeněná přesvědčení společností o zvířatech i sobě samých.
Stěžejním problémem se mi ukázala dnešní monopolní popkulturní zobrazení zvířat, neboť ta tvoří nejen význam, jež zvířata pro nás mají, ale ovládají i postoje společnosti k utrpení a následné chování lidí vůči zvířatům. Ukázala jsem, jak její způsoby prezentace odrážejí určitý samolibý antropocentrický postoj ke zvířeti obecně a jak ten zatím příliš nenarušují subverzivní snahy ochranářských organizací, přinášející do veřejného prostoru vizuální záznamy brutality. Popkultura pokračuje v tom, že zobrazuje trpící zvíře jako nevážný, marginální prostředek pro symbolické znázornění jak citlivosti společnosti, nadřazenosti vlastní kultury, tak probuzení národní hrdosti. Jsouc si vědoma etické problematičnosti utrpení zvířat, vyhýbá se jeho ztvárnění buď úplně či jej převádí do „přirozeného řádu“, chodu světa v přírodě, kde utrpení je nevyhnutelné.
Způsoby, jakým se utrpení zvířat zobrazuje, umožňuje divákům udržovat chladný pohled pozorovatele zvířete. Opresivní pohled udržuje zvíře v roli triviálního objektu, nechává jeho utrpení v „konceptuální neviditelnosti“ a vede diváka k tomu, že není ochotný se jím vůbec zabývat.
Mým cílem bylo zdokumentovat alespoň ty nejdůležitější vizuální překážky, kterými popkultura drží zvíře v jeho inferiorním postavení a brání tak zahlédnout etickou problematičnost chování člověka. Jejich pochopení mi pomohlo nalézt jednotlivé vizuální strategie, kterými snad lze znovu vyzdvihnout zvíře z této neviditelnosti, přivést ho do zorného pole diváků, aby bylo zahlédnuto jako bytost hodna morálního ohledu.
Viděla jsem, jak tyto strategie již využívají nejen existující organizace na ochranu zvířat, ale i postmoderní umělci ve své snaze o novou vizuální rétoriku živočišnosti. Britta Jaschinski, Sue Coe či Jacquile Traide destabilizují stávající stereotypní popkulturní verze trpícího zvířete. Nabourávají postkarteziánský dualistický pohled na zvíře jako objekt, esenciálně odlišný od naší bezpečně chráněné nadřazené identity, ukazují naši vzájemnou blízkost s nimi, zobrazují zvíře jako „tvář“, tj. konkrétní aktivní vnímající bytost s vlastní hodnotou. Zničenými botched těly poukazují na brutalitu, které zvířata čelí, berou na sebe dobrovolně podobu zvířete, jež trpí. Jejich obrazy pomáhají ukázat, že nejen člověk je tím, kdo se dívá, zvíře pozoruje, ale že i ono samotné umí pohled vracet a svým pohledem zvát k zodpovědnosti lidského konání vůči nim.
V mém úsilí mě vedla snaha, kterou sdílím s představiteli human-animal studies, snaha o přivedení tématu utrpení do zorného pole veřejnosti. Ke své práci jsem využila jejich myšlenek a argumentů, zejména práce S. Bakera, který vidí ve vizuální kultuře a pochopení mentality společnosti, skryté za ní, stěžejní faktor v utváření postojů ke zvířatům a E. Aaltoly, jež právě v konkrétním vizuálním setkání s utrpením zvířat vidí možnost vzniku empatického mezidruhového intersubjektivního pochopení.
8. Seznam použité literatury
ANIMAL STUDIES GROUP. Killing animals. Urbana ILL: University of Illinois Press, 2006. ISBN 9780252030505.
AALTOLA, Elisa. Animal Suffering: Philosophy and Culture. London: Routledge, 2012. ISBN 978-023-0283-916.
AALTOLA, Elisa. Animal Suffering: Representations and the act of looking. Paper presented at the 2nd Annual European Conference for Critical Animal Studies „Reconfiguring the „Human/Animal-Resisting violence”, Prague, 2011.
ALF, Last modified July 2012 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.animalliberationfront.com/
ARENDT, Hannah. Men in dark times. San Diego: Harcourt Brace, 1995. ISBN 0-15-658890-0.
ARLUKE, Arnold. We build a better beagle: fantastic cratures in lab animal ads. Boston: Human Science Press, 1994. Qualitative sociology vol. 17, č. 2. [online]. Dostupné z:http://al-archive.lnxnt.org/?p=196
BAKER, Steve. Picturing the beast: Animals, identity and representation. Chicago: University of Illinois Press, 2001. ISBN 9780252070303.
BAKER, Steve. The postmodern animal. London: Reaktion, 2000. ISBN 978-186-1890-603.
BAKER, Steve. Guest Editor’s Introduction: Animals, Representation, and Reality. Society & Animals: Journal of Human-Animal Studies [online]. 2001, roč. 9, č. 3, s. 13 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.societyandanimalsforum.org/sa/sa9.3/baker.shtml
BARTHES, Roland. Rozkoš z textu. Praha: Triáda, 2008. ISBN 978-80-86138-90-9 .
BERGER, John. Ways of seeing. [Reissued edition]. London: Penguin, 2008. ISBN 01-410-3579-X.
BIRKE, Linda. Who – or What are the Rats (and Mice) in the Laboratory. Leiden: Koninklijke Brill NV, 2003 [online]. Dostupné z: http://www.animalsandsociety.net/assets/library/509_s1131.pdf
BOSTOCK, Stephen. Zoos and Animal Rights. London: Taylor & Francis, 2003. ISBN 0203408810.
BUBER, Martin. Já a ty. Praha: Kalich, 2005. ISBN 8070170204.
CARAS, Roger. A perfect harmony: The intertwining lives of animals and humans throughout history. Indiana: Purdue University Press. 2002. ISBN 1557532419.
DELEUZE, Gilles a Félix GUATTARI. Tisíc plošin. Vyd. 1. Praha: Herrmann, 2010, 585 s. ISBN 978-80-87054-25-3.
DERRIDA, Jacques. An Animal That Therefore I Am. In Peter Atterton & Matthew Calarco (eds.) Animal Philosophy: Essential Readings in Continental Thought. London: Continuum, 2004. ISBN: 9780823227907.
DODGE, Heather. The New Animal Taxonomy: rendering animals visible in Sue Coe’s slaughterhouse sketches. The 2nd Annual European Conference for Critical Animal Studies „Reconfiguring the „Human/Animal Resisting violence”, Prague, 2011.
DOUGLAS, Mary. DOUGLAS. Purity and danger: an analysis of the concepts of pollution and taboo. London: Routledge, c1966, viii, 193 s. ISBN 04-150-6608-5.
FOUCAULT, Michel. Dohlížet a trestat. Praha: Dauphin, 2000. ISBN 80-86019-96-9.
FITZGERALD, Amy; KALOF, Linda. The Animal reader: The Essential Classic and Contemporary Writings. Oxford: Berg, 2007. ISBN 9781845204709.
FRANKLIN, Adrian. Animals and Modern Cultures: A Sociology of Human-Animal Relations in Modernity. London: SAGE Publications Ltd, 1999. ISBN 978-0761956235. FUDGE, Erica. Animal. London: Reaktion, 2002. ISBN 978-186-1891-341.
GEERTZ, Clifford. Interpretace kultur: vybrané eseje. Praha: Sociologické nakladatelství, 2000. ISBN 80-85850-89-3.
HARAWAY, Donna. Cyborgs to Companion Species: Reconfiguring Kinship in Technoscience. The Haraway Reader, London: Routledge, 2003. ISBN 0415966892.
HOLLAND, Margaret. Touching the Weights: Moral Perception and Attention, International Philosophical Quarterly XXXVIII, 1998, III, č. 151, s. 299-312.
HUSSERL, Edmund. Idea fenomenologie. Praha: Oikoymenh, 2001. ISBN 80-7298-023-8.
CHAPOUTHIER, Georges. Zvířecí práva. Praha: Triton, 2013. ISBN 978-80-7387-607-4.
CHOULIARAKI, Lilie. The Spectatorship of Suffering. London: Sage Publications, 2006. ISBN 100761970398.
JASCHINSKI, Britta. Last modified January 2012. Dostupné z: http://www.brittaphotography.com/.
JENNI, Kathie. The power of visual. Animal Liberation Philosophy and Policy Journal. 2005, III, č. 1, s. 1-21.
KALOF, Linda. Looking at animals in human history. London: 2007. ISBN 9781861893345.
KEITH, Thomas. Man and the Natural World: Changing Attitudes in England 1500-1800. London: Penguin. 1991. ISBN 0140146865
KRISTEVA, Julia. Powers of Horror: An Essay on Abjection. New York: Columbia University Press, 1982. ISBN 0231053479.
LÉVINAS, Emmanuel. Totalita a nekonečno: Esej o exterioritě. Praha: Oikoymenh, 1997. ISBN 80-86005-20-8.
MALAMUD, Randy. A cultural history of animals in the modern age. Oxford: Berg, 2007. ISBN 978-184-7888-228.
MANNING, Aubrey; SERPELL, James. Animals and human society: changing perspectives. London: Routledge, 1994. ISBN 978-041-5513-401.
MARVIN, Garry. Guest Editor’s Introduction: Seeing, Looking, Watching, Observing Nonhuman Animals. Society & Animals [online]. 2005, roč. 13, č. 1, s. 11 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.animalsandsociety.org/assets/library/547_s1311.pdf.
MAYERFELD, Jamie. Suffering and Moral Responsibility. Oxford: Oxford University Press, 2002. ISBN 978-0195154955.
MITSCHELL, W.J.T. Picture Theory: Essays on Verbal and Visual Representation. Chicago: University of Chicago Press, 1994.ISBN: 0226532321.
MULVEY, Laura. Changes: Thoughts on myth, narrative and historical experience. History Workshop, London:Duke University Press [online]. 1987. [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://hwj.oxfordjournals.org/content/23/1/3.extract
OLESON, Judith; HENRY, Bill. Relations among Need for Power, Affect and Attitudes toward Animal Cruelty. Anthrozoos: A Multidisciplinary Journal of The Interactions of People & Animals [online]. 2009, roč. 22, č. 3, s. 255-265 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.ingentaconnect.com/content/berg/anthroz/2009/00000022/00000003/art00004
PIVETTI, Monica. Animal rights activists’ representations of animals and animal rights: An exploratory study. Anthrozoös: A Multidisciplinary Journal of The Interactions of People & Animals [online]. 2005, roč. 18, č. 2, s. 140-159 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.ingentaconnect.com/content/berg/anthroz/2005/00000018/00000002/art00003
ROTHFELS, Nigel. Representing animals: Theories of Contemporary Culture. Bloomington: Indiana University Press, 2002. ISBN 02-532-1551-X.
SCARRY, Elaine. The body in pain: the making and unmaking of the world. New York: Oxford University Press, 1987. ISBN 01-950-4996-9.
SONTAGOVÁ, Susan. S bolestí druhých před očima. Praha-Litomyšl: Paseka, 2011. ISBN 9788074320927.
SMUTS, Barbara. Encounters with animal minds. Michigan: Imprint Academic, Journal of Consciousness Studies, XIII, č. 5-7, 2001. Dostupné z: http://www.imprint.co.uk/pdf/Encounters.pdf
STOREY, John. Cultural theory and popular culture: a reader. 2nd ed. Editor John Storey. Harlow: Longman, 1998, xviii, 646 s. ISBN 01-377-6121-X.
STURKEN, Marita; CARTWRIGHT, Lisa. Studia vizuální kultury. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-556-1.
SZTOMPKA, Piotr. Vizuální sociologie: Fotografie jako výzkumná metoda. Sociologické nakladatelství, 2007. ISBN 9788086429779.
THOMPSON, Nato. Becoming animal: contemporary art in the animal kingdom. Cambridge: Distributed by the MIT Press, 2005. ISBN 02-622-0161-5.
WILKINSON, Iain. Suffering: a sociological introduction. Malden: Polity, 2005. ISBN 07-456-3197-5.
9. Seznam příloh
Obrazové přílohy najdete v přiloženém PDF:
Poznámky pod čarou
Trachtmanová, P. – Pohled na utrpení zvířat: vizuální kultura zachycující krutost ke zvířatům
Bakalářská práce Petry Trachtmanové obhájená v r. 2014 na Fakultě humanitních studií University Karlovy v Praze
Trachtmanová, P. - Pohled na utrpení zvířat: vizuální kultura zachycující krutost ke zvířatům
Abstrakt
Vizuální kultura má v moderní době stěžejní roli ve vytváření postojů společnosti. V jejích zobrazeních se skrývají hluboko ukryté přesvědčení o významu zvířat a jeho utrpení. Obrazy prezentují zvíře jako triviální prostředek pro znázornění vlastních hodnot člověka, jeho potřeb a emocí a tak činí i v případě obrazů zvířat trpících. Jaké prostředky užívá vizuální popkultura k udržení tématu utrpení zvířat mimo myšlenkové pole člověka se snaží zdokumentovat tato bakalářská práce. Stejně tak hledá možnosti změn antropocentrických postojů společnosti právě prostřednictvím nových zobrazení. Nalézá vizuální strategie, jež snad mohou vytrhnout zvíře z postavení efemérního objektu, kulturně i existenciálně odlišného od nás a tak nehodného morálního ohledu. Tato snaha o nový pohled na zvíře je již dnes společná jak aktivistům organizací pro ochranu zvířat, postmoderním umělcům, tak i oboru human – animal studies.
1. Úvod
Tématem mé bakalářské práce je vizuální zobrazení zvířat, konkrétně zobrazení (a vystavení živých) zvířat, jež trpí následkem činnosti, kterou jim způsobil člověk.
Prvotní motivací k volbě tématu práce mi byl osobní zájem o problematiku životních podmínek hospodářských a laboratorních zvířat, užívaných hospodářským a farmaceutickým průmyslem jako zdroje. Zajímaly mě způsoby, jakými legitimujeme náš utilitaristický přístup k nim, následky, které to na ně má a možnost změny již tak neutěšených podmínek jejich života. Zajímaly mě prostředky a nástroje, kterými ti, jež se o tuto změnu pokoušejí, užívají. Zájem mě dovedl ke studiu Human animal studies – multidisciplinárního oboru, jehož představitelé zkoumají vztah člověka ke zvířeti a mnozí z nich chápou svou akademickou činnost jako možnost dodání relevantních argumentů aktivistům, usilujícím o změnu postavení zvířat. Ti mi byli teoretickou oporou v bakalářské práci.
Dnešní aktivita na poli politiky ochrany zvířat ve veřejném prostoru se odehrává především ve formě kampaní, ve kterých aktivisté využívají obrazy či záznamy životních podmínek zvířat a pomocí nich apelují na morální vnímání veřejnosti. Tyto obrazy spolu s dominantním popkulturním zobrazením či vystavením trpících zvířat jsou předmětem mého zkoumání. Jaký význam v sobě nesou – a nesly v historii – a jaké je jejich postavení ve veřejném vizuálním prostoru, v ikonosféře současné vizuální kultury obecně? Jak vypadá specifická forma vizuálního setkání s takovým zvířetem v současné veřejné či mediální sféře a z jakého důvodu společnost, která se obecně tak ráda zvířaty obklopuje a prohlašuje, že má zvířata ráda, není těmito vizuálními zobrazeními zasažena natolik, aby utrpení zabránila. Proč i přes znalost neutěšených životních podmínek zejména hospodářských a laboratorních zvířat, seriozní zájem vědců i aktivit sociálních hnutí, zůstává postavení zvířat stejné?
Důvodů je nepochybně mnoho, mě v práci zajímá, jakou roli v tom hraje způsob, jakým jsou trpící zvířata prezentována, jakou roli v tom má současná vizuální praxe.
V práci se pokusím ukázat, že v obrazovém stylu dominantního prezentování, v rétorice popkulturních obrazů (tj. ve způsobu, jak zobrazování podněcuje určité významy), existují vizuální bariéry, odrážející současná myšlenková přesvědčení, jež znesnadňují či znemožňují jejich etický dopad a napomáhají k udržení zvířat v jejich současném postavení.
V práci představím možnosti nových vizuálních podob trpících zvířat, jež se tomuto omezení snaží zabránit.
Pro dešifrování obrazů využiji metody vizuální sociologie. Ta vizuální obraz chápe jako vizuální fakt, tj. vizuální představu a vizuální projev sociálního života, zhmotněnou představu myšlení společnosti a vnímání světa, jež slouží jako prostředek komunikace myšlenkových obsahů. (Sztompka, 2007, 89)
Význam obrazů je vždy mnohovrstevný, otevřený, nekončící, ovlivněný společenskými normami a hodnotami, daný postojem a životní filosofií, zájmy, nadějemi, touhami a obavami účastníků vizuální komunikace, tj. autora obrazu a příjemce – diváka, jež se na něj dívá, a samotného obsahu obrazu. Mě bude jednak zajímat kolektivní tvůrce obrazů – kolektivní vědění, širší kulturní diskurz, mentalita doby, tak i divák a jeho možnosti pohledu a vnímání obrazu. Tato jeho tzv. „praxe dívání se“ (Sturken, Cartwright 2001, 1, 10) je determinována sociálním, kulturním a konkrétním fyzickým kontextem. Konečně mě bude zajímat vlastní podoba viděného zvířete a významy, které tato určitá podoba přináší – tělo zvířete je samo o sobě bohatým zdrojem kulturních významů a činitelem komunikačního procesu.
Pro práci využiji jako podklad již stávající rozbory ve vybraných teoretických pracích. Za prací uvádím nezbytnou obrazovou přílohu.
Pro práci jsem využila teoretické práce desítky autorů. Historií zobrazení zvířat mě provedla L.Kalof a M. Thompson, filosofickou problematikou utrpení zvířat E. Aaltola, sociologickým a etickým základem utrpení obecně I.Wilkinson a J.Mayerfeld, problematikou diváctví, pohledu – bezprostředního i umělecky a mediálně zprostředkovaného – na utrpení druhých S. Sontag a L. Chouliaraki. Při studiu současné vizuální kultury zvířat v umění a popkultuře jsem se opřela o S. Bakera a N. Thompsona. Současná vizuální kultura je, jak říká S. Baker, posedlá zvířaty (Animal Studies Group, 2006, 70), jejich obrazy je možné najít volně na internetu i ve veřejném prostoru samotném. Umělci jako je Sue Coe, Britta Jaschinski, Angela Singer, mi při konfrontaci se současným dominantním způsobem zobrazení pomohly uvidět a pochopit stávající možnosti pro změnu zobrazování.
Budu vycházet ze základních tezí S. Bakera (Baker, 2001, XVII) a J. Burta (Animal Studies Group, 2006, 138), kteří říkají, že způsoby, jakými zvířata vidíme a jakými je vizuálně prezentujeme, nejenže odráží naše přesvědčení o zvířatech, ale jsou i základem toho, jak se k nim následně chováme. Vizuální snímky spoluvytvářejí realitu, proto realitu můžeme pochopit právě prostřednictvím reprezentací.
Síla vizuálních reprezentací zvířat je dnes o to silnější, že západní společnost je výrazně vizuální, jejím charakteristickým rysem je dominance – vytváření a „konzumace“ obrazu. (Sontagová, 2002, 137) Spíše než s živým zvířetem se moderní západní člověk setkává s nepřeberným množstvím vizuálních reprezentací zvířat, které jsou rozporuplné stejně, jako jsou rozporuplné samotné vztahy člověka ke zvířatům.
Obrovská část lidského života je spojena s exploatací zvířat. Naše společnost je postavena na násilí vůči zvířatům, agrese vůči nim je „strukturálním rysem většiny lidsko – zvířecích vztahů v průmyslových zemích“. 1 (Animal Studies Group, 2006, 3) Obrazy trpících zvířat by tedy měly vzhledem k tomuto měřítku být součástí vizuální výbavy kulturních zobrazení zvířat. Je tomu tak?
Ještě před tím, než se na otázku pokusím odpovědět, je potřeba prozkoumat otázkou jinou, elementárnější: Co utrpení je a jsou ho zvířata schopna?. A jsme my, lidé, ho vůbec schopni poznat, uvidět?
2. Utrpení zvířat
Utrpení je stav, který byl dlouhou dobu přiznáván jen člověku, přestože na existenci bolesti zvířat pravidelně v historii upozorňovali jak filosofové, teologové, tak vědci. Dodnes je existence a relevance utrpení zvířat tématem vášnivých akademických i laických debat.
Náročnost rozřešení otázky po utrpení odráží samotná obtížnost vymezení zážitku utrpení a jeho sdělitelnosti (a to nejen zvířecího, ale i lidského). Sociologický úvod do problematiky utrpení přinesl Iain Wilkinson, jeho filosofickou podstatou se zabývala v historii zejména Hana Arendtová a otázku morální relevance utrpení samotných zvířat přinesla ve své nejnovější knize Animal Suffering: Philosophy and Cultury Elisa Aaltola.
Problém, jak zachytit podstatu utrpení, je zapříčiněný již jeho subjektivní povahou. Jako subjektivně prožívaný stav je vždy určitým způsobem objektivně nezachytitelný a také nepřenositelný, nesdělitelný, lidmi, jež trpí, nepopsatelný. Hrůza, která se s ním spojuje, nemá podle Wilkinsona adekvátní jazykovou oporu, jež by ji byla schopna vyjádřit. Wilkinson mluví o „nesdíletelnosti“ utrpení následkem „absence patřičného způsobu externalizace obsahů zkušenosti bolesti“ (Wilkinson, 2005, 16).
Když analyzuje utrpení obětí holokaustu Arendtová, přichází s kritikou analytického jazyka západní vědy, který není schopen přiměřeně utrpení zachytit a přetváří jej do instrumentálního pojmu. Jazyk neumí vysvětlit, co se děje při utrpení a neutralizuje děs tohoto prožitku. Expertní žargon a byrokratická mluva utrpení trivializuje, mění oběti na neškodná čísla, destrukční techniky na technické procedury a tím vede k jeho přehlížení (Arendtová, 1955). V případě zvířat užívá průmyslová hantýrka termíny např. „poražení zvířete“. Tato nepopsatelnost nechává druhé mimo možnost sdílet bolest trpícího a usnadňuje si ji nevšímat. V případě zvířat je tato naprostá neschopnost verbálního sdílení z důvodu neexistence společného jazyka důvodem k tomu, že není možno objektivně utrpení zvířat verifikovat.
Definice utrpení, kterou uvádí Wilkinson, zní: Utrpení je tělesné prožívání fyzického i mentálního strádání, zahrnující pocity bolesti, deprese, úzkosti, nudy, ovlivňující celou bytost natolik, že vytlačuje zájem o ostatní obvykle důležité potřeby jedince. Bolest se definuje jako nápadně nepříjemný, subjektivně pociťovaný a prožívaný fyzický pocit. (Wilkinson, 2005, 21- 22)
Otázku, zda jsou zvířata schopna cítit bolest a trpět, řešila západní věda dlouho pomocí pomocí pojmů vědomí sebe – tj. schopnosti mít „vědomí mysli“ (Aaltola, 2012,
11). Tato schopnost umožňuje konceptualizovat sebe a druhé jako prožívající bytosti pomocí výrokového jazyka. Absence výrokového jazyka, potažmo racionality, byla dlouho důvodem vyloučením zvířat ze sféry možného prožívání bolesti. Protože zvířata nemají schopnost vytvořit koncept sebe sama a své zkušenosti bolesti v termínech výrokového jazyka, pak, dle tohoto názoru, bolest subjektivně neprožívají. Tento skeptický argument, jenž má hluboké historické kořeny u René Descarta, odsuzuje zvířata do vlastníků mechanických, nevědomých tělesných citů, podobných tělesnému reflexu a jejich nářek při utrpení do zvuku nefungujícího stroje.
Dle tzv. „teorie prvního řádu“ (Aaltola, 2012, 17) jsou však vědomí sebe sama a výrokový jazyk potřeba jen k vyšším formám bolesti (např. k regulaci bolesti introspektivní analýzou pocitů). Základní schopnost pociťovat bolest nepotřebuje nic z toho, jen schopnost mysli být si vědoma pocitu bolesti, a to zvířata splňují. Zvířata cítí, mají schopnost vnímat, vlastní základní vědomí, v rámci něhož si jejich mozek vytváří neverbální vysvětlení toho, jak je jejich organismus ovlivněn okolím. To jim pomáhá vybírat následné vhodné chování. Tato schopnost zahrnuje i afektivní stav, zažívaný jako pozitivní či negativní (tj. i bolest). (Aaltola, 2012, 10 – 25)
Existence bolesti u zvířat se dnes již obecně přijímá. Naproti tomu utrpení zvířat je stále tématem polemik. Skeptický, tzv. mechanomorfní přístup (Aaltola, 2012, 252) s kořeny v racionalistickém dědictví moderní západní filosofie, v descartovském přesvědčení o zvířeti jako „chovajícím se těle“ (Aaltola, 2012, 56), odmítá utrpení zvířat právě proto, že ho není možné doložit nevyvratitelným objektivním empirickým výzkumem. Tento postoj si všímá jen vnějšího chování zvířat, odmítá relevanci výpovědí o vnitřních stavech zvířat včetně jejich utrpení a argumentům o fyziologických či behaviorálních signálech manifestujících utrpení není přístupný. Zvíře je pro představitele tohoto proudu biologickým mechanismem s omezenými kognitivními schopnostmi a otázka existence jeho mysli je pro ně bezpředmětná. Tento názorový proud je často propojen s antropocentrismem, s přesvědčením o nadřazenosti hodnoty člověka nad zvířetem. Toto přesvědčení má, jak později uvidíme, výrazný vliv na charakter vizuální kultury.
Na opačném pólu názorového spektra je fenomenologický empatický přístup, jehož zastánkyní je právě i Elisa Aaltola. Tento přístup vidí možnost, jak zachytit utrpení zvířete ne pomocí teorických konstruktů, objektivních výzkumů, ale prostřednictvím subjektivní zkušeností se zvířetem. Tento názorový proud vychází z fenomenologické filosofie Witgensteina, Merleau – Pontyho, Heideggera a Husserla, kteří vyzdvihují skutečnost, že člověk je především a primárně „bytostí ve světě“ (Husserl, 2001, 231), která poznává svět svými bezprostředními zkušenostmi. Na každodenní „zřejmé“ úrovni se potkáváme s druhými bytostmi, vnímáme je jako těla propojená s myslí, intuitivně se k nim vztahujeme jako k osobám, kterými jsme i my a prožíváme pocit sounáležitosti. Prožívaná každodenní realita nás dostatečně ujišťuje o existenci jejich kognitivních schopností, mysli. Vzájemným působením (intuicí, vytvářením předpokladů, domněnek), sledováním vědomí u druhých, vidíme i jejich utrpení a učíme se, co utrpení vůbec je.
Druzí jsou ti, kdo spoluvytvářejí naše pochopení toho, co je utrpení. Subjektivně prožíváme a chápeme utrpení své a tím, jak sledujeme ostatní a jejich utrpení, vidíme naši vzájemnou podobnost a vytváříme si obecný koncept utrpení. (Aaltola, 2012, 62-67)
Pochopení bolesti druhých se tedy rodí před analytickými důkazy, z každodenní interakce a vztahování se k druhým. K tomu nepotřebujeme jazyk. Těmito druhými tedy mohou být i zvířata. Pohledem na ně je rozpoznáváme jako neoddělitelnou mysl a tělo, jež vnímají, tudíž mohou i trpět.
V souvislosti s touto schopností mluví R. Malamud o tzv. biotické komunitě, které jsme jak my, tak zvířata, součástí. V rámci této komunity sdílíme určité primární somatické nastavení, fyzické spojení, tzv. symfýzu (corporal symphysis), (Malamud, 2011, 150), citlivost, která nás uschopňuje prožívat, sdílet živé mezidruhové spojení během bezprostředního tělesného setkání. Tato schopnost je i základem pochopení utrpení druhých nikoli–lidských bytostí, zvířat. Přímo se vcítit do utrpení druhého prostřednictvím zrakové zkušenosti a interakce s druhými je tedy bezpečnou možností jak uvidět, pochopit utrpení druhého. Tato zkušenost je intuitivní, neobjektivní, často antropomorfní možností, tuto její neobjektivnost je však možno korigovat pozdějšími zpřesněnými důkazy chování objektivní biologie. (Aaltola, 2012) Antropomorfismus má pro pochopení zvířete svou nezastupitelnou roli a vizuální kultura, o které budu mluvit v dalších kapitolách, jej hojně využívá.
Zvířata často manifestují bolest způsoby, které člověk špatně rozpozná. Symptomy bolesti jsou druhově specifické, pro každé zvíře jedinečné. Skutečnost, že jsme si se zvířaty podobní, nám však pomáhá. Sdílíme fyziologické a behaviorální faktory, které nám k rozpoznávání utrpení slouží jako orientační body (fyziologické rysy související s nervovou soustavou, kognitivní schopnosti, doprovázející bolest a utrpení, podobné základní emocionální stavy, intencionalitu).2 (Aaltola, 2012, 68)
Kognitivní etologové se neshodují na tom, která zvířata mají schopnost vnímat bolest a utrpení, shoda však panuje v tom, že mezi ně patří všichni obratlovci, tj. zvířata, o které se v případě této práce jedná. Fyzické a mentální známky utrpení jsou zjevné: hospodářská zvířata jsou zraněná, deformovaná ochromením, atrofací svalů, zatížením orgánů, osteroporózou kostí a kloubů, nemocná infekcemi, kožními problémy. Laboratorní zvířata mají mechanicky i chemicky poškozená těla, poškozený mozek. Zvířata jsou fyzicky vyčerpaná či letargická, manifestují klinické známky frustrace, deprese, apatie, jejich sociální chování nese známky abnormálních forem. (Malamud, 2011, 71 – 77).
Malamud mluví o primární tělesné citlivosti na utrpení druhého. Aaltola naproti tomu mluví o „empatické mezidruhové intersubjektivitě.“ (Aaltola, 20012, 179). Proto, aby mohlo dojít během setkání s trpícím druhým k pochopení utrpení, musí být člověk tzv. intersubjektivně otevřen, tj. mít předem přednačtenou (pre–relective) (Aaltola, 2012, 182) zmíněnou zkušenost druhého jako tělesné, jemu podobné bytosti, individuality s myslí, prožíváním, vlastním pohledem na realitu, úmysly a sociálními schopnostmi na nás působit. Díky tomuto předjazykovému prvotnímu vědomí se vztahujeme k sobě navzájem, jsme schopni „souznít“ s druhými při vizuálním kontaktu a při pohledu na fyzickou manifestaci jejich utrpení jsme schopni pochopit jejich zkušenost, přemostit propast mezi námi a dát možnost vzniknout intersubjektivní etice, probudit soucit3 a empatii4.
Intersubjektivita je schopností, vědomým otevřením, ochotou být takto nastaven, souznít. Pojato filosofickoetickými termíny M. Bubera (Buber, 2005), je intersubjektivita tím, k čemu dochází, když člověk překročí svůj vztah ke druhým v podobě Já-Ono, kde Ono je objekt, cosi v třetí osobě singuláru, nepodstatné předmětné Ono, co zakouším, poznávám, co mohu užít pro své účely. Já je k tomuto Ono v nadřazené pozici, ovládá jej. Když člověk tento životní postoj překročí a vstoupí do vztahu Já – Ty, kde Ty je partner v druhé osobě, který na mě hledí a jeho tvář mě zavazuje, kde Ty není možné přehlížet a ovládat, kde Ty je prožívající bytostí, jež mě oslovuje, zavazuje k zodpovědnosti a já odpovídám. Jen tehdy, když se zvíře změní pro nás v buberovské Ty, živý, přítomný protějšek, můžeme v našem setkání a vztahu zahlédnout jeho utrpení.
Aaltola dodává: Intersubjektivita je mezistavem, ve kterém dvě nezávislá, oddělená individua Já a Ty souzní a vytvářejí My, prapůvodní vzájemnost, „nový, propojený, nepopsatelný způsob bytí“. (Aaltola, 2012, 181) Tak se tento nový vztah podobá procesu tzv. „stávání se zvířetem“ (Fitzgerald, Kalof, 2007, 37 – 51), teoretickému konceptu Gillese Deleuzeho a Felixe Guattariho, při kterém člověk vědomě vplouvá do zvířecího světa. (O tomto procesu více v příštích kapitolách.) Slovy jiného filosofa, Francouze J. Derridy: fixní kategorie „člověk“ a „zvíře“ se v určitém „momentu šílenství“ mohou při pohledu na zvíře zrušit a člověk se může reálněji otevřít pochopení živočišnosti. (Derrida, 2004)
Bezprostřední vizuální setkání s fyzickou manifestací utrpení je tedy přímou linkou k tomu, aby člověk mohl uznat druhé jako bytosti, jež mají schopnost prožívat a trpět, tj. bytosti hodné morálního ohledu.
Jestliže se shodneme na tom, že utrpení je morálně problematický stav, že je „fenoménem stojícím proti všemu, co vnímáme jako normální a nutnou součást univerza“ (Wilkinson, 2005, 67), potom by pohled na utrpení měl vést k morálnímu dilematu ohledně toho, jak se ke zvířatům chováme a ke změně přístupu k nim. Proč k tomu nedochází? Existuje jistě mnoho jiných důvodů, mě zajímá to, jakou roli hraje samotná povaha našeho vizuálního setkání s trpícím zvířetem.
Jak bylo řečeno, intersubjektivní naladění je ochotou, připraveností být otevřený vůči druhému, nechat se jim ovlivnit, zahlédnout jeho potřeby. Budu zkoumat, jaké překážky v současných majoritních formách zobrazení a vystavení utrpení existují a jak tyto překážky, odrážející kulturní obranné mechanismy, znesnadňují či znemožnují možnost tohoto mezidruhového intersubjektivního naladění.
Nejprve však v krátkosti popíšu, jak vypadaly dějiny zobrazení a vystavení trpících zvířat. Historická zobrazení jsou totiž základem pro dnešní dominantní formy zobrazování a dodnes je v mnohém ovlivňují.
J. Burt tvrdí, že způsoby, jakými vystavujeme a zobrazujeme zvířata, stanovují hranice akceptovaného chování vůči nim. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 292) Uvidíme, jak se toto pravidlo uplatňovalo v historii.
3. Historie vystavování a zobrazování trpících zvířat
Člověk se zvířaty obklopoval od počátku dějin. Pohled na zvíře byl vždy žádaný, množství a variační šíře zobrazení zvířat v dějinách kultury a umění byla vždy obrovská. Stejně tak je tomu i v případech zobrazování a vystavování trpících zvířat.
Způsoby, jak se trpící zvířata prezentovala, se v dějinách měnily tak, jak se měnily kulturní a sociální podmínky, ve kterých zvířata spolu s lidmi žila. Zvířecí podoby vždy odrážely myšlení a emoce své doby, vztah člověka ke zvířeti a k sobě samému a schopnost a ochotu se utrpením zabývat.
Od počátku dějin lidé zvířata využívali k pochopení vlastní identity, definovali sebe právě tím, čím se odlišovali od zvířat. Člověk užíval zvíře k orientaci ve světě, k mapování a přemýšlení o světě (Kalof, Fitzgerald, 2007, 250). Zvíře bylo vždy cosi od člověka odlišného, bylo to druhé, co jej přesahuje, neustále mu uniká a vůči čemu je nutno se vymezit. Tato podoba esenciálně odlišného měla podobu původně totemického, později deického Zvířete. Tato uctívaná a i člověkem využívaná jinakost dala vzniknout prvnímu myšlenkovému existenciálnímu dualismu. Diverzitu zvířecí zvíře pak člověk začal užívat pro podporu vlastních konceptů sociální diferenciace. Postoj vůči zvířatům se stal projekcí vztahu k druhým lidem. Některá zvířata člověk užil pro zobrazení členů vlastní společnosti, s kterými se ztotožnil, jiná byla symbolem nepřátel. Kontrast mezi člověkem a zvířetem sloužil jako analogie pro vztah k těm, které společnost chápala jako outsidery. Vzniklá binární opozice se tak využila pro antropocentrické znázornění mocenského vztahu inkluze a exkluze.
Již v počátku vládlo západnímu myšlení přesvědčení, že člověk je ve světě tím, kdo má právo určovat podmínky života zvířat a rozhodovat o tom, jakým způsobem je chce vidět. Tento antropocentrismus vycházel z křesťanské víry v absolutní nadvládu člověka nad světem přírody5, která vyšla z aristotelského předkřesťanského konceptu scala naturae, přesvědčení o existenci hierarchického žebříčku bytostí, od minerálů, přes rostliny, zvířata až po ženu a nad ní muže na vrcholu. Každý článek tohoto řetězce byl esenciálně odlišný od druhého, měl sloužit vždy tomu nad ním a jejich smíšení bylo neospravedlnitelné. Tento žebříček se odrazil v mnoha dualistických zobrazeních zvířat, kde je zvíře ztvárněno ve vizuální dvojici s člověkem v roli objektu vůči nadřazenému subjektu svobodného člověka. (Thompson, 2005, 19).
Již od počátku zobrazování trpících zvířat (nejstarší nalezené zobrazení je z Mezopotamie kolem 3500 př. n. l.) je na obrazech zjevné antropocentrické přesvědčení o nadřazené identitě člověka a esenciálním rozdílu mezi ním a inferiorním zvířetem. V loveckých a bojových scénách Egypta, Kréty, Mykén, Sparty zvířata trpí a umírají rukou silného člověka, vítěze. Obrazy jsou symbolem vítězství civilizace, kultury nad krvelačním necivilizovaným nepřítelem, zrádnou divočinou. Tato dualita vystrašených a obětovaných zvířat, scény krvavých jatek, zvířata táhnoucí svá zraněná těla přes bitevní pole a stoicky klidného člověka na druhé straně, slouží pro vyjádření širších mocensko–sociálních vztahů. Jasně oddělené dvojice vyrovnaného a mocného lovce a zvířete ve smrtelné křeči symbolizují neprůchodnou hranici mezi oběma identitami a morálně méně hodnotnou identitu zvířete. (Kalof, 2007, 13-24) Zvířata v roli nepřítele je nutné porazit, jeho utrpení je žádané. Samotné zvíře, možnost, že by divák zahlédl morální problematičnost utrpení, se touto jeho rolí překrývá.
I římské populární živé obrazy – představení veřejně týraných a v arénách zabíjených zvířat (a jejich umělecká zobrazení) ztvárňovaly tuto nadřazenost kultury nad nepřátelskou agresivní přírodou. Veřejně zabíjená exotická zvířata měla ukázat nadvládu nad čímsi zvláštním, výjimečným a nebezpečným. Římský panovník tím nejen předváděl své bohatství, ale také symbolicky legitimizoval zabíjení méně mocných.
Vydělení zvířete do role nepřítele v sociálním konfliktu doby legitimizovalo krutost vůči němu. I architektura prostoru arény zajišťovala jak fyzický, tak emoční odstup od zvířete, znemožňující pocítit naplno soucit. (Kalof, 2007, 27 – 34) Stejné se dělo při veřejných produkcích experimentů na zvířatech. Brutalita, obecné přijímání násilí byla součástí římského systému, kterými se zajišťoval politický a morální řád.
Chladný, opresivní „režim pohledu“ byl součástí i vystavování uvězněných, týraných zvířat. Tyto populární „výlohy“, spojené s demonstrací moci, odrážely přesvědčení, že člověk je tu ten, který má právo se dívat na zvíře a ono tu má být pro jeho pohled přítomno. (Thompson, 2005, 14)
Středověk (500 – 1400) vzal aristotelovskou a židovsko – křesťanskou myšlenkovou tradici o nepřekročitelné propasti mezi člověkem a zvířetem v hierarchickém řádu světa za svou. Instrumentální přístup ke zvířeti jako méně dokonalé bytosti určené ke službě a konzumaci se udržel v živé tradici po celou jeho éru. Antropocentrismus se odrazil v nových znázorněních, kde trpící zvířata převzala roli v sociálních představeních, zrcadlících hlavní obavu věku – mor. Na atmosféru permanentního strachu a úzkosti společnost reagovala potřebou zbavit se svých vin a ujistit se o jistotě vlastní identity. Pro rituální očistu si za obětního beránka vybrala právě zvířata. Zvířata byla odsuzována během veřejných soudů za to, že porušila přirozený hierarchický řád světa a mučena při rituálních obřadech, aby se tak udržel politický řád a ukázala obrana vůči sociálním skupinám, jež v myšlení společnosti znamenaly hrozbu (heretici, zrádci, smilníci, ženy, židé). (Kalof, 2007, 30 – 49)
Viktimizace zvířat pokračovala při rituálních procesích. Masky zvířat, spojení člověka s živým zvířetem (např. jízda na oslu). (Kalof, 2007, 63) měly za cíl zesměšnit protivníka. Spojení odlišných identit člověka a zvířete (tzv. theriantropická vizuální symbolická forma, tj. forma vizuálně spojující člověka a zvíře) (Baker, 2001, 108 – 115), dávalo pocit jinakosti, které vládnoucí aristotelské přesvědčení o přirozeném řádu esenciálně rozdílných identit a nepropustnosti jejich hranic, chápalo jako deviaci. Takovéto masky sloužily k zesměšnění, k démonizaci sociálních skupin. Zvíře z nich vycházelo jako symbol čehosi, co znepokojuje, ohrožuje a „znečištuje“ člověka, strhává jej do podřadného postavení, dělá z něj jakousi polovičatou, polozvířecí, necelistvou bytost. Smích i odpor vůči nim odrážely nevraživost vůči překročení sociálních i biologických kategorií, podvědomou snahu udržet společenský řád a odpor proti tzv. „vmezeřené identitě“ (Baker, 2001, 144) zvířete, identitě čehosi mezi člověkem a zvířetem, co udržuje člověka v napětí a podněcuje odpor6. Zničení takového monstra bylo nutné a to, že zvíře samotné trpí, irelevantní. Zvíře, které bylo součástí společenského řádu, jež symbolicky narušilo, bylo třeba zničit.
Toto smíšení identit s sebou neslo i konotace tzv. polovičatosti naproti celistvosti každé identity, jež se z řádu nevyděluje. Tato klasifikace, kterou přijala středověká kultura, měla své kořeny také ve Starém zákoně. Kniha Leviticus popisuje, jak soudí antropoložka Mary Douglas, jak je celistvost spojena s představou svátosti. Svátost je jen tam, kde se jedinci udržují ve třídě, do které patří. Idea svátosti dostává vnější, fyzický výraz celistvosti těla jako „dokonalé nádoby“. Naopak směšování identit tuto celistvost, jistotu identity a morální počestnost nositele ohrožuje. (Douglas, 1969, 51-53) Zvíře, které ohrožuje tyto klasifikace, je popsáno jako nečisté. Obrazová forma tohoto znečistujícího nese právě tuto znepokojující vmezeřenou theriantropickou podobu.
V době renesance (1400 – 1600) vyostřily vztah ke zvířatům pokračující morové epidemie. Zaujetí umírajícími těly, esteticky vedené ilustrace umírajících zvířat jako potravin v přepychových scénách z kuchyní, ukazovaly prohlubující se objektivizaci a komodifikaci zvířete. Obrazy ulovených zvířat byly symboly aristokratické moci, štvanice měly podobu zábavných divadelních představení a i přes občasné soucitné hlasy zůstaly populární formou zábavy symbolizující převahu člověka nad zvířetem. (Kalof, 2007, 72 – 93)
Úzkost v době krize a zhroucení tradičního společenství v raném novověku 16. a 17. století nahrávaly radosti z utrpení zvířete při krvavých podívaných mučení zvířat. Společnost si jimi testovala hranice únosnosti sociálního chování.
V době osvícenství (1600–1800), kdy se zvířata stala oblíbeným předmětem etických debat a M. de Montaigne navrhoval, že zvíře je především individuální bytost hodná morálního ohledu (Animal Studies Group, 2006, 103 – 109), přišel René Descartes s teorií, jež ovlivnila pohled na zvíře daleko do budoucnosti. Zvířata jsou dle něj neracionální stroje, jejichž mysl a tedy i schopnost trpět jsou předmětem vážných pochyb. Takto nově pojatá fragmentovaná zvířata – těla bez duše, „automaty“, objektivizovaná novou experimentální vědou, se stala vhodnými nástroji pro výzkum a manipulaci aktivního racionálního člověka. (Aaltola, 2012, 74) To se dělo i při čím dál oblíbenějších veřejných pitvách. Descartovské oddělení člověka od zvířete v hierarchickém klasifikačním schématu přírody završilo historii zvířete jako něčeho absolutně odlišného od lidskosti. Projevy utrpení na obrazech i při představeních jen zdůraznily pro racionální oko vědce a senzachtivé oko diváka jejich jinakost, neschopnost se ovládnout a zvyšovaly tak pocit vlastní nadřazenosti člověka.
V době modernity (1800–2000) se však také uskutečnila zásadní změna postoje člověka k přírodě, která zahrnovala i nový přístup ke zvířecímu utrpení. Příroda, zdroj předchozích úzkostí a obav, se na konci 18. století stala objektem „nové citlivosti“ (Thomas, 1991) moderního člověka. Osvícenští filosofové, především v Anglii, znovu prosazovali význam emocí, soucitu vůči druhým bytostem a přiznávali zvířatům i kognitivní schopnosti a emoce, tedy i schopnost trpět. (Thomas, 1991)
Darwin svou novou teorií mezidruhové kontinuity, příbuzenství člověka a zvířete se společným předkem, zpochybnil striktní nepřekročitelné hranice, odlišující člověka od zvířete a přiblížil člověka blíže ke zvířeti. Člověk byl najednou jedním z mnoha zvířat, ne bohem na Zemi. (Thompson, 2005, 20). Zmíněné vmezeřené identity, ze kterých šel strach po celou historii, se tak staly realitou a člověk se s tím měl vyrovnat.
Nový neutilitární vztah ke zvířatům nechal vzniknout obrazům antropomorfizovaným trpících zvířat. V nich se poprvé zvíře symbolicky přiblížilo identitě člověka a získalo pozitivní symbolický význam. Zájem o zvířata se stal součástí nových sociálních hnutí (dělnických, feministických) marginalizovaných skupin. Ty užívaly obrazy týraných zvířat pro zobrazení vlastního utrpení. (Kalof, 2007, 128 – 145). Zvíře tak získalo tzv. theriomorfní charakter. (Baker, 2001, 108 – 111), bylo symbolickým znázorněním člověka ve formě zvířete, znázorněním marginalizované skupiny, jež se se zvířetem ztotožnila. Samotné zvíře však zůstalo jen vizuálním zástupcem člověka, ono samo jako konkrétní žijící a trpící individuum, zůstávalo nepovšimnuto.
Nový odmítavý přístup ke krutosti vůči zvířatům měl jeden zásadní dopad. Nevedl ke konci krutých praktik na zvířatech, ale k jejich odstranění z dosahu pohledu veřejnosti. V 17. století všudypřítomná týraná zvířata na ulicích, dobytčích trzích a jatkách, se během příštích století uklidila mimo pohled veřejnosti do izolovaných prostor jatek, průmyslových zón a vědeckých laboratoří. (Animal Studies Group, 2006, 3) Nový, „sentimentalizovaný“ (Franklin, 1999, 34) přístup ke zvířatům tak ovlivnil vizuální přístup k trpícím zvířatům a změnil režim vizuálního ztvárnění a prezentaci utrpení ve veřejném prostoru. Veřejný prostor se stal reprezentací moderní sensibility a neviditelnosti násilí.
Prvním předznamenáním tohoto trendu byly v 18. století obrazy pečlivě nazdobených tělesných partií mrtvých zvířat, zbavených krve a důkazu smrti. (Kalof,2007, 137). Od přelomu 19. a 20. století dokládají rozličná zobrazení to, jak se měnily hranice právě toho, co se ještě v souvislosti s krutostí akceptuje ve veřejném prostoru a co již moderní citlivá veřejnost odmítá vidět.7
Tak, jak se měnila pod náporem sociální kontroly viditelnost utrpení, tak se měnila i síla zobrazení a dopad na morálku. Od dob, kdy se krutost ztratila z dohledu veřejnosti, získalo zobrazování krutosti eticky výbušný náboj. Až od té doby se teze o tom, že zobrazování utrpení reflektuje meze jeho přijímání, začala problematizovat. Dřívější jednoduchá paralela mezi tím, co je vidět a tím, co je společensky akceptované, bylo narušeno. Utrpení, které bylo dříve ukázáno, přijímáno, ale překrýváno vizuální hrou s rozličnými sociálními významy (trpící zvířata v rolích divoké přírody, sociálního outsidera aj.), interpretováno v jiném myšlenkovém poli než bylo to etické, se stává netolerovatelným. Moderní společnost akcepuje utrpení, ale není ochotná se na něj dívat. Tento přístup trvá dodnes.
Všeobecná touha využívat zvířata pro vlastní potřeby se dnes mísí s odporem k pohledu na násilí. Společnost přijímá náš společný původ se zvířaty i jejich schopnost trpět, avšak současně jsme přesvědčeni o své nadřazenosti. Toto obojaké přesvědčení, citlivost i krutost vůči zvířatům, vědomí si etické problematičnosti se odráží v podobách mnoha současných zobrazení.
4. Formy současného vystavování a zobrazování utrpení zvířat
4.1 Politika zvířecího zobrazování – záznamy utrpení jako součást přesvědčovacích taktik politiky ochrany zvířat
V moderní době podléhá zobrazování utrpení sociální a etické kontrole. Vizuální řád se dnes spojil s řádem morálním. Jejich síla se stává faktorem, který kontroluje zacházení se zvířaty ve všech odvětvích, kde jsou zvířata k zahlédnutí na veřejnosti.8 Takzvaný „vhodný“ pohled na zvíře (Fitzgerald, Kalof, 2007, 292), se stal zásadním faktorem formujícím podobu zvířete a dodnes vyjednává pravidla pro to, co má a co už nemá být ve veřejném prostředí viděno a formuje vztah moderního člověka ke zvířeti. I díky němu pokračuje obojaký přístup k utrpení – pro moderní citlivou společnost je krutost vůči zvířatům morálně problematická, na druhou stranu ji však přijímá, neboť se s ní vizuálně nekonfrontuje.
Moderní citlivost dala dříve eticky neutrálním snímkům utrpení morální konotace. Vizuální obraz nese morální význam pro všechny členy komunikačního procesu, viděné utrpení je důvodem ke znepokojení, emočnímu zmatku a stimulem k etické reflexi. (Wilkinson, 2005). Dnes jsou tyto obrazy arénou emočně nabitého boje za povahu znázornění a konfrontují každého s otázkou, jaké je ještě přijatelné chování vůči zvířatům.
V poměru k obrovské šíři rozličných zobrazení, na kterých se zvířata dnes objevují, se obrazy trpících zvířat ve veřejném prostoru téměř nevyskytují. Přesto, že člověk denně usmrcuje nesmírné množství zvířat, zobrazení jejich zabíjení přetrvává téměř výhradně mimo prostor dominantní veřejné a mediální vizuální sféry.
Jednou z forem, ve které se utrpení objevuje, jsou filmové a fotografické záznamy, pořízené a zveřejněné aktivisty hnutí, usilující o změnu životních podmínek zvláště hospodářských a laboratorních zvířat. Od nárůstu zájmu o životní podmínky zvířat v sedmdesátých letech 20. století je kamera, nahrávající utrpení (na farmách, ve velkochovech, v laboratořích, kožešinových farmách, při lovu, v cirkuse, zoo, chovatelských stanicích) nejoblíbenější pomůckou aktivistů. Zveřejňování toho, co je „neviditelné“, užívají jako klíčový prostředek přesvědčování ve své ochranářské politice. Jejich podoba se zaměřuje na to, aby nesla silný etický náboj s „jednoduchou vizuální strukturu založenou na idejích dobra a zla.“ (Jasper, Paulsen, 1995, 505) Snaží se být jednoduchým apelem na to, aby člověk zvíře začlenil do svého morálního světa a převzal za jejich utrpení zodpovědnost.
4.1.1 Zábrany empatické intersubjektivity
Na jedné straně jsou aktivistické záznamy efektivní svou snahou zviditelnit tabuizované utrpení, na druhé straně však existují faktory, které brání ochotě diváků se jimi nechat ovlivnit, ochotě se vůči zvířatům intersubjektivně otevřít.
Základním problémem, se kterým se obraz utrpení utkává, je váha zvířecí bolesti v západní společnosti. Západní společnost nepřiznává bolesti zvířete stejnou váhu, jakou má bolest člověka. Lidská bolest je řádově odlišná od bolesti zvířat, ta zvířecí je nesrovnatelná s lidskou bolestí. Ve své práci The Body in Pain tvrdí Elaine Scarry, že civilizace je postavena na přehlížení zvířat a jejich bolesti. Odmítá se jí zabývat. “Možnost zaměnit lidskou oběť za zvířecí je charasteristická jen pro úsvit civilizace. Člověk plně civilizovaný chápe své tělo v tomto ohledu jako určitý privilegovaný prostor, který je naproti zvířecímu tělu nedotknutelný“. (Scarry, 1987, 32, 216) .
Druhým znesnadňujícím faktorem při pohledu na utrpení zvířete je skutečnost, že západní člověk vnímá trpícího jako inferiorní objekt. (The Animal Studies Group, 2006, 102)
Oběť násilí je v očích moderního člověka podřadná bytost. Člověk, stavící se tradičně v binární opozici vůči zvířeti do pozice duše a kultury vůči tělu a přírodě, může cítit vlastní nadřazenost při pohledu na tělo, k tomu ještě trpící. Čím více je na zvířeti na obraze rozpoznatelná ztráta sebekontroly nad vlastním tělem, tím více ztrácí zvíře v očích moderního člověka svou „přirozenou důstojnost“ a tím větší odstup vůči němu může člověk cítit.
Problémem je i samotná ambivalentní povaha utrpení. Na jedné straně je schopností – schopností vnímat, přijímat negativní stimuly ze svého okolí a reagovat na ně. Uznání, že je zvíře schopno trpět, mu v historii pomohlo zvířecí politiky? k jeho ochraně. (Malamud, 2011,140 – 161) Na druhé straně je ten, kdo trpí, obětí snášející bolest, je pasivním objektem. Zranitelnost, náchylnost k utrpení zvíře strhává do role, na kterou sebevědomý moderní člověk, který se především definuje jako aktivní subjekt, vládnoucí světu, pohlíží s despektem jako na slabost. (Aaltola, 2012, 130 – 132)
Ve své práci o teorii diváctví utrpení Spectatorship of Suffering mluví L.Chouliaraki o tom, jak divák a trpící oběť patří do rozdílných ideových říší. Trpící je kulturně i existenciálně jiný, s nímž člověk nesdílí společné hodnoty. Mezi námi leží nepřekonatelná asymetrie. Divák žije v „zóně bezpečí“, trpící jsou vně prostoru této zóny a jakoby k dispozici divákovu oku. Jsou součástí říše, kde je jaksi přirozené trpět.
Vynášením utrpení před zraky diváků zvíře objektivizujeme tím, jak je dáváme všanc pozorování diváků. Zvíře se stává rukojmím jejich chladného pohledu. Jak říká Elisa Aaltola, utrpení, jež je intimní věcí a smrt, jež je vždy osobní záležitostí, se odehrávají ve světle fotoaparátu a zvíře před ním nemůže utéct, je zajatcem, vystaveným pohledu člověka. A to, co se nikdy nemělo stát a co je osobní, se najednou stává veřejným a věčným. (Aaltola, 2011,6)
Pohled na trpící zvíře je nutně opresivní a často nepodněcuje empatii, ale naopak patologické reakce. Vizuální zobrazení utrpení může lehce sklouznout do estetické, hrůzu budící podívané, prostřednictvím níž se konkrétní trpící bytost mění v abstraktní estetickou ikonu mimo čas konkrétního fyzického kontextu. Chouliriaki mluví o tzv. sublimaci. Tou se z vědomí diváka vymazává trpící jako živá bytost hodna morálního ohledu a nastupuje voyerismus. (Chouliriaki, 2006) Teoretička fotografie Susan Sontag ve své studii o historii zobrazování utrpení přináší množství důkazů toho, že zobrazování a sledování utrpení je již od počátku vizuální kultury spojeno s určitou vášní a erotickým vzrušením (Např. malby Francisca Goyy). (Sontagová, 2011). Dějiny jsou plné důkazů toho, že lidé jsou utrpením přitahováni. I. Wilkinson zmiňuje, že člověk při pohledu na trpící bytost cítí „určitou – a nikoli nepatrnou – míru potěšení z bolesti druhých.“ (Wilkinson, 2005, 138) Malamud obecně srovnává zobrazování utrpení a zabíjení zvířat s pornografií: I v případě těch nejlepších úmyslů má pozorování krutosti rysy promiskuitního voyeurismu vedoucího k morálnímu zmatku a rozličným praktikám exploitace zvířat. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 220 – 221) .
Jiným problematickým faktorem je samotné zobrazené fyzické tělo. Tělo má sice sílu upoutat pozornost člověka, podle E. Scarry vytrhuje diváka z pocitu samozřejmosti, jež zažívá při setkání s jiným obrazem, zapadajícím do jeho kulturních předpokladů.
„Otevřené tělo je „ultimátním obrazem reality ,…. jakoby lidská mysl, konfrontovaná s otevřeným tělem neměla jinou možnost než vnímat jeho realitu, skutečnost.“ (Scarry, 1985, 126). Problematické je však to, že otevřené fyzické tělo se všemi jeho detaily na obraze je ve vizuální kultuře tradičně znakem podřízenosti. Laura Mulvey ve své práci Changes: Thoughts on myth, narrative and historical experience, ve které se zabývá širším kulturním přesvědčením ohledně vnímání identit, tvrdí: „Ve většině forem mocenských vztahů, kde jedna skupina vládne druhé, existuje obecný zobrazovaný vzor: utlačovaný je spojován s tělem (a přírodou) a dominantní s myslí (a kulturou)“. (Mulvey, 1987, 11) Také E. Scarry mluví o tom, že moc je pro širší kulturní přesvědčení „vždy založena na distanci od těla.“ (Scarry, 1985, 46). (Susan Sontag si všímá, že v propagačních válečných fotografiích je zveřejňování zraněných těl vlastních vojáků zakázáno, aby se tak udržel pocit nadřazenosti.) Fyzické detaily otevřeného těla zdůraznují jinakost a křehkost zvířete. Přílišné vizuální soustředění na zraněné tělo vede k myšlenkové demontáži, fragmentaci zvířete (Aaltola, 2011, 5), redukci bytosti na části těla, kusy masa.
Problematickou je i samotná brutalita snímků. Ta je schopna zviditelnit to, s čím se nechceme konfrontovat, na druhou stranu však explicitní důkazy týrání mohou děsit natolik, že se na ně pozorovatel nebude schopen dívat. Budou-li pro diváka tak hrůzné, že je nelze strávit, stanou se překážkou k tomu, je přijmout. Jak říká Steve Baker – „Skutečnost nemá privilegované obrazové postavení“. (Baker, 2001, 221).
Brutalita přináší množství emočních reakcí, jež zabraňují ochotě se jimi nechat ovlivnit. V důsledku šoku nastupují obranné psychologické mechanismy popření a vytěsnění zážitku mimo vědomí člověka (Wilkinson, 2005, 142), emoční vyčerpání a apatie (compassion fatigue). (Chouliaraki, 2006, 112), navyknutí na utrpení (habituation). (Sontagová, 2011, 82).
Záznamy utrpení, jež přinášejí aktivisté, ukazují vizuální obraz toho, co není ve veřejném vizuálním prostoru obecně přijímáno. V rámci dominantní ikonosféry hrají aktivistické záznamy svou subverzivní roli, jejich vliv na současnou dominantní vizuální kulturu je však stále marginální. Jak vypadají podoby vizuálního setkání utrpení v oficiální vizuální kultuře?
4.2 Popkulturní zobrazení utrpení zvířat
Oficiální vizuální kulturou rozumím populární kulturu. John Storey Cultural Theory and Popular Culture (Teorie kultury a Popkultura) definuje popkulturu jako komerční kulturu, sériově produkovanou za účelem masové spotřeby. Podle Gramsciho teorie kulturní hegemonie je směsí sil společností, působících v zájmu skupin ovládajících společnost a snažící se o udržení statu quo proti odporu podřízených skupin ve společnosti. Snaží se přesvědčit podřízené skupiny, aby přijaly za své hodnoty vládnoucí vrstvy obyvatel pomocí ideologie, tj. účelnou manipulací obrazů a informací tak, aby se jevila jako přirozená, a hegemonie. Pilířem hegemonie jsou masmédia a kulturní instituce. Důležitým atributem hegemonie pro nás je, že nemá totalitní charakter, naopak připouští změny. Tak i některé proudy popkultury pramení ze subverzivní subkultury. (Storey, 1998)
Baker ztotožňuje popkulturu s dominantní kulturou, která vyjadřuje běžné a typické postoje a přesvědčení většinové populace. V souvislosti s tématem práce je to kultura těch, jež se o podmínky zvířat nijak zvlášt nezajímají, avšak jejich stav významně udržují na stejném bodě.
Postoje, které dominantní kultura prezentuje, jsou produktem tzv. obecného smýšlení (common sense). C. Geertz ve své eseji „Zdravý rozum jako kulturní systém“ popisuje obecné smýšlení jako ve společnosti zakořeněný soubor myšlenek, koncepcí skutečnosti, populárních postojů ke světu, konformního přesvědčení a předpokladů masy lidí v určitém sociálním řádu, který je složen z předsudků, folkloru, klišé a stereotypů, jednoduchých náboženských představ i zbytků staré filosofie, nezávisející na realitě. (Geertz, 2000, 75 – 76). Toto smýšlení má tu svou výhodu, že je imunní vůči odlišným názorům a argumentům. Významy, které dává věcem, neodrážejí jednoduše realitu, samo se procesem naturalizace a internacionalizace neustálým opakováním vytváří až do uhlazené, uspořádané podoby, která je pro členy společnosti přirozená a všední. Tento nepsaný systém vědomí pak členové společnosti kultury využívají každodenně pro orientaci v běžném životě „tak nějak“, „přirozeně“, bez vědomé analýzy věcí, bez zájmu o původ významů. (Baker, 2001, 170 – 172) Obecné smýšlení má jakýsi monopol na realitu a jí udržuje ekonomickou a politickou hegemonii. Obsahuje však i elementy tzv. dobrého smyslu, který je zárodkem alternativního pohledu na svět. (Geertz, 2000, 75 –76).
Je i tím, co vytváří dominantní kulturní ikonografii zvířat. Jak tedy populární kultura rozumí zvířatům, které trpí na obrazech? Jak vypadá podoba obrazu utrpení v dominantní kultuře?
4.2.1 Zprostředkovaný obraz utrpení zvířat
Vizuální reprezentace zvířat obklopují moderního člověka na každém kroku. V dominantní ikonosféře jsou všudypřítomné a spektrum jejich podob je nepřeberné a plné rozporů, stejně jako jsou rozmanité a bytostně rozporuplné samotné vztahy člověka k různým zvířatům.
Většina těchto zobrazení je banálních. Zvíře má v popkultuře roli jakéhosi lehkého, bezproblémového vizuálního prostředku, který nijak neohrožuje konvenční přesvědčení společnosti o zvířeti. Popkultura zasazuje zvíře do jakési říše fantazie, která je tu pro potěchu člověka a nemá mnoho společného s reálným životem zvířat. Zvíře zobrazuje vlastní zájmy kultury, zpravidla podle její představy o přirozeném řádu ve světě, o autentické divoké přírodě (viz Přílohy obr. č. 1) či pro potěšení svých citů (viz Přílohy obr. č. 2). Zvířata se prakticky mohou vyskytnout v jakémkoliv kontextu. Jak říká S. Baker, popkultura vidí v očích zvířete jen samu sebe, zvířata mají pro ni roli zrcadel a samo zvíře zůstává v těchto zobrazeních „konceptuálně neviditelné“ (Baker, 2001, 8). Všechna tato banální zobrazení ukazují na postoje, které mají lidé ke zvířatům i druhým lidem. Obecné smýšlení soudí, že zájem o zvíře, láska k němu je obecně dětinská vlastnost. Zvíře je pro něj absolutně jiné, než člověk a ti, kteří by jej chápali vážně, kteří by se se zvířetem dokonce i identifikovali, se pro něj stávají stejně jinými, druhými.
Současná dominantní kultura vnímá tématiku zvířecího utrpení stále vlažně, zvířecí etika a politika jsou pro ni okrajovým tématem, kterým se zabývá jen selektivně a do veřejného prostoru vizuální ikonografie ji pouští jen zřídka. Baker mluví o samolibosti doby, o klišé a rychlých odpovědích na problém utrpení zvířat.
Vizuální setkání s utrpením zvířat je v popkulturní sféře stále čímsi téměř cizím. Obrazy, na kterých by zvířata trpěla, se v ní téměř neobjevují, a když, tak jsou zpracovány do podoby, jež vyhovuje obecnému smýšlení. Popkultura řídí, co je a co již není dovoleno ukazovat v souvislosti se zvířetem a určuje specifické „konfigurace viditelnosti či neviditelnosti“ (Animal Studies Group, 2006, 164) konkrétních podob zvířete. Preferované podoby podporuje, naopak jiné – jako je utrpení zvířat – zneviditelňuje.
V jakým popkulturních institucích je tedy možné utrpení zvířat vidět a v jakých podobách?
4.2.1.1. Masmédia – trivializace a objektivizace zvířat
V tisku i televizi se téma utrpení hospodářských či laboratorních zvířat prezentuje jen výjimečně. Tisk, jak míní Baker, zvíře diskriminuje. (Baker, 2001) Tzv. seriózní tisk nepublikuje téměř žádné snímky zvířat, v bulvárním tisku, kde jsou obrazy mučených zvířat častější, si za cíl berou zejména šokovat své čtenáře. Jak běžný seriozní tisk, tak i bulvár se však shodují na tom, že téma zvířat je spíše oddechovou vsuvkou od důležitých zpráv.
Zejména v tisku se ukazuje i rozporuplnost a stereotypní koncepce zvířat. Snímky trpících zvířat, které vzbuzují soucit jsou publikované hned vedle voyerustických snímků, zesměšňující zvířata.
Masmédia většinou přináší dva tématické okruhy zobrazení: zvířata jako oběti cizích kultur a zvířata jako oběti sadistických jednolivců. (Aaltola, 2011, 3)
Zvířata jako oběti cizí kultury
Fotografie trpících zvířat v cizích kulturách (detailní záběry japonských jatek delfínů, velryb, psů v Pekingu či na Ukrajině.) (viz Přílohy obr.č. 3) mají obecně v masmédiích za úkol ne zabývat se vlastním utrpením zvířete, ale stigmatizovat cizí kulturu a ujistit tu naši o vlastní nadřazené identitě, o tom, jak výjimečná a zvířata milující je naše kultura. Zvíře samotné je na snímcích zástupnou postavou pro něco „mnohem důležitějšího“ (Baker, 2001, 139 – 148), ujistění o vlastním citlivém a soucitném přístupu vůči zvířatům, obětem cizí, necivilizované kultury. Zvíře je v těchto stereotypních obrazech prostředkem této sociálně psychologické hry inkluze a exkluze. Vlastní život zvířete je irelevantní.
Zvíře se zapletá do interpretace konceptu národnosti. Čtenář může pociťovat nadřazenost a ospravedlnit své vlastní rasové předsudky. Samozřejmě se v tisku přijímá, že takové věci se v zemi původu nedějí. Je tu celkem jedno, o jaké zvíře jde. Vztah mezi zvířetem a tím, jaký mají význam v těchto příbězích národní identity, je čistě arbitrární.
Na fotografiích jsou zdůrazněna tělesná zranění, zvíře se tím fragmentuje a vzbuzuje zmíněný voyerismus. Mnohdy nesou zvířata znaky neotenie (znaky mláděte – vysoké a vypouklé čelo, široká mozkovna vůči obličeji, velké oči, kulaté tváře, krátké končetiny. (Baker, 2001, 181 – 184). Ty podvědomě budí u čtenářů a diváků pečovatelské sklony vůči zvířeti. Zvíře se pro tyto účely vybírá, aby mohlo těšit diváka tímto „vysokým faktorem roztomilosti“ (Caras, 2002).
Zvířata jako oběti sadistů
Jiný častý obraz v masmédiích je zvíře jako oběť sadismu několika jednotlivců (viz Přílohy obr.č. 4, 5). Soucit, jež tyto obrazy vyvolávají, se mohou v očích diváka mísit znovu s potěšením z vlastní přívětivosti vůči zvířatům. Ten, kdo způsobil zvířecí utrpení, je pro diváka, čtenáře vydělenec, jenž vybočil ze společenských norem. Tím, jak média ukazují a očerňují jeden druh zabíjení, legalizují jiný druh zabíjení a zbavují ho tak viny. Lokalizace zla do vybraných jedinců nebo skupin činí společnost bezúhonnou. Tím, jak se tisk soustřeďuje na ostatní národy či jedince jako příčiny zla, zbavuje vlastních vin své čtenáře a odsouvá problematiku institucionalizovaného utrpení do pozadí. Vytváří se iluze, že existuje neprostupná hranice, oddělující zlé lidi od nás dobrých. Pevné hranice nám umožnují, abychom zůstali indiferentní vůči utrpení zvířat a příčinám utrpení.
Od výše uvedených příkladů, jsou záběry z velkochovů, jatek či vědeckých laboratoří odlišné. Fotografie ukazují efektivní, průmyslově optimalizovaný, kontrolovaný chov, ve kterém vedou zvířata své zmechanizované životy. Mezi zvířaty a zaměstnanci na snímcích je i přes řídký tělesný kontakt signifikantní bariéra neosobního vztahu. Čistota prostoru zastiňuje hrůzu toho, co se zde děje. Zvířata jsou na snímcích jaksi neviděná. Snímky jsou tak příkladem mechanomorfního pochopení zvířat, které ignoruje emoce. Snímky zobrazují hejna, stáda mnoha vzdálených neosobních skupin zvířat, masy mnoha těl. Zobrazování kolektivu, numerických entit, číšel, pasivních objektů, anihiluje zvířata, zbavuje je možnosti uvidět jejich psychologické kvality a odsouvá je do role existencionálně jiných. Vzdálenost kamery od zvířat vytváří fyzickou bariéru, která má za následek udržení hierarchie prostředí a „zjinačení“ (othering) oběti utrpení (Chouliaraki, 2006, 81), zbezvýznamnění utrpení a emoční odstup diváka od trpícího. I jejich naprosto odlišné podmínky života od života diváka je mění na absolutně jiné. Diváci v bezpečné zóně tak neregistrují fakta v zóně velkochovů.
Snímky přihlížející jen k funkci zvířete, jeho smyslu a účelu v lidském světě, definuje zvíře právě jen tímto jeho vztahem k člověku a zbavuje ho konkrétní osobní identity, vlastní existence. Tato jeho funkce se zvířeti stává přirozeností. Takto objektivizované zvíře pak může být vnímáno jako přirozený předmět naší spotřeby. Zvíře jako symbol konzumu, produkt, zdroj překrývá možnost vidět jej jako živého neštastníka v konkrétní situaci, do kterého jej dostal proces industrializace.
4.2.1.2. Reklamní snímky
Disnifikace zvířete
K tomu, aby zůstalo utrpení zvířat nepovšimnuto, přispívají i reklamní zobrazení hospodářských zvířat. Zvíře je na nich tzv. disnifikované. Termín disnifikace vysvětluje S. Baker jako jakousi stupidizaci zobrazovaného objektu. Disnifikace je konstrukce vizuální reality zvířete rukou obecného smýšlení do podoby nevážného objektu. Zvíře má podle Bakera sklon k tomu, aby jeho vizuální podoba nabrala charakter této vizuální zkratky, která zvíře trivializuje, bagatelizuje a zbavuje ho smyslu. (Baker, 2001, 174 – 178) (viz Přílohy obr. č. 9). Disnifikovaný snímek zbeletrizovává utrpení a vede diváka k lhostejnosti. Eticky problematická skutečnost týrání či zabíjení zvířete se na ilustracích nebo animacích mění na bezproblémovou, uhlazenou, dokonalou vizuální zábavu, srozumitelnou každému divákovi, na konzumní rozporuplný obraz. Barthes ve své Rozkoši z textu definuje radost, kterou tato zábavná antropomorfní zvířata způsobují, jako tzv. plaisir, tzv. jednoduchá, bezproblémová radost, která je výsledkem „ignorantské masové komodifikace radosti v kapitalismu.“ (Barthes, 2008, 31).
Ikonografie ve výlohách masen (viz Přílohy obr. č. 10) je plná jednoduchých obrazových klišé. Na obrazech disnifikovaných zvířat se mísí komičnost i brutalita. Nadšené zvířecí oběti mají za úkol signifikovat normálnost, bezproblémovost. (Baker, 2001, 172 – 174). Zvíře je tzv. metonymickým9 symbolem člověka (řezníka).
Marginalizace takto již trivializovaného zvíře, zbaveného smyslu, je ještě podpořena vizuálním odlišením masa od zvířete. Maso nijak nepřipomíná původní zvíře, je stáhnuté z kůže, odkostěné či rozřezané na plátky.
Ikonografie na řeznictvích či samotná prezentace zabíjení živých zvířat, např. vánočních kaprů na veřejnosti, jsou typickou ukázkou toho, jak obecné smýšlení dovede zpracovat odporující si výjevy s naprosto odlišnými významy do koherentního zdánlivě přirozeného představení. Celá prezentace propojuje známky zdvořilosti, uctivosti a normálnosti prodávajících a brutalitu toho, co činí.
Laboratorní zvířata
Fotografie laboratorních zvířat popisuje sociolog A. Arluke. Soustřeďuje se na prezentaci zvířat, kterou předvádějí společnosti, které chovají a prodávají zvířata laboratořím. Fotografie prezentují zvíře jako „jednotný chemický materiál, spotřební zboží bez osobní identity“. Na snímcích jsou zvířata mimo laboratoř, bez výzkumných pracovníků, snímána z odměřené vzdálenosti jako neosobní, téměř neživé objekty výzkumu. (viz Přílohy obr.č. 7) (Arluke, 1994, 156). Namísto celého zvířete se užívají fotografie fragmentovaných části těl.10 I Baker hovoří o tom, jak se vědecké fotografie mrtvých laboratorních zvířat soustřeďují na estetické detaily snímku a otevřené tělo mrtvé bytosti přehlížejí (Baker, 2001,192).
Na druhé straně prezentují laboratoře fotografie zvířat jako laboratorních mazlíčků, citlivých bytostí, jak popisuje Arluke „týmových hráčů“. (Arluke, 1994 ). (viz Přílohy obr. č. 8), nám blízkých bytostí.
Zvířata jsou tak chycena do ambivalentní existence. Jsou na jedné straně bytostmi jako my, bytostmi vnímajícími bolest. Na druhé straně jsou objekty, jednotkami vědeckého výzkumu, fetišizovanými tělesnými částmi. Jsou „námi“ i „jimi“. Divák se může s nimi ztotožnit a zároveň si udržet rezervovaný odstup.
4.2.1.3. Naturalizace utrpení
Zvláštní druh zobrazení trpících zvířat přinášejí přírodovědné filmy. Ty sice neukazují utrpení, jež jim způsobil člověk, ale dále pomohou pochopit, jak obecné smýšlení moderní společnosti přemýšlí o jejich utrpení.
V těchto filmech se zvíře objevuje v mnoha scénách násilí. Násilí je součástí vyprávěcího a vizuálního stylu filmu, je něčím, co do přírodovědných filmů jaksi patří. Tento styl odráží tradiční přesvědčení, že v přírodě je násilí, bolest a utrpení čímsi přirozeným. (Aaltola, 2012, 116) Příroda je dle tohoto názoru plná utrpení a bolesti. Pro zvíře, jež do přírody patří, je utrpení něčím nevyhnutelným, přináležejícím bytostem, jako je ono. Člověk na druhé straně sám sebe situuje do říše kultury, radikálně odlišné „sféry bezpečí“ (Chouliaraki, 2006) a přírodní říši nadražené. Tak přírodovědné filmy reprodukují ideje hierarchie životů, oddělují nás a ty druhé bytosti, kteří žijí v zóně utrpení mimo nás, v říši mimo morální zákony.
Popkulturní představy spojují zvířata v přírodovědných filmech s říší sentimentu, s říší rajské divoké přírody (Baker, 2011, ), kterou jsme jako civilizace ztratili. Tento mýtus neposkvrněného ráje divočiny přináší o zvířeti romantizující představy. Tato fikce zvířete v přírodě mu dodává nadčasový estetický význam, který s podobou zvířete nejen manipuluje, ale neutralizuje možné námitky na problematičnost jejich utrpení. (viz Přílohy obr. č. 12). Ikonocita obrazu vede k tomu, že utrpení dostává povahu univerzálního spektáklu, abstrahuje od jedinečnosti zvířete a živoucí zážitek utrpení mění na umění. Divák dokumentů se tak dívá kvůli zážitku a nezabývá se rolí žijícího zvířete ve vytváření tohoto zážitku.
Přírodopisné filmy zvíře objektivizují. Zvíře je objektem zkoumavého diváckého pohledu, je pod úplnou vizuální kontrolou, v maximální dispozici divákovi. S použítím teleskopických čoček kamer se zviditelnuje v podobě, jež by normálně zůstala skrytá. Nasvícené scény předvádí podívanou pro nerušený pohled diváka, který je přesvědčen o svém právu zvíře, svůj marginální objekt zábavy, pozorovat. Pohled z pozice moci z něj dělá objekt diskriminovaný naším okem. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 219 – 234).
Zvíře je zde takové, jaká je současná vizuální popkultura chce mít, v žádoucí podobě. Samotné scény násilí jsou přizpůsobeny charakteru modernímu diváctví. Události, jež se ve skutečnosti odehrávají v dlouhém časovém pásmu, jsou nastříhány do rychlých a dramatických scén. Zvířata jsou do nich vmanipulována, aby se dostala do vzájemného konfliktu, ze kterého nemohou uniknout.
4.2.2. Vystavení živých zvířat
4.2.2.1 ZOO – Zvíře jako zážitek
Moderní zoo slouží oficiálně jako vzdělávací instituce. Podle etnografických výzkumů, které shrnul R. Malamud, nemá však většina návštěvníků zájem o vzdělávání. Návštěvníci přicházejí spíše, aby zde strávili volný čas nebo je přivádí vlastní nostalgická touha po dětství. Zoo slouží jako zábavný podnik s představením pro diváky, ve kterém zvířata hrají roli účinkujících. John Berger popisuje tuto roli zvířete jako „kooptaci“ zvířete do formy podívané pro člověka. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 259)
Pro Malamuda mají zvířata roli dekorativních předmětů, uměleckých obrazů v galerii, mezi jejichž rámy návštěvníci přecházejí a zastavují se podle svého vkusu. Francouzský filosof Michel Foucalt přirovnal architekturu zoo ke klasickému modelu vězení Jeremyho Benthama, tzv. panoptiku11 (Foucalt, 2000). Viditelnost zvířete je zde maximalizována, zvíře se bez možnosti úniku nabízí nerušenému pohledu návštěvníka. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 219 – 234). Koncept nároku na soukromí zvířete je zoo cizí. Pro mnohé živočišné druhy je však tento upřený pohled druhého signálem ohrožení a oprese. (Bostock, 1993).
Zvíře je objektem konzumace zábavy, neustálého dohledu, hodnocení a voyerirismu. Návštěvník chce držet zvíře v preferované podobě, odpovídající kulturní definici divokého zvířete. Zvířata takto ritualizovaně vystavená mají reprezentovat vytouženou kulturně vytvořenou realitu. Místo divokého tvora se však návštěvník setkává jen se slabou památkou na tuto divokost. Letargická zvířata v zoo pohledem pasivně přehlížejí okolí, neboť jim nikdo nemůže nabídnout nic, čím by zaujal jejich pozornost. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 251 – 262)
Utrpení zvířat v zoo nabývá jemných forem: známky mentálního utrpení zvířat a emočního napětí zvířat v důsledku vytržení z přirozeného prostředí, izolace, minimalizace vnějších stimulů, neexistence mezidruhové interakce. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 251 – 262) Tyto signály však návštěvník většinou nezaznamenává, fyzický i emoční odstup, způsobené rolí zvířete jako marginálního zdroje zábavy, mu v tom brání.
Moderní člověk je většinou samozřejmě přesvědčen o oprávnění své role vševědoucího pozorovatele (vědce, vlastníka, diváka obrazů či zoo) a vysvětluje si ji nutností vědeckých poznatků či prostou zálibou v pohledu na zvíře. Zvíře takto kooptované do světa člověka, zvíře v roli účinkujícího v představení, není v tomto pozorovacím procesu partnerem, nevrací nezávislý pohled člověku. Naopak tu má pro nás být v pozici, kterou jsme mu určili a pohledem nerušit, být bezproblémovým přihlížejícím svědkem našeho pozorování.
Domnívám se, že to, co bylo řečeno o zoo, je možno užít i k popisu zvířete v dalších popkulturních institucích (cirkusy, atrakce Podmořských světů, Delfíní show aj.), kde jsou zvířata vystavena v rolích účinkujících v zábavném představení.
5. Postmoderní změna pohledu na zvíře konceptuální zviditelnění zvířete
V minulé kapitole jsem ve stručnosti představila formy, kterými dominantní popkultura zobrazuje a vystavuje zvířata, jež trpí a jak popkultura toto utrpení a konečně i samotné zvíře přehlíží a zneviditelňuje.
Jak tomu čelit? Jak vzdorovat výjimečné moci popkultury popírat zvíře? Jak říká W. J. T. Mitchell: Je nutno se „znovu učit, jak se dívat na zvíře“. (Mitchell, 1994, 344) Je nutno se „vzepřít antropocentrické tradici, decentralizovat“ (lidský) subjekt, „postavit se samolibosti doby … přinesením kritické nejistoty a znepokojení“ do obrazu (Baker, 2001, 26). Rothfels o této postrukturalistické decentralizaci říká: Lidský subjekt není autonomním, stabilním, karteziánským subjektem. Tak definuje jen sám sebe v rámci strategie moci. Je nutno zpochybnit status člověka. „Jen když nemůžeme spoléhat na náš vlastní lidský status, můžeme začít zpochybňovat samozřejmost statusu zvířete“. (Rothfels, 2012,14)
Jaké formy zobrazení zvířat tedy mohou přivést utrpení zvířete do zorného pole diváka, aby došlo k intersubjektivnímu naladění?
V posledních několika desetiletích se objevují nové podoby zobrazení zvířete v rámci postmoderního proudu myšlení. Od 90tých let minulého století se jak ve vědě, umění i politice objevuje tzv. ekologická citlivost, která si bere za cíl zpochybnit postkarteziánský antropocentrický pohled na zvíře a destabilizovat stereotypy o lidské identitě a nadřazenosti. Otevírá se tak možnost zahlédnout kontinuitu a symbiózu mezi zvířecím a lidským životem.
V rámci této nové perspektivy se vyvíjí obor Human–animal studies a Critical human animal studies, nové koncepty pohledu na zvíře představuje filosofie J. Derridy, Delleuzeho a Guattariho. Nová perspektiva se odráží i v umění postmoderních umělců, pro které je zvíře jedním z nejužívanějších témat a objektů i aktivistů za ochranu zvířat. Ti všichni přinášejí nový pohled na zvířata, vymezující se proti tradičnímu přesvědčení.
Pro naše téma oznámil tuto novou situaci a zachytil ve své filosofické práci L’animal que donc je suis zejména francouzský filosof Jacques Derrida. Ten postavil svou kritiku dosavadního západního myšlení a západní filosofie právě na přinesení nové perspektivy pohledu na svět, ve kterém zásadní roli hraje zvíře. Filosofie se, stejně jako zmíněná popkultura, nezabývá zvířetem, obě jsou uzavřeny ve vlastní perspektivě, jež zvířata pro myšlení zneviditelňuje. (Derrida, 2004). Za základ svého postoje si Derrida bere Darwinovu evoluční teorii, zpochybňující antropocentrický systém, odlišující kategorii lidí a zvířat, která dává člověku iluzi práva homogenizovat nespočetné spektrum nikoli–lidských bytostí do jedné skupiny zvané „zvířata“ a odlišit ji jako skupinu podřízenou člověku. Myšlenka lidskosti, jejíž definice je v západní filosofii postavena na rozdílu mezi zvířetem a člověkem, je podle Derridy pochybná. Pluralita všech živých nelidských bytostí nemůže být shrnuta do jednoduchého termínu, které by stál v opozici k člověku. Lidé ani zvířata nevytvářejí bezpečně oddělené, nespojité formy života. (Derrida, 2004). Derrida si všímá „zvířete v sobě, zvířete ve mně….“. (Derrida, 2004, 74) Zvířata jsou bytosti s vlastním specifickým prožíváním, které se v mnoha ohledem podobají člověku. Dualistická propast mezi námi a jimi neexistuje. Zvíře má svou hodnotu a proto ani jejich utrpení není možné ignorovat.
To, co omezuje rozhled západního myšlení, je absence perspektivy světa očima zvířete. Právě moment setkání s pohledem vlastní kočky vede Derridu k tomu, že přehodnotí celý jeho dosavadní přístup ke zvířatům. Přichází na to, že před ní stojí nahý: „Zvíře se na nás dívá a my jsme před ním obnaženi. A zde možná nastává myšlení“. (Derrida, 2004, 279). Pohled kočky má tu sílu, že nás nutí ji přijmout jako živou bytost, „potvrdit ji“ (Baker, 2000, 185) jako partnera, jež si zaslouží náš etický ohled. Bezprostřední vizuální setkání Derrida nazývá momentem šílenství, nepopsatelným jazykem racionální vědy. Člověk si při něm uvědomí vzájemnou blízkost, intersubjektivně se otevře.
Ve světě vizuálních zobrazení moderní reality, kde ne každý má možnost tohoto intimního projasňujícího shledání, jsou vizuální obrazy těmi téměř jedinými, které mohou nabídnout tento přerod. Baker si uvědomuje sílu ohromného množství dominantních popkulturních prezentací zvířat, jež ovládají veřejný prostor. Říká, že ten, kdo bude schopen ovládnout tento prostor, může měnit pohled společnosti na zvíře. (Baker, 2001). Proto, aby mohly obrazy pomoci k novému pohlížení na zvíře, musí umět prezentovat zvíře právě v této radikálně odlišné pozici, jakou teoreticky nastínil Derrida. Jak to udělat?
Představit vlastní novou vizi světa, ve kterém by zvíře mělo příznivější postavení, usilují i někteří současní umělci a umělkyně. Ti (zejména Sue Coe, Britta Jaschinski, Angela Singer), prezentují ve svých dílech vizuální formy zvířat, které narušují zavedené přesvědčení o tom, co je zvíře a ukazují na naše problematické chování k nim svými díly tak, že vizuálně překračují bariéry, nastavené popkulturou.
Jak s těmito bariérami pracují nejen oni, ale i aktivisté, předvedu na jednotlivých vizuálních dílech. Budu se v několika případech opírat o teoretické analýzy strategií zobrazování zvířat E. Aaltoly a S. Bakera a návrhy, které představila L.Chouliaraki. Ještě předtím se však zastavím u filosofie, jež tu derridovskou posouvá ještě o krok dál. Touto filosofií je již zmíněná koncepce francouzského postmoderního filosofa Gillese Deleuzeho a psychoterapeuta Felixe Guattariho „stávání se zvířetem“, (becoming animal), kterou představili v souboru esejí Tisíc plošin.
Tento koncept, stěžejní pro současný obor human–animal studies, otřásá přesvědčením o ontologické realitě esenciálně odlišných kategorií živých bytostí, mezi nimiž je nepřekročitelná bariéra biologické distinkce. Realita je dle autorů naprosto opačná. Fixní, druhové, účelově vzniklé identity neexistují, existuje kontinuum, plasma života, „nikdy nekončící, proměňující se pulzující síly, pohybující se mezi rovinami přechodných podmínek a za určitých podmínek se aktualizující v tělech“, v nichž plave i člověk a zvíře a volně se přelévají do sebe. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 37 – 51). Mezi nimi nejsou hierarchické schody biologického systému, ale vzájemnost, spřízněnost, příbuznost. Člověk může vystoupit ze své iluze o bezpečné, „čisté“, zvířetem „nepošpiněné“ identitě a ponořit se do plurality „neznámé diverzity“ zvířecího světa, do tzv. stylu smečky (pack mode), plurality zvířeckosti, která je pro zvířata primárním stavem, nechat se nést existujícím proudem života v této pluralitě a uzřít v tomto proudu zvíře jinak, než jak je na to člověk v tradičním pohledu na zvíře zvyklý12. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 37 – 51)
Moment, kdy člověk překročí hranice a vpluje do plurality neznáma, je znovu momentem intersubjektivního otevření, během kterého může nastoupit etika. Tento koncept skutečnosti má tak i politický přesah, usiluje zbavit se „psychopolitických opresivních způsobů myšlení ve svírajících temínech člověk–zvíře, já–oni, vedoucích k totalitním způsobům života“ (Malamud, 2011, 156). Pro naše účely by tak měl být stěžejní. Soudím, že umělci, jejichž díla představím, toto vizuální stávání se zvířetem ukazují.
Jaké požadavky tedy musí obraz splňovat, aby naboural tradiční přesvědčení o zvířeti?
Primárním požadavkem je, aby obraz ukazoval zvíře jako autonomní osobnost (tj. zvíře vnímající, prožívající, tj. schopnou trpět). Jen tak ji tradiční přesvědčení přijme do společenství bytostí s právem na morální ohled. Autonomní osobnost, tj. konkrétní zvíře s „tváří“. Tento termín, jinak pro zvíře zpravidla neužívaný, odkazuje na pojem užitý filosofem Levinasem v jeho koncepci etického přístupu k druhému. „Tvář“ (Levinas, 1997, 75) druhého je tím, co odkazuje na existenci mysli za tělem. Tvář je tím, co mě při setkání s ní nutí k uznání nejen jeho svébytnosti, ale i křehkosti a smrtelnosti, tudíž volá i po odpovědnosti vůči němu. Jestliže tento postoj uplatníme u trpícího zvířete, musíme jeho zobrazenou bolest interpretovat nejen jako zkřivený obličej, ale i jako vnitřní stav cítící bytosti, která nás zve k ohledu na něj. Snaha vidět ve zvířeti tuto „tvář“ může být interpretována jako čirý antropomorfismus, ale i ten člověku může pomoci vcítit se do utrpení zvířete. Levinas sice tuto devizu zvířeti nepřiznává, Derrida však ano. Pro něj má zvíře tvář, tj. je subjektem, smrtelnou křehkou bytostí, jež morálně zavazuje toho, kdo se na ni dívá (Derrida, 2004).
Uměleckým vyjádřením tohoto požadavku jsou, soudím, fotografie Britty Jaschinski, (viz Přílohy obr. č. 13) na které si zvířata výrazem tváře udržují – i přesto, že strádají v bezútěsném prostředí zajetí – jistou důstojnost, ušlechtilost, kterou člověk interpretuje jako znaky toho, co nazývá osobností.
Zjevným pochopením tohoto požadavku jsou časté obrazy primátů na fotografiích aktivistických kampaní z laboratoří (viz Přílohy obr. č. 14). Vizuální kreativní hra na obrazech ochranářské organizace PETA, kde hlavy tuňáků překrývají tváře pandy, je dalším příkladem (viz Přílohy obr. č. 15). Tyto snímky ukazují možnost, jak využít popkulturou oblíbený znak neotenie tváře a obrátit jej proti ní. Velké oči pandy, tato již zmíněná podmínka roztomilosti zvířete, může v moderním sensitivním oku vyvolat patřičné pocity potřeby péče a soucitu. Zvíře s velkýma očima a dlouhými řasami (viz Přílohy obr. č. 16) jsou jakousi verzí nás samých, něčím mezi zvířetem a člověkem, téměř symbol lidského mláděte. Stejného efektu oči ryby nedosáhnou.
Téměř intimní setkání s „tváří“ není možné, jestliže není splněna jiná vizuální podmínka. Jestliže obraz trpících zvířat neukazuje jednotlivé zvíře, ale množství neurčitých bezejmenných těl. Vzdálenost (v římských arénách, velkochovech) fyzická bariéra klece, ohrady, příkopu redukuje jejich identitu a vede k emočnímu odstupu. Naopak, proces jejich vizuální „humanizace“ (Chouliaraki, 2006, 105), uskutečněný tím, že ukážeme trpící tvář, uslyšíme hlas, napomáhá tomu, abychom trpící přibrali do mentální „zóny nás“, ve které se s nimi můžeme ztotožnit. (Chouliaraki, 2006, 88 – 89) Umělkyně Sue Coe nabízí vizuální hru, jež zdůrazňuje tyto dva extrémy. Propojuje obraz tváře konkrétního bezmocného zvířete s nekonečnou řadou tisíců instrumentalizovaných objektivizovaných anonymních těl bez vlastního života, jež budou brzy rozložené v jatečním procesu do částí těl (viz Přílohy obr. č. 17).
Na jiném jejím obraze je v popředí kráva, jasná konkrétní tvář s neotenizovanými znaky očí a zřejmým etickým apelem, obklopena úhledně zabalenými spotřebními produkty masa bez identity, fragmentovanými těly, do kterých se později rozloží i její identita (viz Přílohy obr. č. 18). (Dodge, 2011)
Problémem tohoto požadavku tváře však je, že minimálně udržuje či spíše posiluje antropocentrismus. Zakládá totiž hodnotu zvířete na stupni jeho podobnosti s člověkem. Jen bytost člověku podobná, dostatečně humanoidní, je podle tohoto požadavku hodna morálního ohledu.
V analýzách popkulturních institucí jsem nastínila, jak je moderní člověk přesvědčen o právu stát v roli pozorovatele zvířete – účinkujícího v představení zoo či objektu výzkumu. Britta Jaschinski upozorňuje na etickou problematičnost nároku na pozorování zvířete. Ve svých fotografiích nachází empatičtější způsob pohledu na zvíře. Její fotografie zabírají zvířata z úctyhodné vzdálenosti, téměř jakoby si autorka byla vědoma toho, jak je nepatřičné snímat zvířata v neutěšených podmínkách zoo a využívat je pro své umění. Tak dokáže zachytit i jejich emoční strádání a osamělost (viz Přílohy obr. č. 19). Sama Jaschinski si toho všímá, podle svých slov touží, aby její snímky konvenčně „nezachycovaly“ zvíře. (Jaschinski, 2012) Paralela zachycení do kamery se zachycením do sítě, do klece, do zajetí je tu nasnadě. Dosahuje toho, že její fotografie nezpředmětnují utrpení, jako to dělá pohled diváka (televizních podívaných, živých představení) či vědeckého pracovníka, a udržují si respekt vůči jinakosti zajatých zvířat. Slovy Levinase, nad takto pojatou jinakostí pak „nemám žádnou moc. Uniká mé moci esenciální dimenzí, i když ho mám (sic) k dispozici (Levinas, 1969, 39). Taková jinakost nenese konotace inferiority ani nemanipuluje zvíře do podoby bytosti stejné jako je člověk, jako to dělá popkultura.
Touto svou poklonou zvířatům se Jaschinski přibližuje pochopení zvířat J. Bergera. Ten ve své již klasické meditativní eseji Proč se dívat na zvíře (Why to look at Animal) představuje zvíře, které je vznešeným jinakým tvorem, který nás „nikdy pohledem nestvrzuje“, dívá se na nás „přes propast“ neporozumění, vyhloubenou jak jazykovou bariérou, tak bariérou mezidruhovou. Tato bariéra zaručuje vzájemný odstup člověka a zvířete, jejich odlišnost a zejména respekt. Toto jeho mýtické důstojné zvíře je nezaměnitelné za člověka, je si však s člověkem rovné. (Fitzgerald, Kalof, 2007, 251 – 262)
Narušit samozřejmý nárok na mocensky vedený jednosměrný pohled pozorovatele/diváka usiluje ve svých instalacích i Angela Singer. Stahuje mrtvá zvířata z kůže (viz Přílohy obr. č. 20), jejich trofeje pokrývá „krví“ a do očních důlků jim umísťuje skleněné bulvy tak, aby nepřirozeně vystouply a zíraly na diváka. Oči zvířete zasahují emoční silou, přesměrují dosud jasný směr pohledu diváka na objekt instalace opačným směrem, přeorientovávají odkud kam původní mocenský pohled vede. Divák náhle není pozorovatelem, ale pozorovaným, na něhož se poutá obviňující zrak „trpícího“ mrtvého zvířete. Tím se otevírá možnost soucítit s mrtvým, násilím zničeným (tzv. botched – viz dále) tělem. V jiné své instalaci (viz Přílohy obr. č. 13) naopak uřezává Singer trofejím hlavy, aby poukázala na nejen to, co děláme zvířatům, ale i zdůraznila, že se zvířata na diváka nemohou dívat. (Animal Studies Group, 2006, 80-81).
Stejné přesměrovávání pohledu se děje i s Derridovou kočkou. Ta, která je normálně v roli domácího mazlíčka, je náhle dívající se individualitou, jejíž pohled srovnává hierarchický žebříček mezi člověkem a zvířetem do roviny a dělá z obou stejně jedinečné entity s vlastními životními perspektivami (jakkoliv je ta zvířecí v roli domácího mazlíčka reálně omezená).
Zátěž, jež přináší zvířecí pohled pro vědeckého pozorovatele, popisuje ve svém etnografickém výzkumu z laboratoře i Lynda Birke. Laboratorní vědci v její studii přiznávají, že raději dávají krysy do neprůhledných akvárií, neboť nesnesou pohled zvířete skrz čiré sklo. Ten je jejich slovy obviňuje z toho, co dělají (Animal Studies Group, 2006, 84) a dostává je do problematického etického vztahu ke zvířeti.
Pohled je schopností, jež vlastní jen živé aktivní bytosti. Pohled opravňuje zvíře vstoupit do privilegovaného světa západního člověka, který definuje sebe jako aktivní subjekt, tvořící a vlastnící svět. Samotné utrpení má, jak bylo řečeno, rozpolcenou povahu. Na jedné straně je schopnost trpět schopností bytosti aktivně přijímat podněty z vnějšího okolí, na druhé straně je trpící pasivní zranitelná oběť, pro moderního člověka jemu podřízená a slabá. (Aaltola, 2012, 130 – 132). V hierarchii moci zůstávají nemocná těla trpících v „zóně těch druhých“ (Chouliaraki, 2006), těch, co k naší nadřazené kultuře nepatří. Pohled na křehkou strádající bytost se však může také stát Derridovým emotivním „narušujícím setkáním“ (Derrida, 2004), které napomáhá uvidět srovnatelnost vlastní křehkosti s křehkostí zvířete. Aaltola navrhuje obrazy, na kterém by se zraněné zvířete samostatně a záměrně snažilo o únik z tíživých podmínek, aby ukázalo, že je bytostí, která se do situace, kdy je pasivním objektem, dostala nešťastným osudem. (Aaltola, 2011)
Aktivita je myšlenkově spojena s tvořením a tvoření je základním atributem kultury. Kultura je sféra, kterou člověk považuje tradičně za oblast jemu vlastní. Přesto, že zvířata mají svou kulturu – používají nástroje, mají kognitivní pravidla, protojazyk, protomorálku, estetické preference (Chapouthier, 2013) – člověk je tradičně umísťuje do přírody, podřízené říši kultury, kde je utrpení samozřejmé. Příroda – ze které se svou kulturou a morálkou člověk vyděluje – je naplněná utrpením. L. Chouliaraki, která se zabývá utrpením lidí z třetího světa, naráží na stejný problém. Lidé v tzv. rozvojových zemích mají podle moderního západního přesvědčení jednoduše smůlu, že patří do „říše zla“, ve které je bolest jaksi součástí jejich životů, vlastně si svým přináležením k necivilizovanosti „za něj mohou sama“. (Chouliaraki, 2006, 35). Tradiční zařazování zvířete do této „říše utrpení“ brání tomu, aby byl divák zasažen hrůzou z toho, co před sebou na obrazech vidí.
Aby mohl pochopit naléhavost a urgentnost utrpení zvířete, musí být zvíře odebráno z mýtu přírody, musí se stát dle Bakera pohyblivým kulturním znakem. (Baker, 2001, 214), kulturní bytostí, tj. bytostí s vlastními intencemi, tužbami, zájmy, schopností komunikace. Záslužnou práci na tomto poli začíná konat i popkultura, resp. její „dobrý smysl“, který je zárodkem alternativního pohledu na svět. Specifické popkulturní příběhy, animované i kreslené, zobrazují zvířata, která mluví a řeší problémy, jež se týkají jejich vlastních problémů a našeho problematického vztahu k nim (viz Přílohy obr. č. 22.) Nejsou symbolickými zástupci člověka, naopak se vysmívají a parodují stereotypní přesvědčení člověka. Jejich antropomorfizované podoby, schopnost mluvit lidským hlasem za sebe, za své zájmy, umožňuje čtenáři se s nimi ztotožnit. (Baker,
2001, 154 – 158). Taková mluvící zvířata napadají přehlíživý postoj moderního člověka vůči zvířatům. Zvíře je v nich klíčem k narušení sebeidentifikace dominantní kultury. Tato zvířata otáčí směr pohledu mocného člověka zpátky na něj. Zvíře v těchto příbězích není objektivizovaný druhý. Těmi, kdo se mění v druhé, jsou lidé, kteří tak ztrácejí pocit vlastní nadřazené identity.
Méně humornou, o to expresivnější ukázkou narušení tradiční mocenské kategorizace, jsou obrazy Sue Coe, (viz Přílohy obr. č. 23, 24) ve které zvířata loví, zabíjejí a vaří lidi, či jen hrozí ustrašeným lidem. (Dodge, 2011)
Taková zvířata definuje Baker jako „dodatky ve vizuálním textu, způsobující ikonografický nepořádek“ (Baker, 2001, 139) v příběhu, napětí a rozpaky, neboť ohrožují neškodnost příběhu vmezeřenou vizuální identitou, propojující člověka a zvíře. Tím vzbuzují odpor, nesou konotace nenormálnosti a směšnosti. Vyvolávají úzkost a strach z odhalení možné podobnosti člověka se zvířaty. Možnost, že by člověk musel přiznat, že je zvíře, by ho v jeho očích měnilo v animalistickou necivilizovanou bytost. Strach z vlastní živočišnosti vede člověka k potřebě uchovat bezpečnou lidskou identitu oddělenou od zvířete, zobrazovat zvíře a člověka jen jako jasně oddělené identity, mezi nimiž je jasná vizuální struktura dominance člověka nad zvířetem. Moderní obrazy, ve kterých zvířata tuto strukturu sebevědomě narušují, mají tak pro postmoderního aktivistu kouzlo. Jak říká spisovatelka Ursula Le Guin, nestabilita antropomorfizované zvířecí identity ohrožuje pocit vlastní důležitosti a přináší „subverzivní radost“. (Le Guin, 1990, 10)
Tím, jak jsem se dotkla problematiky smíšení identit, se mohu vrátit ke zmíněné filosofické teorii Deleuzeho a Guattariho „stávání se zvířetem“.
Autoři teorie odmítají lidské kulturní konstrukce zvířete a přinášejí naopak představu propustnosti hranic mezi člověkem a zvířetem a nový spřízněný vztah se zvířetem, založený na uznání vlastní živočišnosti a odmítnutí pocitu nadřazenosti (Deleuze, Guattari, 2010)
Uměleckým ztvárněním takového propojení jsou sochy Patriciy Piccinini. Její tvorové provokují tradiční přesvědčení o nepropojitelnosti identit, mají sebevědomou „tvář“, která ale nevyvolává strach či zesměšnění, ale spíše empatii (viz Přílohy obr. č. 25).
„Zvířata jsou refrakčními bytostmi, pomocí nichž zanecháváme tradiční kategorie pochopení druhého a otevíráme radikální prostor soucitu“. (Thompson, 2005, 105) Postava rozbíjí pocit nadřazenosti, který člověk může mít, když je jeho tělo, které definuje jako uzavřené, oddělené, neproniknutelné, bezpečně odděleno od těla zvířecího. Obraz smíšení se vzpírá těmto sebedefinujícím limitům člověka, ignoruje zdánlivě neproniknutelný povrch těla člověka.
Vizuální hru s prolnutím identit předvádí i živě na svém vlastním těle umělkyně Jacquile Traide. Ta vytvořila instalaci, během které demonstrativně trpí procesy, jimiž ve skutečnosti prochází zvíře (viz Přílohy obr. č. 26). Traide se „stává zvířetem“, vizuálně se sbližuje s jeho identitou, zaklesává se do ní, propojuje se s ním v jeho utrpení. Dobrovolně přebírá jeho situaci jako protest proti pevnosti fixních identit. Její aktivita nově nastavuje vztah člověka a zvířete, deobjektivizuje zvíře a rozvrací opozici člověk – hospodářské či laboratorní zvíře.
Steve Baker věří, že toto dobrovolné přebírání zvířecí formy, ve kterém vzniká theriantropický obraz člověka (vizuální forma, spojující zvířecí a lidskou podobu), funguje jako prostředek, který umí narušit antropocentrismus lidského přesvědčení o zvířeti. Díky tomu, že je na obraze člověk, ne zvíře, může se divák snáze ztotožnit s trpícím. Absurdita toho, že vidí člověka, s kterým se zachází jako se zvířetem, divákovi dovolí otevřít se nezobrazenému zvířecímu utrpení. (Baker, 2001, 224 – 226)
Vizuálně zproblematizovat fixní druhové kategorie lze i tím, že se zamlží identita subjektu na obraze. Zvířata na snímcích Jaschinski, v tmavém koutě zoo, mají rozostřenou, nejasnou, „nehotovou“ identitu, (Animal Studies Group, 2006, 75) což brání divákovi v jejich konvenčnímu zařazení do vědeckých i kulturních klasifikací, jednoduchému osmyslnění zvířete na základě přesvědčení zdravého rozumu, který „ přesně ví, jak věci jsou“. Otevřený význam tvora někde mezi člověkem a zvířetem zbavuje zvíře tradičních definic a přiblížuje ho člověku, aby ho uznal za partnera, hodného empatie, protože v zachyceném smutku bytosti může zahlédnout i vlastní křehkost (viz Přílohy obr. č. 27).
Opice Jaschinski (viz Přílohy obr. č. 28), subverzivně hrozící člověku, v pozici radikálně jiné, než ji tradiční vizuální kultura ukazuje, je bytostí zjevně schopné emocí, bytosti schopné trpět a tedy hodné respektu.
Fotografie Kathy High (viz Přílohy obr. č. 29), které zachycují laboratorní myši, jimž vědci vpravili do těl lidskou DNA, která jim způsobila oslabení autoimunitního systému, jsou nedobrovolným ztělesněním „stávání se“, genetickým propojením s lidstvím. Jejich snímky evokují strach z tohoto jejich fyzického překročení vlastní identity a splynutí s člověkem. Vizuální kontakt s jejich strachem tak napomáhá intuitivně pochopit, proniknout do zkušenosti bolesti zvířete. (Thompson, 2005, 60 – 67) Trpící zvířata nabírají v postmoderním umění specifickou, tzv. „botched“ (poraněnou, zlámanou, zhroucenou) podobu (Dodge, 2011). Zvířata bez končetin, slepice bez zobáků, jsou reakcí na snahu popkultury prezentovat realitu jako úhlednou, čistou, bezproblémovou věc. Prezentovaná zvířata jsou narušená, na jejich vzhledu je cosi výrazně nepříjemného, co nenechává diváka, aby se od děl odvrátil. Tyto bytosti jsou stále zvířaty, avšak něco zásadního jim chybí, s jejich identitou je cosi v nepořádku, co diváka nutí je jednak zkoumat a uvědomit si etickou problematičnost zobrazeného.
Jakýsi zborcený vzhled, vycpaná zvírata, hybridní formy, matoucí identita, to vše zviditelňuje zvíře. Derrida těmto formám říká „tázavé entity“ (Derrida, 2004), které v popkulturní ikonografii nejsou schopny „zapadnout“ (lack of fit) (Baker, 2000, 156 – 160)
„Konkrétní zraněné otevřené tělo, jaksi negující život, probouzí jednak intenzivní pocit reality, nutí tradičního diváka zůstat v přítomnosti krutosti a neodhlížet od něj“. (Scarry, 1985, 126)
6. Síla vizuální reprezentace utrpení
Na závěr zde vyvstává obecná otázka: Jaký mají postmoderní obrazy utrpení politický potenciál? Mohou rozrušit diváka natolik, aby reagoval ve prospěch zvířete? Mohou vytvořit pocit blízkosti k trpícímu, tím, že diváka konfrontují s utrpením, mohou vést k „morálnímu vnímání“?13 Jak silně může vůbec vizuální prezentace měnit naše myšlení?
Dnešní popkulturní zobrazení odrážejí hluboko ukryté, pevně ukotvené a neuvědomované kulturní definice zvířete, jež vytvářejí dominantní postoje společnosti k utrpení zvířat. Historicky vytvořené postoje (neochota se vizuálně setkat s utrpením, postdescartovské přesvědčení o jinakosti zvířete a lidské nadřazenosti, strach ze smíšení s inferiorní identitou zvířete) řídí vizuální jazyk dominantní kultury a pokrývá potahem přirozenosti, samozřejmosti a univerzálnosti její vizuální formy. Vizuální „říše stereotypů“ (Barthes, 2008), ve které je zvíře zajato, se každodenně utvrzuje a upevňuje ve svém přesvědčení. Standardizovaná stereotypní ikonografie utrpení má monopol na realitu. A jak dodává S. Baker, ten, kdo má moc nad zobrazením zvířete, určuje, jak se kultura bude ke zvířatům chovat. (Baker, 2001) Změna tedy může nastat jen uvnitř prostoru populární kultury.
Postmoderní formy zobrazení chtějí na pocitové, zkušenostní úrovni vést k morálnímu pochopení utrpení zvířat. Dokážou to? Na to jsou různorodé názory.
Obecně řečeno, vizuální obrazy utrpení mohou ve společnosti, jež je vůči otázce utrpení zvířat obecně vlažná, uspět tam, kde by racionální argumenty o hodnotě zvířat neuspěly. K. Jenni věří, že „uvidět znamená uvěřit“ (Jenni, 2005, 11). Sugestivita obrazů má výjimečnou sílu zviditelňovat realitu. Dle Chouliaraki jsou schopny obrazy navodit tzv. morální představivost.14 (Chouliaraki, 2006) Wilkinson věří, že vizuální obraz má schopnost položit na břímě diváka morální zodpovědnost. Psychický zmatek, který utrpení přináší, může potenciálně vést k sociální a kulturní změně. „Utrpení vždy bude mít moc otřást naší základní pragmatickou orientací vůči realitě.“ (Wilkinson, 2005, 48)
Chouliaraki mluví o tom, že vizuální obraz participuje na „politice paměti“ (Chouliaraki, 2006, 76), která vybírá, koho utrpení je hodno zapamatování. Fotografie jsou schopny vytříbit naše povědomí o problému a umožnit si problém zapamatovat. Filosofka E. Aaltola věří, že v případě, že zůstaneme při interakci s obrazem otevření, vidíme-li, že zvíře na něm je subjekt, který trpí a s utrpením se vyrovnává, může dojít ke zrušení antropocentrického dualismu a novému pochopení zvířete. Bezprostřední zkušeností se zvířetem, intuitivně, mimo jazyk, si vytváříme vztah vzájemnosti, pomáhající nám pochopit vnitřně a bolestně jejich utrpení. (Aaltola, 2012) V těchto okamžicích se ztrácí úzká perspektiva člověka a otevírá se pole k novému rozšíření morálky i na zvířata. To zní optimisticky.
Obraz utrpení má potenciál dostat fenomén utrpení do politiky, neboť soucit je dnes ve veřejné sféře aktivní silou. (Wilkinson, 2005, 48). Zatím však není dostatek etnografické evidence toho, jak jednotlivci přijímají, interpretují a odpovídají na tyto obrazy v konkrétních sociálních prostředích a kulturním uspořádání. To by již mělo být úkolem mé diplomové práce. Zatím vedlo zveřejnění záznamů utrpení ke změně zákonů. Obraz si však vždy udržuje svůj otevřený význam a to nejen díky svému autoru, ale především divákovi. Je otázka, jak ho bude ochoten dál číst.
7. Závěr
Ve své bakalářské práci jsem se zabývala vizuálním setkáním se zvířaty, jež trpí následkem činností, které jim způsobuje člověk. Zajímal mě kulturní význam těchto setkání, jak ve formě zprostředkovaných obrazů, tak i živých zvířat, a to jak v historii, tak především v současnosti. Ukázala jsem některá hluboko zakořeněná přesvědčení společností o zvířatech i sobě samých.
Stěžejním problémem se mi ukázala dnešní monopolní popkulturní zobrazení zvířat, neboť ta tvoří nejen význam, jež zvířata pro nás mají, ale ovládají i postoje společnosti k utrpení a následné chování lidí vůči zvířatům. Ukázala jsem, jak její způsoby prezentace odrážejí určitý samolibý antropocentrický postoj ke zvířeti obecně a jak ten zatím příliš nenarušují subverzivní snahy ochranářských organizací, přinášející do veřejného prostoru vizuální záznamy brutality. Popkultura pokračuje v tom, že zobrazuje trpící zvíře jako nevážný, marginální prostředek pro symbolické znázornění jak citlivosti společnosti, nadřazenosti vlastní kultury, tak probuzení národní hrdosti. Jsouc si vědoma etické problematičnosti utrpení zvířat, vyhýbá se jeho ztvárnění buď úplně či jej převádí do „přirozeného řádu“, chodu světa v přírodě, kde utrpení je nevyhnutelné.
Způsoby, jakým se utrpení zvířat zobrazuje, umožňuje divákům udržovat chladný pohled pozorovatele zvířete. Opresivní pohled udržuje zvíře v roli triviálního objektu, nechává jeho utrpení v „konceptuální neviditelnosti“ a vede diváka k tomu, že není ochotný se jím vůbec zabývat.
Mým cílem bylo zdokumentovat alespoň ty nejdůležitější vizuální překážky, kterými popkultura drží zvíře v jeho inferiorním postavení a brání tak zahlédnout etickou problematičnost chování člověka. Jejich pochopení mi pomohlo nalézt jednotlivé vizuální strategie, kterými snad lze znovu vyzdvihnout zvíře z této neviditelnosti, přivést ho do zorného pole diváků, aby bylo zahlédnuto jako bytost hodna morálního ohledu.
Viděla jsem, jak tyto strategie již využívají nejen existující organizace na ochranu zvířat, ale i postmoderní umělci ve své snaze o novou vizuální rétoriku živočišnosti. Britta Jaschinski, Sue Coe či Jacquile Traide destabilizují stávající stereotypní popkulturní verze trpícího zvířete. Nabourávají postkarteziánský dualistický pohled na zvíře jako objekt, esenciálně odlišný od naší bezpečně chráněné nadřazené identity, ukazují naši vzájemnou blízkost s nimi, zobrazují zvíře jako „tvář“, tj. konkrétní aktivní vnímající bytost s vlastní hodnotou. Zničenými botched těly poukazují na brutalitu, které zvířata čelí, berou na sebe dobrovolně podobu zvířete, jež trpí. Jejich obrazy pomáhají ukázat, že nejen člověk je tím, kdo se dívá, zvíře pozoruje, ale že i ono samotné umí pohled vracet a svým pohledem zvát k zodpovědnosti lidského konání vůči nim.
V mém úsilí mě vedla snaha, kterou sdílím s představiteli human-animal studies, snaha o přivedení tématu utrpení do zorného pole veřejnosti. Ke své práci jsem využila jejich myšlenek a argumentů, zejména práce S. Bakera, který vidí ve vizuální kultuře a pochopení mentality společnosti, skryté za ní, stěžejní faktor v utváření postojů ke zvířatům a E. Aaltoly, jež právě v konkrétním vizuálním setkání s utrpením zvířat vidí možnost vzniku empatického mezidruhového intersubjektivního pochopení.
8. Seznam použité literatury
ANIMAL STUDIES GROUP. Killing animals. Urbana ILL: University of Illinois Press, 2006. ISBN 9780252030505.
AALTOLA, Elisa. Animal Suffering: Philosophy and Culture. London: Routledge, 2012. ISBN 978-023-0283-916.
AALTOLA, Elisa. Animal Suffering: Representations and the act of looking. Paper presented at the 2nd Annual European Conference for Critical Animal Studies „Reconfiguring the „Human/Animal-Resisting violence”, Prague, 2011.
ALF, Last modified July 2012 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.animalliberationfront.com/
ARENDT, Hannah. Men in dark times. San Diego: Harcourt Brace, 1995. ISBN 0-15-658890-0.
ARLUKE, Arnold. We build a better beagle: fantastic cratures in lab animal ads. Boston: Human Science Press, 1994. Qualitative sociology vol. 17, č. 2. [online]. Dostupné z:http://al-archive.lnxnt.org/?p=196
BAKER, Steve. Picturing the beast: Animals, identity and representation. Chicago: University of Illinois Press, 2001. ISBN 9780252070303.
BAKER, Steve. The postmodern animal. London: Reaktion, 2000. ISBN 978-186-1890-603.
BAKER, Steve. Guest Editor’s Introduction: Animals, Representation, and Reality. Society & Animals: Journal of Human-Animal Studies [online]. 2001, roč. 9, č. 3, s. 13 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.societyandanimalsforum.org/sa/sa9.3/baker.shtml
BARTHES, Roland. Rozkoš z textu. Praha: Triáda, 2008. ISBN 978-80-86138-90-9 .
BERGER, John. Ways of seeing. [Reissued edition]. London: Penguin, 2008. ISBN 01-410-3579-X.
BIRKE, Linda. Who – or What are the Rats (and Mice) in the Laboratory. Leiden: Koninklijke Brill NV, 2003 [online]. Dostupné z: http://www.animalsandsociety.net/assets/library/509_s1131.pdf
BOSTOCK, Stephen. Zoos and Animal Rights. London: Taylor & Francis, 2003. ISBN 0203408810.
BUBER, Martin. Já a ty. Praha: Kalich, 2005. ISBN 8070170204.
CARAS, Roger. A perfect harmony: The intertwining lives of animals and humans throughout history. Indiana: Purdue University Press. 2002. ISBN 1557532419.
DELEUZE, Gilles a Félix GUATTARI. Tisíc plošin. Vyd. 1. Praha: Herrmann, 2010, 585 s. ISBN 978-80-87054-25-3.
DERRIDA, Jacques. An Animal That Therefore I Am. In Peter Atterton & Matthew Calarco (eds.) Animal Philosophy: Essential Readings in Continental Thought. London: Continuum, 2004. ISBN: 9780823227907.
DODGE, Heather. The New Animal Taxonomy: rendering animals visible in Sue Coe’s slaughterhouse sketches. The 2nd Annual European Conference for Critical Animal Studies „Reconfiguring the „Human/Animal Resisting violence”, Prague, 2011.
DOUGLAS, Mary. DOUGLAS. Purity and danger: an analysis of the concepts of pollution and taboo. London: Routledge, c1966, viii, 193 s. ISBN 04-150-6608-5.
FOUCAULT, Michel. Dohlížet a trestat. Praha: Dauphin, 2000. ISBN 80-86019-96-9.
FITZGERALD, Amy; KALOF, Linda. The Animal reader: The Essential Classic and Contemporary Writings. Oxford: Berg, 2007. ISBN 9781845204709.
FRANKLIN, Adrian. Animals and Modern Cultures: A Sociology of Human-Animal Relations in Modernity. London: SAGE Publications Ltd, 1999. ISBN 978-0761956235. FUDGE, Erica. Animal. London: Reaktion, 2002. ISBN 978-186-1891-341.
GEERTZ, Clifford. Interpretace kultur: vybrané eseje. Praha: Sociologické nakladatelství, 2000. ISBN 80-85850-89-3.
HARAWAY, Donna. Cyborgs to Companion Species: Reconfiguring Kinship in Technoscience. The Haraway Reader, London: Routledge, 2003. ISBN 0415966892.
HOLLAND, Margaret. Touching the Weights: Moral Perception and Attention, International Philosophical Quarterly XXXVIII, 1998, III, č. 151, s. 299-312.
HUSSERL, Edmund. Idea fenomenologie. Praha: Oikoymenh, 2001. ISBN 80-7298-023-8.
CHAPOUTHIER, Georges. Zvířecí práva. Praha: Triton, 2013. ISBN 978-80-7387-607-4.
CHOULIARAKI, Lilie. The Spectatorship of Suffering. London: Sage Publications, 2006. ISBN 100761970398.
JASCHINSKI, Britta. Last modified January 2012. Dostupné z: http://www.brittaphotography.com/.
JENNI, Kathie. The power of visual. Animal Liberation Philosophy and Policy Journal. 2005, III, č. 1, s. 1-21.
KALOF, Linda. Looking at animals in human history. London: 2007. ISBN 9781861893345.
KEITH, Thomas. Man and the Natural World: Changing Attitudes in England 1500-1800. London: Penguin. 1991. ISBN 0140146865
KRISTEVA, Julia. Powers of Horror: An Essay on Abjection. New York: Columbia University Press, 1982. ISBN 0231053479.
LÉVINAS, Emmanuel. Totalita a nekonečno: Esej o exterioritě. Praha: Oikoymenh, 1997. ISBN 80-86005-20-8.
MALAMUD, Randy. A cultural history of animals in the modern age. Oxford: Berg, 2007. ISBN 978-184-7888-228.
MANNING, Aubrey; SERPELL, James. Animals and human society: changing perspectives. London: Routledge, 1994. ISBN 978-041-5513-401.
MARVIN, Garry. Guest Editor’s Introduction: Seeing, Looking, Watching, Observing Nonhuman Animals. Society & Animals [online]. 2005, roč. 13, č. 1, s. 11 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.animalsandsociety.org/assets/library/547_s1311.pdf.
MAYERFELD, Jamie. Suffering and Moral Responsibility. Oxford: Oxford University Press, 2002. ISBN 978-0195154955.
MITSCHELL, W.J.T. Picture Theory: Essays on Verbal and Visual Representation. Chicago: University of Chicago Press, 1994.ISBN: 0226532321.
MULVEY, Laura. Changes: Thoughts on myth, narrative and historical experience. History Workshop, London:Duke University Press [online]. 1987. [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://hwj.oxfordjournals.org/content/23/1/3.extract
OLESON, Judith; HENRY, Bill. Relations among Need for Power, Affect and Attitudes toward Animal Cruelty. Anthrozoos: A Multidisciplinary Journal of The Interactions of People & Animals [online]. 2009, roč. 22, č. 3, s. 255-265 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.ingentaconnect.com/content/berg/anthroz/2009/00000022/00000003/art00004
PIVETTI, Monica. Animal rights activists’ representations of animals and animal rights: An exploratory study. Anthrozoös: A Multidisciplinary Journal of The Interactions of People & Animals [online]. 2005, roč. 18, č. 2, s. 140-159 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://www.ingentaconnect.com/content/berg/anthroz/2005/00000018/00000002/art00003
ROTHFELS, Nigel. Representing animals: Theories of Contemporary Culture. Bloomington: Indiana University Press, 2002. ISBN 02-532-1551-X.
SCARRY, Elaine. The body in pain: the making and unmaking of the world. New York: Oxford University Press, 1987. ISBN 01-950-4996-9.
SONTAGOVÁ, Susan. S bolestí druhých před očima. Praha-Litomyšl: Paseka, 2011. ISBN 9788074320927.
SMUTS, Barbara. Encounters with animal minds. Michigan: Imprint Academic, Journal of Consciousness Studies, XIII, č. 5-7, 2001. Dostupné z: http://www.imprint.co.uk/pdf/Encounters.pdf
STOREY, John. Cultural theory and popular culture: a reader. 2nd ed. Editor John Storey. Harlow: Longman, 1998, xviii, 646 s. ISBN 01-377-6121-X.
STURKEN, Marita; CARTWRIGHT, Lisa. Studia vizuální kultury. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-556-1.
SZTOMPKA, Piotr. Vizuální sociologie: Fotografie jako výzkumná metoda. Sociologické nakladatelství, 2007. ISBN 9788086429779.
THOMPSON, Nato. Becoming animal: contemporary art in the animal kingdom. Cambridge: Distributed by the MIT Press, 2005. ISBN 02-622-0161-5.
WILKINSON, Iain. Suffering: a sociological introduction. Malden: Polity, 2005. ISBN 07-456-3197-5.
9. Seznam příloh
Obrazové přílohy najdete v přiloženém PDF:
Trachtmanová, P. - Pohled na utrpení zvířat: vizuální kultura zachycující krutost ke zvířatům
Poznámky pod čarou